COVID-19'a Karşı Genetik Şifrenizi Çözün!

İletişime Geçin
Tüm Hastaneler
Tüm Hastaneler
Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi
Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi
Ayrıcalıkların Geçerli Olduğu Diğer Hastane ve Birimler

Covid-19 Genetik Yatkınlık Testi ile Hastalığı Hafif mi Yoksa Ağır mı Geçireceğinizi Öğrenebilirsiniz!

Koronavirüs belirtileri ve şiddeti her hastada farklılık gösteriyor. Bazı kişiler Covid- 19 için yaş ya da kronik hastalıklar açısından riskli grupta olmamasına rağmen bu hastalığı ağır geçirirken, bazı bireyler bu süreci belirtisiz ya da çok hafif atlatıyor. Koronavirüsün ağır geçirilmesinin nedeni, görevi vücutta virüsün çoğalmasını durdurmak olan Tip 1 İnterferon molekülünün bulunmaması olarak gösteriliyor. Kandan bakılan genetik bir test ile bu konuda şimdiye kadar bilimsel olarak gösterilmiş tüm gen ve varyasyonların incelenmesi sağlanarak, hastalığı kimlerin ağır kimlerin hafif şekilde geçireceği belirlenebiliyor.

Koronavirüs Hastalığı ve Genler Arasındaki Yakın Bir İlişki Bulunuyor

Bireylerin genetik yatkınlığı ve geçmişi, bu hastalığın seyri konusunda önemli ipuçları vermektedir. Geçtigimiz aylarda dünyadaki en prestijli bilimsel dergilerden olan Science ve New England Journal of Medicine’da bu calismalar yayinlanmistir. Covid- 19’u çok ağır geçiren, yoğun bakım tedavisi görmek durumunda kalan hastalarının bir bölümünde doğuştan gelen genetik mutasyonlara rastlandığı ortaya konulmuştur. Bu hastalarda vücudu virüslerden koruyan ve 10’dan fazla proteinden oluşan Tip 1 İnterferon bulunmadığı belirlenmiştir. İnterferonlar antiviral etkileri bilinen sitokin grubu proteinlerdendir ve farklı alt tipleri bulunmaktadır. Vücuttaki görevi virüsün çoğalmasını durdurmak olan Tip 1 İnterferon molekülü, enfeksiyonu tespit ettiği anda bağışıklık sistemi tarafından üretilmektedir. Hastalarda koronavirüsün ağır geçirilmesinin nedeni de Tip 1 İnterferon sinyal ağının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Tip 1 İnterferon sinyal yolağında rol alan 10’dan fazla gen bulunmaktadır. Bu durum, genç ve herhangi bir kronik hastalığı olmamasına rağmen ağır seyreden bir klinik tablo ile yoğun bakımda tedavi gören kişilerin genetik yapıları konusunda önemli ipuçları vermektedir. 

Kandan Bakılan Genetik Bir Test

Covid- 19 genetik yatkınlık testi kişiden kan örneği alınarak gerçekleştirilmektedir. Memorial Sağlık Grubu Genetik Laboratuvarları’nda uygulanan “Covid-19 Genetik Yatkınlık Testi” sadece tek bir gen ya da tek bir varyasyonu incelemek yerine, bu konuda şimdiye kadar bilimsel olarak gösterilmiş tüm gen ve varyasyonların incelenmesini içermektedir. Bu amaçla öncelikle interferon sinyal yolağında görev alan genler ve ayrıca kan gruplarını belirleyen gen bölgelerinde olmak üzere toplam 20’den fazla gen bölgesindeki genetik varyasyonlar incelenmektedir. Eğer bu varyasyonlardan herhangi birisi mevcutsa bu durum kişinin Covid- 19’u ağır geçirebileceğini göstermektedir. Ancak bu varyasyonlar bulunmuyorsa kişinin şimdiye kadar dünyada Covid-19’u ağır geçirdiği bildirilmiş genetik varyantları taşımadığı anlamına gelir. Ancak henüz bildirilmeyen başka varyantların olabileceği dikkate alınmalıdır. Dünyada başka yatkınlık varyantı bildirildiği takdirde merkezimizde eş zamanlı olarak test panelimize eklenecektir. Test sonuçları kısa sürede çıkmakta ve sonuçlar uzman hekimlerimiz tarafından yorumlanarak hastalarımıza iletilmektedir. 

 

Referans Yayınlar:

Trans-ethnic analysis reveals genetic and non-genetic associations with COVID-19 susceptibility and severity

- AncestryDNA COVID-19 Host Genetic Study Identifies Three Novel Loci

- Genetic mechanisms of critical illness in Covid-19

Sıkça Sorulan Sorular

Genetik yatkınlık testi hizmeti için nasıl randevu alabilirim?

Sayfa altında bulunan alandan form bırakabilirsiniz, sizi en kısa sürede arayabiliriz. Dilerseniz "Canlı Destek" veya "Bizi Arayın" butonlarından direkt olarak siz de iletişime geçebilirsiniz.

Hangi hastanelerinizden hizmet alabilirim?

İstanbul, Ankara, Antalya, Kayseri ve Diyarbakır’da bulunan tüm hastanelerimizden bu hizmeti alabilirsiniz.

Test sonucu kaç günde çıkar?

Sonuçlarınız 3-7 gün arasında çıkmaktadır. Memorial e-Sonuç sayfası veya 444 7 888 no’lu Çağrı Merkezimiz üzerinden sonuçlarınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sonuç değerlendirmesi nasıl yapılmaktadır?

Sonucunuz çıktıktan sonra yorumlanması için Genetik Danışmanlık hizmetini Memorial e-Doktor uygulaması üzerinden görüntülü görüşme ile gerçekleştirebilirsiniz. 

Randevu alırken paylaştığınız ve/veya sistemlerimizde bulunan cep telefon numaranızdan, telefonunuzdaki Whatsapp uygulaması veya facetime üzerinden randevu saatinizde sizi arayarak görüntülü görüşme hizmetini başlatacağız.

Genetik yatkınlık testi hizmetinde özel sağlık sigortası veya diğer kurum anlaşmaları geçerli midir?

Özel sağlık sigortaları, banka sandıkları ve diğer kurum anlaşmaları ile genetik yatkınlık testi için henüz anlaşmamız bulunmamaktadır.  

Evde veya iş yerinde test yaptırabilir miyim?

Memorial Evde Bakım Bölümü aracılığıyla evinizde veya işyerinizde belirli bir hizmet bedeli farkı ödeyerek testinizi yaptırabilirsiniz. Hizmet detayları ve randevu bilgisi için 444 7 888 no’lu Çağrı Merkezimiz ile görüşebilirsiniz.

Test sonucunun içeriği ve güvenirliği nedir?

Sonuç içeriği yapılan analiz yöntemi, incelenen genler ve hekim açıklamasını içermektedir.

Testin güvenirliği %99’un üzerinde tespit edilebilmektedir. Test sonucu ise değer aralığı veya orana göre değil, yapılan varyasyon incelemelerinin sonucuna göre bu varyasyon kişide var veya yok olarak genetik uzmanları tarafından yorumlanmaktadır.

Yapılan bu test ile sadece belirtilen varyasyonların varlığı incelenmektedir. Yapılan bu test ile sadece yukarıda belirtilen varyasyonların varlığı incelenmiş ve diğer varyasyonlar çalışılmamıştır. Genetik yatkınlık testleri bilgilendirme amaçlı tarama testleridir. Sonuçlar hastalık riski ile ilgilidir, hastalığın kesin geçirileceği ya da korunulacağı anlamına gelmez. Testin negatif çıkması Covid-19 a yakalanmayacağınız anlamına gelmez. Bu sonuç hastanın klinik ve diğer laboratuvar bulgularıyla birlikte değerlendirilmelidir ve genetik danışmanlık eşliğinde verilmelidir.

Yapılan testin bilimsel dayanağı nedir?

Testin içeriği uluslararası saygın bilimsel dergilerdeki sonuçlara dayanılarak hazırlanmıştır. İlgili makalelere yukarıda yer alan "Referans Yayınlar" başlığı altında ulaşabilirsiniz.

Ağır geçireceği belirli olan hastalar ne yapmalıdır?

Ağır geçirme riski olan hastalar hastalıkla ilgili kişisel önlemlerini daha dikkatli bir şekilde almalıdır. Hastalığa yakalanacak olursa erken tedavi planlanması için doktoruna bilgi vermesi uygun olacaktır.

Ağır geçireceği ön görülen hastalar ne yapacak? Önleyici aksiyon var mı?

Bu varyasyonlar doğuştan gelen varyasyonlardır ve düzeltilecek bir aksiyon bulunmamaktadır. Ancak hastalıkla ilgili riskini bilerek kişisel önlemlerini alması yerinde olacaktır.

Ağır geçirmeyeceği ön görülen hastalar ne yapacak?

Test edilen varyasyonlar bulunmazsa Covid-19 u ağır geçirdiği bilinen hastalarda daha çok görülen belirtilen gen bölgelerindeki toplam varyasyonları taşımadığı anlamına gelir. Toplumdaki diğer bireylerde görülen risk oranında risk görülebilecektir. Ayrıca testin negatif çıkması Covid-19 a yakalanmayacağı anlamına gelmez.

Çocuklar için de test yapılıyor mu?

18 yaşından küçük çocuklar için öncelikle anne ve babanın testi yapılmakta ve çıkan sonuca bakılarak çocuklar için uygulama sağlanmaktadır. Anne-babanın test sonucuna bakılmadan yalnızca çocuk için test yaptırıldığında anlamlı bir sonuç çıkmamakta ve önerilmemektedir.

Ayrıcalıkların Geçerli Olduğu Hastane ve Birimler

 • Şişli Hastanesi
  Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi
 • Ataşehir Hastanesi
  Tüm Tıbbi Birimler
 • Antalya Hastanesi
  Tüm Tıbbi Birimler
 • Diyarbakır Hastanesi
  Tüm Tıbbi Birimler
 • Ankara Hastanesi
  Tüm Tıbbi Birimler
 • Kayseri Hastanesi
  Tüm Tıbbi Birimler
 • Dicle Hastanesi
  Tüm Tıbbi Birimler
 • Hizmet Hastanesi
  Tüm Tıbbi Birimler
 • Medstar Antalya Hastanesi
  Tüm Tıbbi Birimler
 • Medstar Topçular Hastanesi
  Tüm Tıbbi Birimler
 • Bahçelievler Hastanesi
  Tüm Tıbbi Birimler

Aşağıdaki formu doldurarak size özel ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Benzer Ayrıcalıklar

Özel Sağlık Sigortalılara Memorial e-Doktor Uygulamasında %20 İndirim!
Özel Sağlık Sigortalılara Memorial e-Doktor Uygulamasında %20 İndirim!
Bilgi Al
Tüm Ayrıcalıklar
Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al