Memorial 444 7 888 MENÜ

Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi

E-Randevu Al

Bölüm Hakkında

Dünyaca ünlü Türk Profesör Münci Kalayoğlu başkanlığındaki Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi, 2 profesör, 2 doçent ve 4 operatör ve 3 koordinatörle hizmet vermektedir

Bugüne kadar yaklaşık 45.000 ameliyat ve 2000’e yakın karaciğer nakli gerçekleştiren Memorial Hastanesi Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahisi ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kalayoğlu, Türkiye’de organ naklini ilk defa gerçekleştiren hekimlerden biri olan Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi 1 Ekim 2006- 1 Ağustos 2012 tarihleri arasında 473 karaciğer, 614 böbrek nakli ve 4 pankreas nakli gerçekleştirdi.

Türkiye’nin yanı sıra yurt dışından gelen pek çok hastayı tedavi eden Organ Nakli Merkezi’nin hedefi dünya üzerinde nakli yapılabilen her türlü organın nakledilebildiği bir merkez oluşturmak. (Multi Organ Transplant Center)

SGK’lı Hastalar Artık Memorial'da Nakil Olabilecek

Türkiye’de 50 bine yakın kişi organ nakli olabilmek için bekliyor. SGK ile yapılan anlaşma kapsamında artık SGK’lı ( SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) binlerce hasta Memorial Sağlık Grubu’nda nakil olabilecek.

SGK’lı hastalar dünyaca ünlü karaciğer cerrahı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Prof. Dr. Koray Acarlı ve Op. Dr. Burak Koçak tarafından Memorial Hastanesi’nde gerçekleştirilen karaciğer ve böbrek nakilleriyle ikinci hayatlarına kavuşacak.

Türkiye’de karaciğer ve böbrek naklini ilk olarak gerçekleştiren özel sağlık kuruluşu Memorial Sağlık Grubu, organ nakli alanında da pek çok ilke imza attı. Ülkemizde ilk çocuğa kan uyumsuz karaciğer nakli gerçekleştiren Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi karaciğer naklinde yüzde 93, böbrek naklinde ise yüzde 99’lara varan başarı oranına sahip.

Karaciğer Nakli

Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde kadavradan yapılan başarılı nakillerin yanı sıra canlıdan da karaciğer nakli yapılmaktadır. Kadavra listesinde bekleyerek zaman kaybetmek istemeyen pek çok hasta canlıdan karaciğer nakli yapılmasını tercih etmektedir. Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nin canlıdan yapılan karaciğer nakillerindeki başarı oranı ise %100.

Bebekten bebeğe karaciğer nakli

Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi bir ilke imza attı ve 14 Aralık 2006 tarihinde 6 aylık bir bebekten, 10 aylık bir bebeğe karaciğer nakli gerçekleştirdi. 6 aylık Caner Yasin Aydoğdu’nun karaciğeriyle hayata dönen 9 aylık Eda Çeliker, çok kısa bir süre içerinde sağlığına kavuştu.

Kan uyumsuz karaciğer nakli

Türkiye’de ilk kez çocuğa kan uyumsuz karaciğer nakli de 2007’nin Temmuz ayında Memorial Hastanesi Organ Nakli Ekibi tarafından gerçekleştirildi. 14 yaşındaki Muhammed Izaadeen’e 6 yaşındaki bir çocuğun karaciğeri nakledildi. Uzun süre uygun kan grubundan karaciğer bulunamaması nedeniyle Muhammed’e uyumlu olmayan bir karaciğer takılması durumunda kalındı. Bu olayın en kritik yanı ise karaciğerin erken dönemde vücut tarafından reddedilmesi ihtimaliydi. Ancak Memorial Hastanesi Organ Nakli Ekibi bu ihtimali hastalıkla mücadelede, hayatının kurtarılması karşısında ikinci planda bıraktı. Ve tüm riskler göze alınarak bu operasyon gerçekleşti. Muhammed çok kısa bir süre içinde sağlığına kavuştu.

Böbrek Nakli

Türkiye’de ilk kez kan grubu uyumsuz böbrek naklini gerçekleştiren Op. Dr. Burak Koçak’ın Memorial Hastanesi’ne katılımıyla bu alanda büyük bir atağa geçildi. Kadavra nakillerin yanı sıra laparoskopik (kapalı yöntem) böbrek nakli de Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik böbrek nakli sayesinde bu operasyon eskisi gibi korkulan bir operasyon olmaktan çıkmıştır. Verici 2 gün, alıcı ise en geç 1 hafta içerisinde hastaneden taburcu olmakta, çok kısa bir süre içerisinde de normal hayatlarına geri dönebilmektedir. Bu gelişmelerle birlikte böbrek nakli olabilmek için hastanın akrabaları arasında bir vericisinin olması yeterlidir.

Pankreas Nakli

Şeker hastalığıyla genç yaşlarında tanışan kişiler ( Tip1 Diyabet) insülinle yaşamak zorunda kalır. Bu kişilerin pankreasları maalesef vücutta şekeri düzenlemek için gerekli olan insülini salgılayamamaktadır. Bu durum, hastalarda bir takım tıbbi ve sosyal problemlerin oluşmasına neden olur. Şeker hastalığı nedeniyle zaman içerisinde diğer organlar hızla zarar görür. Kalp, göz, sinir sistemi bu organların sadece bazılarıdır. Böbrek yetmezliğine dahi neden olabilen diyabet, hastaları diyalize mahkum edebilir. Hem insülin kullanmak, hem de diyalize girmek zorunda olan kişilerin hayatı zaman içerisinde dayanılmaz bir hal alır. Vücudun şeker hastalığından zarar görmesini engellemek için yapılması gereken en iyi tedavi insülin salgılayamayan pankreasın yerine yeni bir pankreas nakletmektir. Eğer diyabet nedeniyle hastanın böbrekleri de zarar gördüyse, bu kez hem böbrek hem de pankreas nakli yapılması gerekir. Böylece hasta hem şeker hastalığından, hem de böbrek yetmezliğinden ömür boyu kurtulmuş olur. Türkiye’de çok az kişi pankreas naklinin yapıldığını biliyor ve çok az merkezde bu nakil uygulanıyor. Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi olarak pankreas nakline hız vermek ve genç yaşta şeker hastalığına yakalanan hastaları ömür boyu bu rahatsızlıktan kurtarmak istiyoruz.


ONLINE HİZMETLER
GÖRSEL HASTANE TURU
MEMORIAL'I TANIYIN
WEB SİTELERİMİZ
ONLINE RANDEVU RANDEVUMU ŞİMDİ OLUŞTURMAK İSTİYORUM RANDEVU AL RANDEVU TALEBİM İÇİN ARANMAK İSTİYORUM
"Ücret bilgisi almak için 444 7 888 numaralı çağrı
merkezimizi arayabilirsiniz"
Memorial Sağlık Grubu
Piyalepaşa Bulvarı Okmeydanı 34385 İstanbul TR
(0212) 314 66 66

CANLI DESTEK