Çocuklarda Grip Aşısı

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Fazilet Karakoç, çocuklarda grip aşısı hakkında bilgi verdi.

Çocuklara grip aşısı yaptırmalı mı?

Grip salgınları, bazı tropik ülkeler haricinde en çok sonbahar ve kış aylarında olmaktadır. Özellikle çok küçük çocukları, yaşlıları ve kronik hastalığı olan kişileri etkilemektedir. Tüm dünyada her yıl 3-5 milyon kişinin “influenza” ile ağır hastalığa yakalandığı ve 250.000-500.000 kişinin hayatını kaybettiği bilinmektedir. Eğer çocukların astım ya da başka bir kronik bir hastalığı varsa grip olmamaları için her türlü önlemin alınması gerekmektedir.

Grip tehlikeli bir hastalık mıdır?

Grip enfeksiyonu, hiç bir sağlık sorunu olmayan kişilerin bile günlerce hatta haftalarca okula, işe gidememesine neden olabilmektedir. En sık rastlanan bulguları: ateş, baş ağrısı, yorgunluk, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrısıdır. Bazı kişiler ise grip enfeksiyonlarıyla hayatı tehdit edebilecek komplikasyonlar açısından risk altında olabilmektedir. Astım hastaları, 5 yaşın altındakiler (özellikle 2 yaşın altındakiler), kronik sağlık sorunları olanlar (diyabet, obezite, kalp hastalığı ya da 19 yaşın altında olup aspirin kullanan, bağışıklık sistemi yetersizliği olan) ve 65 yaşın üzerindeki kişiler bu risk grubunda yer almaktadır.

Bakteriyel pnömoni, kas iltihabı, kalp kasının ya da kalp etrafındaki zarın iltihabı, menenjit, çocuğun vücudunun susuz kalması var olan kronik hastalığın kötüleşmesi grip enfeksiyonunun en tehlikeli komplikasyonlarıdır.

Pnömoni, grip virüsünün akciğerleri direkt olarak etkilemesi ile olabileceği gibi bazen de eşlik eden bakteriyel bir enfeksiyon ile zatürreye yol açabilmektedir. Bakteriyel ya da viral zatürre ağır hastalığa ve hastane yatışına neden olabilmekte hatta hayatı tehlikeye yol açabilmektedir.

Vakit kaybetmeden doktora başvurun!

Eğer grip semptomlarını takiben çocuğun durumu ağırlaşıyor, ateş, titreme, göğüs ağrısı, terleme, yeşil ya da kanlı balgam, dudaklarda ya da tırnaklarda morarma var ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız uygun olacaktır. Bazı hastalarda nefes alma esnasında göğüste batma şeklide ağrı olabilmektedir. Bazı çocuklarda ise; karın ağrısı zatürrenin tek bulgusu olabilir. Zatürre tanısında, hastanın muayenesine ek olarak akciğer grafisi çekilmesi ve balgam testi yapılması gerekebilmektedir.

2013-2014 grip aşısı

Grip virüsleri her yıl değişebildiği için o yıl salgın yapması muhtemel grip etkenleri belirlendikten sonra aşılar hazırlanmaktadır. 2013-2014 yılı grip aşısı da üç değişik influenza virüsüne karşı hazırlanmıştır (İnfluenza A (H1N1), İnfluenza A (H3N2) ve İnfluenza B/Massachusetts/2/2012 benzeri virüs).

Grip salgını, genellikle her yıl Ekim-Mayıs ayları arasında olmaktadır. Salgının zamanı, şiddeti ve sezonun uzunluğu bir yıldan diğerine değişebilmektedir. Bu nedenle aşının, grip sezonu başlamadan önce mümkün olduğunca erken yapılması uygun olacaktır. Aşı olmak dışında hasta kişilerden uzak durmak, sık el yıkamak, grip enfeksiyonu kapılmışsa mikrobun yayılmasını önlemek için evde kalmak işe ya da okula gitmemek alınabilecek önlemlerdir.

“Çocuğum geçen yıl grip aşısı olmuştu; ama yine de hastalıktan kurtulamadık” ya da  “Grip aşısı olmasına rağmen çocuğum yine de grip oldu” gibi düşünceler her yıl bu mevsimde sıkça olmaktadır. Unutmayın ki; çocuklarda gelişen grip benzeri üst solunum yolu enfeksiyonların %80’i influenza değil, diğer virüsler ya da bakteriler tarafından oluşmaktadır ve aşının bu enfeksiyonlar üzerine etkisi yoktur.

Bazı kişiler de aşı olmasına rağmen yine de grip olabilmektedir. Bunun nedeni ise; hiç bir aşının  %100 koruyucu olmamasıdır. Tüberküloz aşısı, tüberkülozun ağır formlarından %90 korurken,  akciğer tüberkülozundan koruyuculuk oranı  %50‘dir. Grip aşısının da koruyuculuk oranı %60-80‘dir. Kısacası aşı olan bazı kişiler de grip enfeksiyonu geçirebilmektedir.

Tedavisi var mı?

Grip enfeksiyonuna yol açan “influenza” bir virüs olduğu için antibiyotiklerden etkilenmemektedir. Ama bu virüslere etkili bazı ilaçlar vardır. Hastalık bulguları ortaya çıktığı anda bu ilaçların kullanılması hem hastalığın daha hafif geçirilmesine yardımcı olmakta dır hem de zatürre vb. tehlikeli komplikasyonları azaltmaktadır.

Burundan spreyi şeklinde yapılan grip aşısı

Amerika’daki Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) 2013-2014 sezonunda burundan sprey şeklinde verilen grip aşısının etkinliğini belirlemek üzere birçok çalışma planlamaktadır. Bu çalışmalar, 6 aydan büyük çocuklarda ve erişkinlerde bu yeni aşının, laboratuvar yöntemleri ile kanıtlanmış grip enfeksiyonlarını ne kadar önlediğini araştırmaktadır. Kısacası geliştirilen bu yöntemle bundan sonraki yıllarda grip aşısı çocukların en sevdiği aşı haline gelebilir.

01 Ekim 2013

CANLI DESTEK