Migren Belirtileri, Tedavisi ve Alınacak Önlemler

Migren Belirtileri, Tedavisi ve Alınacak Önlemler

Migren hastalığı hakkında bilgi, hastalığın belirtileri, nedenleri, tedavisi ve beslenme ile olan ilişkisi hakkında pek çok bilgiyi Memorial’da bulabilirsiniz. 

Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroloji Bölümü uzmanları kişilerin yaşamını kabusa çeviren migren ve migrenin tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kadınlarda 3 kat daha fazla görülüyor

Sıradan bir baş ağrısı olmayıp tedavisi mümkün nörolojik bir hastalık olan migren, doktora en fazla başvuru nedeni olan bir durumdur. Hormonlarının aktif olduğu genç yaşlardaki kadınlarda görülme sıklığı erkeklerin üç katına ulaşmaktadır. Kadınların yaklaşık % 20'sinin, erkeklerin ise % 8'inin migrenli olduğu bilinmektedir. Migren baş ağrısı, zonklayıcı ya da keskin olarak özellikle şakak bölgesinde sabit olur. Hareket ve (fiziksel) aktivite şiddetini artırabilir ya da zonklayıcı karakterini ortaya çıkarabilir; eğilmek, öksürmek, hapşırmak ve gerinmek de aynı tabloyu oluşturabilir. Tam düz olmayacak şekilde yatmak ayrıca şakaklara, göze veya alna basınç veya soğuk uygulamakla bir dereceye kadar rahatlama olur.

Migrene pek çok şikayet de eşlik edebilir

Migren atağının ana belirtisi baş ağrısıdır. Migrenin baş ağrısı o kadar şiddetlidir ki; bir fonksiyonun yapılmasını etkileyebilir veya kişiyi yetersiz hale getirerek yatak istirahatını zorunlu kılar. Birçok hastada başın bir yarımı ağrır ve taraf değiştirebilir; genel de bir yarıma diğer yarımdan daha fazla eğilimi vardır. Sıklıkla şakaklarda ve bazen göz veya gözün arkasında yerleşir.  Alın, başın arka tarafı ve kulağın hemen arkası migren baş ağrısının en çok görüldüğü yerlerdir. Aşırı duyarlılık-tepkisellik, depresif duygu durumu, aşırı ve gereksiz neşelenme, durgunluk/donukluk, konsantrasyon ve dikkatte azalma, düşüncede yavaşlama, kelime bulma güçlüğü, konuşurken takılma, artmış ışık-ses-koku duyarlılığı, esneme, uyuma isteği, açlık, tatlı yeme isteği, iştah artışı veya iştahsızlık, aşırı su içme, karında şişlik hissi, kabızlık veya ishal hali eşlik eden diğer belirtilerdir. Bu dönemde ışığa ve sese karşı artmış duyarlılık o kadar şiddetli olabilir ki; bunlara maruz kalma ağrının şiddetini artırabilir. Kokuya karşı artmış duyarlılık sebebiyle, parfüm gibi hoş kokulardan dolayı bulantının artması ve kusma görülebilir.

Migrenin aurası

Ağrıdan hemen önce görülen bazı nörolojik belirtilere “Aura” denir. Görmeye ait veya duyusal olabilir. Ağrının başlamasından önce veya ağrının ilk gelişme döneminde olur. Oldukça kısa sürelidirler; 10 ile 30 dakika arasında genellikle 20 dakika sürerler.

  • Görsel aura: Hastalar titrek parıldayan ışıklar tarif ederler.
  • Duyusal aura: Migrenin duyusal aurası el ve dilde veya ağız ve çenede uyuşma, karıncalanma şeklindedir.

“Migrenin tedavisi yoktur” anlayışı geçerli değil

Migren hastalarının şikayetleri doktor tarafından değerlendirildikten sonra klinik olarak tanı konulmaktadır. Beyne ait bazı hastalıklardan şüphelenildiği zaman bunları dışlamak üzere incelemeler yapılır. Tekrarlayıcı baş ağrısı olan hastalara hiç olmazsa bir kez beyin görüntülemesi (beyin tomografisi) yapılarak migreni taklit edebilecek hastalıklar araştırılmalıdır. Uygun tedavi ile hastalar migren ataklarından kurtulabilirler. Migren tanısı konduktan sonra ağrılar seyrek ise; ağrı ataklarını geçirmeye yönelik kriz tedavisi planlanır. Haftada 1-2 kez veya daha fazla atak olduğunda koruyucu tedavi yapılmalıdır. Ayrıca yaşam kalitesinin olumsuz etkilemesi, verimi düşürmesi nedeniyle mutlaka tedavi çareleri aranmalıdır. Bazen sadece tetikleyen faktörlerin (açlık, uykusuzluk, hormon kullanımı gibi) ortadan kaldırılmasıyla ağrı atakları kaybolabilir veya sıklığı, şiddeti azaltılabilir. Günde sadece bir kez doktor kontrolünde alınan ilaçlarla yıllar boyu ağrısız bir yaşam sağlanabilmektedir.

Migren'den botoks ile kurtulabilirsiniz! isimli makalemizi okumak için tıklayınız!

06 Eylül 2010

CANLI DESTEK