Gelişimsel Kalça Çıkığı

Gelişimsel Kalça Çıkığı Bebeğinizi Sakat Bırakmasın

“Gelişimsel kalça çıkığı” özellikle kız çocuklarda doğuştan görülen, erken dönemde tedavi edilmediği takdirde ciddi sakatlıklara yol açan bir hastalıktır. Hiçbir kırık-çıkık veya kas-sinir hastalığı olmaksızın, kalça eklemini oluşturan uyluk kemiğinin başı ile leğen kemiğinin arasındaki ilişkinin bozulması sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık, erken teşhis edildiğinde modern tıbbi yöntemler sayesinde başarı ile tedavi edilebilmektedir. Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Gökkuş, gelişimsel kalça çıkığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında oluşuyor

Geçmişte, hastalığın doğum sırasında meydana gelen zorlanmalar sonucu geliştiği düşünüldüğü için uzun yıllar “doğumsal” olarak nitelendirilen kalça çıkığının, günümüzde “gelişimsel” olarak tanımlandığını belirten Op. Dr. Kemal Gökkuş, “Hastalığın ‘gelişimsel kalça çıkığı’ olarak adlandırılmasının en önemli nedeni, kalça çıkığının temellerinin, bebeğin anne karnındaki gelişimini sürdürdüğü, bebeğin ilk dokularının oluşmaya başladığı dönemde atılmasıdır. Öte yandan, bu şekilde doğuştan olmayan kalça çıkıkları, kaza sonucu gelişebilmektedir.” dedi.

Genetik yatkınlık hastalığın görülme riskini artırıyor

Op. Dr. Gökkuş, gelişimsel kalça çıkığı riskinin kız çocuklarında daha fazla olduğunu ifade ederek, hastalığın ortaya çıkış nedenlerini şöyle açıkladı: “Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında ortaya çıkan kalça çıkığının bir diğer nedeni ise genetik faktörlerdir. Ailesinde kalça çıkığı olan çocukların kalça çıkığı olma ihtimali de artmaktadır. Ayrıca doğuma bağlı olarak beynin oksijensiz kalması (beyin felci) veya sırt omurgasının oluşmasında yaşanan bazı aksaklıklar gibi nörolojik sebeplerin yanı sıra; boyun eğriliği (tortikolis) ve ayak eğrilikleri (PEV) de kalça çıkığı riskini tetikleyen faktörler arasındadır. Anne karnındaki bebeğin ters pozisyonuna bağlı olarak, ters doğumla dünyaya gelen bebeklerde de hastalık görülebilmektedir. Kalça çıkığına eğilimi olan bir bebeğe doğduğu zaman yapılan kundaklama da, bebekte kalça çıkığı olmasına neden olabilir.”

Doğumdan sonraki ilk 6 ay tanı için çok önemli

“Kalça çıkığının tespitinde ve tanısında anne gözlemi büyük önem taşımaktadır.” diyen Op. Dr. Gökkuş, doğru tanı için neler yapılması gerektiğini şu sözlerle anlattı: “0-6 ay arası dönemde yapılan kalça taraması ve uygulanan fizik muayene tanı için gereklidir. Bu muayene sırasında, uzman doktorlar tarafından yapılan bazı özel testler yapılmakta ve kalça ekleminde bir bozukluk olup olmadığı tespit edilmektedir. Ayrıca ultrason doğru teşhis koymak için son derece etkili bir yöntemdir. 6 ayını doldurmuş bebeklerde teşhiste röntgen kullanılmaktadır. Erken dönemde teşhis koyulamamışsa, çocuk büyüdüğünde, yürürken görülen aksamalar (topallamalar), kalça çıkığının en somut göstergesidir.”

Erken teşhisle ameliyatsız tedavi edilebiliyor

Op. Dr. Gökkuş,  doğumdan sonraki ilk 6 ayda tespit edilen kalça çıkığı vakalarında ameliyatsız tedavinin mümkün olduğunu belirterek, “Bu dönemde bandaj (Pavlik bandajı) ve aparatlar yardımıyla, kalça kemiğinin belli bir pozisyonda durması sağlanmaktadır. Bu yöntemle son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. İlk 6 ayda tedavi edilemeyen kalça çıkıklarında anestezi altında kalçanın yerine koyulması da kullanılan bir başka tedavi yöntemidir. Tüm bu yöntemlerle sonuç alınamıyorsa cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Bebek 18. ayını doldurduktan sonra, ameliyatların da şekli değişmektedir. Tanıda ve tedavide yaşanan gecikmeler ameliyatın zorlaşmasına yol açmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte, kalça çıkığı ameliyatlarında metalik protez kullanımına kadar giden tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.” şeklinde konuştu.

15 Ekim 2011

CANLI DESTEK