Saç Nakli veya Saç Ekimi - Memorial
Memorial 444 7 888 MENÜ

Sağlık Rehberi Kategorileri

Saç Nakli veya Saç Ekimi


Memorial Hastanesi Estetik Merkezi'nden Dr. Seran Göçer "Saç Nakli Yöntemleri" hakkında bilgi verdi.

Saç nakli diğer adıyla saç ekimi, iki kulak arasındaki, ensenin üst bölgesinde bulunan, genetik olarak dökülmeme özelliğine sahip sık ve sağlıklı saç köklerinin, lokal anestezi altında alınarak, uzman ekip tarafından birli, ikili ve üçlü gruplara (greft) ayrılıp doğala en yakın sonuç alınacak şekilde, açılma olan bölgeye tek tek yerleştirilme işlemidir.

Saç Nakli Yöntemleri

Saç nakli yöntemleri FUT ve FUE olmak üzere ikiye ayrılır.

FUT (Foliküler Unite Transplantasyonu) Yöntemi

Ense bölgesindeki saçların, saçın sıklığına, bölgenin esnekliğine, ekilecek alanın açıklığına göre formülize edilip hesaplanarak, iki kulak arasından şerit halinde çıkarılması işlemidir. Verici ve alıcı alana lokal anestezi yapılır. Saç alınan bölge, bakıldığında kolayca anlaşılamayacak şekilde estetik dikişle kapatılır. (Kullanılan özel dikişler vücut tarafından emilir, alınmasına gerek yoktur) Şerit halinde alınan saçlar, saçsız dokular çıkartılıp 2'li, 3'lü bazen de 4 ve 5'li gruplara (greft) ayrılarak ekime hazırlanır. Greftler, lateral slit adı verilen en son teknikle açılan, çizikler halinde görülen kanallara mikro pensetlerle yerleştirilir. Açılan ince kanallar, dokunun en az düzeyde zarar görmesi için idealdir, böylece çevre saçlar da zarar görmez, sıklaştırma yapılması gereken alanlara olanak sağlar. Bu yöntem daha sık ekim olanağı, hızlı büyüme ve doğala en yakın kozmetik sonucun elde edilmesine sebep olur.

FUE (Foliküler Ünite Extraksiyonu) Yöntemi

Saç köklerinin hiçbir şekilde kesik izi olmadan, dikiş kullanmadan, özel micro cerrahi aletlerle, uzman doktor tarafından, tek tek saçlı deriden alınması işlemidir. Saç üniteleri (greftler), kafa derisinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, istenen bölgeye yerleştirilir. Verici ve alıcı alana lokal anestezi yapılır. Bu teknik göğüs, sırt, karın kılları transplantasyonuna da izin verir. Alınan bu kıllar zaman içinde transplante edildiği bölgeye ait kıl özelliklerine uyum sağlayıp, aynı yapıya sahip olarak yaşamını sürdürür. FUE tekniğinde bir seansta yaklaşık 800-1500 greft yani 1800-3500 arası saç teli nakledilebilmektedir. Daha yoğun ekim gerektiğinde seanslar uzamakta, işlem 3-4 gün sürmektedir.

Fue tekniği şu durumlarda seçilmelidir

• Yeterli verici alan bulunmadığında
• Saçlarını ileride çok kısa boyda kullanmak isteyenlerde
• Az miktarda saç ekimi gerektiren durumlarda (Saçlanması istenen alan azlığı, yara izi gibi lokalize alanlar)
• Cilt elastikiyeti çok az olan, FUT tekniği ile şerit alınmasına izin vermeyen kafa derilerinde.

Yayın Tarihi: 11 Ağustos 2009


Diğer Rehberler

Sağlık Rehberi dışında kurumsal web sitemizde hasta ve ziyaretçilerimizin dikkatine alttaki rehberler de sunulmaktadır.

ONLINE HİZMETLER
GÖRSEL HASTANE TURU
MEMORIAL'I TANIYIN
WEB SİTELERİMİZ
ONLINE RANDEVU RANDEVUMU ŞİMDİ OLUŞTURMAK İSTİYORUM RANDEVU AL RANDEVU TALEBİM İÇİN ARANMAK İSTİYORUM
*
*
Yıldızla işaretlenen alanların doldurulması zorunludur.
Memorial Sağlık Grubu
Piyalepaşa Bulvarı Okmeydanı 34385 İstanbul TR
(0212) 314 66 66