Bel Ağrıları

Her bel ağrısı “bel fıtığı” değildir

Beliniz mi ağrıyor? Ağrı dinlenince geçiyor mu? Yoksa en küçük bir hareketle şiddetleniyor ve beliniz kilitleniyor mu? Bel ağrısı denilince akla öncelikle “Bel Fıtığı” gelse de; dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü bel ağrısına yol açan durumlar hakkında bilgi verdi.

Belinizi zorlamayın

“Bel zorlanması ve duruş bozuklukları; bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açar” diyen Uz. Dr. Süslü; bu tür bel ağrılarının fiziksel aktivite ile şiddetlendiğini, istirahatla hafiflediğini söyledi ve ağrının şiddetinin öne eğilme, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle artabileceğini vurguladı.

Bel ağrısı birçok hastalığın habercisi olabilir

Uz. Dr. Süslü, tüberküloz, brusella gibi hastalıkların, kemik erimesinin (osteoporoz ); kireçlenmenin, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserlerin bel arısına neden olduğunu belirtti. Aynı zamanda mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasından kaynaklanan bel ağrılarının da söz konusu olabileceğini söyleyen Uz. Dr. Süslü, bazı bel ağrılarının ise psikolojik kaynaklı olabileceğini vurguladı.

Bel ağrılarının yalnızca % 5’i bel fıtığı kaynaklıdır

Uz.Dr. Süslü; bel fıtığında  hissedilen ağrıyı “yavaş yavaş gelişen, yaygın, batıcı, hareketle artan, istirahatla azalan, belde ve etkilenen sinir kökünün anatomik dağılımına uygun olarak bacağa yayılan bir ağrı” olarak tanımladı. “Ağrı, öne eğilme veya arkaya dönme gibi ters bir hareket sonrası ani olarak başlayabilir; en küçük bir hareketle şiddetlenip, kilitlenme veya bel tutulmasına yol açar;  oturmakla, ayakta durmakla, öksürmekle, ıkınmakla, araba kullanmakla artar.” diyen Uz. Dr. Süslü,  bel ağrılarının yalnızca % 5’inin bel fıtığı kaynaklı olduğunu söyledi ve bazen bel fıtığının, bel ağrısı ile değil, basılan sinir köküne bağlı olarak topuk ağrısı, bacakta uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük gibi şikâyetler ile belirgin hale geldiğini vurguladı.

Uz. Dr. Süslü bel sağlığı için dikkat edilmesi gereken noktaları ise şu şekilde sıraladı;

  • Bir ağırlık taşımanız gerekirse, yükü vücudunuza eşit olarak paylaştırdıktan sonra taşıyın.
  • Yerden cismi alırken dizlerinizi kırın ve çömelerek alın, belden eğilmeyin.
  • Yüksek topuklu veya topuksuz ayakkabı giymeyin. Ayakkabılarınızın topuklarının yüksekliği normal, ökçeleri yumuşak olsun.
  • Herhangi bir bel rahatsızlığı geçirdiyseniz jimnastik, golf, tenis, güreş, boks, judo, halter, futbol, basketbol gibi sporlardan uzak durun. Bunların yerine yürüme ya da yüzme gibi sporları tercih edin.
  • Yüksek bir yere bir eşya koyarken ya da alırken ayağınızın altına yükseltici koyun, uzanmayın.
  • Aşırı kilo almaktan kaçının.
  • Otomobil kullanırken, koltuk belinizi desteklesin. Uzun yola çıkarken, belinizi ince bir yastıkla destekleyin.

09 Ocak 2012

CANLI DESTEK