Memorial Ankara
Hastanesi Omurga
Sağlığı Merkezi

PROF. DR. EMRE ACAROĞLU

Ankara Fen Lisesi’ndeki eğitiminin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1986 yılında mezun olan Emre Acaroğlu, 1991 yılında aynı üniversitede Ortopedi ve Travmatoloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. ABD’de Columbia Üniversitesi’nde omurga cerrahisi uzmanlık eğitimi (1993-1994) almış, ayrıca California San Francisco Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği (2003-2004) yapmıştır.

1996 yılında doçent, 2002 yılında da profesör unvanlarını alan Acaroğlu, 2009 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak hizmet vermiş, 2011-2013 yılları arasında Türk Omurga Derneği Başkanlığı’nı yürütmüştür. 2005’den günümüze dek yakın zamanda AOSpine tarafından da bir omurga eğitim merkezi olarak akredite edilen Ankara Omurga Merkezi’nin kurucu direktörlüğünü yapmaktadır. Prof. Dr. Emre Acaroğlu 2017 yılından beri Memorial Ankara Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezinin de Başkanı olarak görev yapmaktadır.

SKOLYOZ NEDİR?

Oynat

OMURGA SAĞLIĞI MERKEZİ

Memorial Ankara Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi'nde omurga rahatsızlıkları konusunda hem cerrahi hem de cerrahi dışındaki tedaviler kişiye özel yaklaşımlarla uygulanmaktadır. Erişkinlerde omurga eğrilikleri (skolyoz, kifoz), ergenlik çağı idiyopatik (sebebi bilinmeyen) skolyozu ve spinal dar kanal hastalıklarının tedavilerinin yanısıra; revizyon cerrahisi, omurilik tümörleri ve lezyonları cerrahisi, minimal girişimsel omurga cerrahisi de yapılmaktadır.

Ergenlik Çağı İdiyopatik Skolyozu

Kesinlikle bir duruş bozukluğu olmayan bu kalıtımsal hastalığa çok sık rastlanmaktadır. Bu hastaların büyük bir kısmı herhangi bir tedavi gerektirmez ve hastanın günlük hayatını olumsuz etkilemez. Bir kısmı da ergenlik çağındaki hızlı boy uzamasından da etkilenerek ilerler ve tedavi gerektirir. Erken dönemde görülen ve ilerleyerek sağlığı olumsuz etkileyeceğine inanılan skolyozlarda çocukların yaklaşık üçte birinde etkin olan korse kullanılmaktadır. Kritik bir dereceye ulaşmış skolyozlarda ise ameliyata başvurulmaktadır.

Erişkinlerde Omurga Eğrilikleri

Çocukluktan ya da ergenlikten gelen bir eğriliğin ilerleyen yaşlarda devam etmesi ve ilerlemesi sonucunda, ya da, erişkinlerde yeni ortaya çıkan deformiteleri olarak görülen hastalıklardır. Yaşın ilerlemesi ile hastanın omurgasının deforme olması ya da deformitesinin ilerlemesi ile ortaya çıkmaktadırlar. Skolyoz ve kifoz için uygulanan cerrahilerin sonuçları hastanın yaşına ve mevcut durumuna bağlıdır. Başarılı bir sonuç için hastalar günlük hayatlarının olumsuz yönde etkilenmeye başladığını anladıkları anda tedavi olmalıdır.


Memorial Ankara Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi’nde tedavisi gerçekleştirilen diğer hastalıklar

• Dejeneratif Hastalıklar

       – Boyun fıtığı

       – Sırt fıtığı

       – Bel fıtığı

       – Bel kayması

       – Lomber dar kanal

• Omurga ve omurilik tümörleri

• Omurga ve omurilik travmaları

• Omurga kırıkları

• Omurga iltihapları

VİDEOLAR

İletişim Bilgileri

Adres

Balgat Mah. Mevlana Blv. 1422. Sok. No: 4
Çankaya/Ankara, 06520, Türkiye

Telefon

444 7 888

Ayrıntılı Bilgi İçin Formu Doldurun.