Diyabet Hastalarına Sıcak Uyarısı - Memorial
Memorial 444 7 888 MENÜ

Sağlık Rehberi

Diyabet Hastalarına Sıcak Uyarısı


Konuk Yazar: Uz. Dr. Mehmet Demircioğlu

Memorial Antalya Hastanesi Dahiliye Bölümü

Sıcağın etkisi sonucunda vücut ısısının artması cilt kan akımının artışı ve terleme yoluyla dengelenmeye çalışılır. Cilt kan akımı aşırı sıcak bir ortamda 7-8 kat artabilir. Kan akımı artışı dolaşım sisteminin ve kalbin iş yükünü artırır. Bunun yanında; saatte 2 litre miktarına varabilecek oranda terleme ile birlikte aşırı miktarda sıvı ve tuz kaybı oluşur. Özellikle diyabet hastaları kalp ve dolaşım sisteminin aşırı yüklenmelerine, aşırı sıvı ve tuz kayıplarına adapte olmakta güçlük çekeceğinden; yaz aylarında özellikle bazı noktalara dikkat etmelidir.

Sık duş almak vücut ısısını dengelemeye yardımcı

Sıcaklara adapte olabilmek için mümkün olduğunca sıcak ortamlardan kaçınmak, serin, gölge, havalandırması iyi yerlerde, mümkünse klimalı ortamlarda bulunmak; bol su, sıvı, ağır ve yağlı olmayan gıdalar tüketmek gerekir. Sıcak ortamdan uzaklaşılamıyorsa, sık duş alarak vücut ısısı dengelenmeye çalışılmalıdır.

Yaz boyu düzenli şeker ölçümü yapılmalı

Yaz aylarında sıcak ve terlemeyle, yüksek oranda su ve tuz kaybı olur. Bunun yanında kontrol altında olmayan şeker de vücutta susuzluğa yol açar. Bu nedenle şeker hastalarının özellikle sıcak havalarda bol su ve şekersiz içecekler tüketmesi çok önemlidir. Bu dönemde hareket artışı ve daha düşük kalorili gıdaların tercih edilmesi şeker kontrolünü kolaylaştırarak, ilaç ve insülin ihtiyacını azaltabilir. Ancak insülin sıcakta hemen bozulabildiğinden, buzdolabında saklanmalıdır. Diyabet hastaları sıcakta çok fazla kalmamalı, şeker düzeyleri mutlaka kontrol altında olmalı ve yaz boyunca belli aralıklarla şeker ölçümü yaptırmalıdır.

Diyabetliler sıcaktan korunmalı bol su içmeli

Diyabet hastaları sıcak havalarda özellikle şunlara dikkat etmeli:

  • Yaz aylarında şeker düzeyini kontrol altına almak için düşük kalorili gıdalar tüketilmelidir. Bu sayede hastaların ilaç ve insülin ihtiyacı azalabilir.
  • Diyabetliler yazın kumda yürüyüş yaparken dikkat etmeli güneşin altında kalış sürelerini iyi ayarlamalıdır.
  • Şeker hastaları denize çıplak ayakla girerken dikkatli olmalı. Denizde ayakları midye kesmesi ile oluşan yaralar, ciddi ayak problemlerine yol açabilir.
  • Ayak parmak aralarında mantar olan diyabetliler, yara açılmasına neden olabileceğinden parmak arası terlik giymemelidir.
  • Diyabet hastalarının 10.00-16.00 saatleri arasında açık havada bulunması sakıncalıdır.
  • Sıcağın zararlı etkilerinden korunmak için; bol, açık renkli, pamuklu giysiler tercih edilmelidir.
  • Alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Susuz kalınmamalı, bol su ve sıvı tüketilmelidir. Su ihtiyacı olmasa bile su içilmelidir. Çünkü susuzluk hissi sıcaklarda gerçek su ihtiyacını göstermekte yetersiz kalabilir.

Yayın Tarihi: 16 Ağustos 2011


Diğer Rehberler

Sağlık Rehberi dışında kurumsal web sitemizde hasta ve ziyaretçilerimizin dikkatine alttaki rehberler de sunulmaktadır.

ONLINE HİZMETLER
GÖRSEL HASTANE TURU
MEMORIAL'I TANIYIN
WEB SİTELERİMİZ
ONLINE RANDEVU RANDEVUMU ŞİMDİ OLUŞTURMAK İSTİYORUM RANDEVU AL RANDEVU TALEBİM İÇİN ARANMAK İSTİYORUM
"Ücret bilgisi almak için 444 7 888 numaralı çağrı
merkezimizi arayabilirsiniz"
Memorial Sağlık Grubu
Piyalepaşa Bulvarı Okmeydanı 34385 İstanbul TR
(0212) 314 66 66

CANLI DESTEK