Ankara Hastanesi
Ankara Hastanesi

UYKU APNESİ KRONİK HASTALIKLARA ZEMİN HAZIRLAYABİLİR!

Doyurucu ve kaliteli bir uyku yaşamımızın sağlıklı devam edebilmesinin en önemli koşullarından biridir. Toplumun önemli bir kısmında görülen uyku apnesi ve horlama sorunu, uyku kalitesini bozarak sabah yorgun uyanılmasına ve gün içerisinde dikkat dağınıklığı ile halsizlik gibi birçok olumsuzluğa neden olabiliyor. Uyku apnesi rahatsızlığı, tedavi edilmediğinde diyabet, yüksek tansiyon, insülin direnci gibi önemli hastalıklara yakalanma riskini artıyor.

Uyku apnesi, uyku sırasında en az 10 saniye süre ile ağız ve burundan nefes alamama veya nefesin durması olarak tanımlanmaktadır.

Uyku apnesinin en önemli nedenleri;

Aşırı kilo

Kısa ve kalın bir boyun ( boyun çevresi 43 cm üstünde olan erkeklerde risk daha fazladır)

Dar hava yollarına sahip olmak gibi anatomik problemler

Uyku hapı ya da sakinleştirici ilaç kullanımı

Alkol ve sigara kullanımı

Burun tıkanıklığı

Uyku apnesi belirtileri:

Uykuda nefes kesilmesi

Horlama

Dikkat dağınıklığı,

Kalp ritim bozuklukları

Hipertansiyon

Reflü

Cinsel isteksizlik

 

Uyku apnesi varlığı sebebiyle sık sık uyanmak, derin uykuya geçememek büyüme hormonu, melatonin ve 24 saatlik Sirkadiyen ritminin bozulmasına sebep olmaktadır. Bununla birlikte kan Ph’ı fazla miktarda serbest oksijen radikallerinden dolayı asitleşerek zaman içinde yüksek tansiyon, insülin direnci, diyabet, cinsel isteksizlik, hiperlipidemi, göbek çevresinde yağlanma, saç dökülmesi, ritim bozuklukları, pıhtı atması ve depresyon riskini çok fazla artırır.

Erkekleri daha çok etkiliyor

Bu hastalık erkeklerde daha çok görülmektedir. Bunun sebebinin testosteron hormonundaki değişim olduğu düşünülmektedir. Testosteron hormonu genellikle 35’li yaşlardan sonra azalmaya başlar ve bu durum bazı hastalarda horlama ile uyku apnesinin başlamasına neden olabilir.

Uyku testinde kişi gece boyunca izlenir

Uyku apnesinin tanısı uyku laboratuvarlarında yapılan uyku testi (polisomnografi ) ile konulmaktadır. Teste giren kişi uyku sırasında gece boyunca izlenir. Hastanın nefes durmaları, kalp atım hızı, oksijen satürasyonu, yatış pozisyonu, göğüs ve bacak hareketleri gibi parametreler kaydedilir. Bununla birlikte uyku apnesi tanısı günümüzde evde yapılan poligrafi testleri ile de konulabilmektedir.

Uyku apnesi tedavisinde altın standart CPAP cihazlarıdır

Horlama ve/veya uyku apnesi tedavisinin iki farklı yöntemi bulunmaktadır. İlki hava yolunun uyku sırasında sürekli açık kalmasını sağlayan pozitif basınçlı hava veren cihazlar (CPAP) ile uygulanır. 

Cerrahi işlem patolojiye göre değişir

Uyku apnesinin diğer tedavi yöntemi de cerrahidir. Bu operasyonlar genellikle hastada tespit edilen patolojiye göre değişkenlik göstermektedir. Burun kıkırdağının düzeltilmesi, büyük bademciklerin küçültülmesi ya da alınması, geniz etinin alınması, yumuşak damağı yükseltici ameliyatlar, dil kökünün küçültülmesi, çene ve üst damağı ilerletici ameliyatlar bu operasyonlar arasında yer almaktadır.

Detaylı bilgi ve randevu için lütfen formu doldurun!

Aşağıdaki formu doldurarak size özel ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al