SKOLYOZ FARKINDALIK AYI

İletişime Geçin
Tüm Hastaneler
Tüm Hastaneler
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Ayrıcalıkların Geçerli Olduğu Diğer Hastane ve Birimler

Farkında Ol! Erken Teşhis ile Önlemini Al!

“Skolyoz” adı verilen omurga eğriliği, çoğunlukla büyüme çağında tanısı konulan bir rahatsızlıktır. Farklı nedenlere bağlı olarak omurların sağa, sola eğrilmesi veya kendi etrafında dönmesiyle gelişen skolyoz, küçük yaşlarda başlayıp, tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilmektedir. Skolyoz (Omurga Eğriliği) nasıl anlaşılır, nedenleri ve tedavi yöntemlerine merak edilenleri Memorial Sağlık Grubu’nun deneyimli hekimlerinden öğrenebilirsiniz.

Skolyoz Nedir?

Görülme sıklığı % 0.2 - 6 arasında değişen Skolyoz bilinen en eski omurga deformitesidir. Travma, doğumsal gelişim bozuklukları gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebildiği gibi, skolyoz olgularının %80’inin nedeni bilinmemektedir. Genellikle gelişme çağının başlangıcında, çocukta omuz asimetrisi, sırtın bir bölümünde kabarıklık, kalçaların aynı seviyede durmaması gibi bulgularla anne ve baba tarafından fark edilir.

Skolyoz omurganın yana 10 derecenin üzerindeki eğilmedir. Normal ve sağlıklı omurgada, omurlar arkadan bakıldığında yukardan aşağıya yani boyun, sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyozda ise omurlar sağa veya sola doğru yer değiştirir ve aynı zamanda kendi eksenleri etrafında döner. Bu nedenle üç boyutlu bir deformite (şekil bozukluğu) olarak tanımlanır.

Skolyoza bağlı olarak omurga dışında kalça, göğüs kafesi ve kürek kemiklerinde de kaymalar oluşur, duruş ve görüntü bozukluğu ortaya çıkar. Gelişme çağındaki çocuklarda bu durum, gelişen ve büyüyen omurgada anormal yüklenmeye ve bunun sonucu olarak da omurlarda deformelere neden olur.

Skolyozun görülme sıklığı % 0.2 - 6 arasında değişmektedir. Kız çocuklarda daha sık ve ilerleme daha fazladır. Okul çocuklarında %1.5 oranında görülmekte olup, Türkiye’de en az 150.000 çocukta skolyoz olduğu tahmin edilmektedir.

Okul öncesi dönemde erkeklerde sıkça görülen bu rahatsızlık, ergenlik dönemindeki kızlarda büyüme hızına da bağlı olarak 3-5 kat daha fazla görülür. Erken dönemde hastada kuvvetli bir şikayete neden olmayan skolyoz, çoğunlukla okul taramaları sonucu ya da herhangi bir nedenle çekilen röntgen grafilerinde tesadüfen tespit edilir. Diğer yandan, çocuğun gövde görünümündeki bozukluk, ailelerin doktora başvurmasındaki en önemli nedenlerdendir. Omuzlarda, kürek kemiklerinde, meme seviyesinde ve bel kıvrımlarında görülen simetri bozuklukları ilk göze çarpan bulgulardır. Bu duruma bel ve sırt ağrıları da eşlik edebilmektedir. Eğriliğin derecesi arttıkça solunum sıkıntısı da ortaya çıkabilmektedir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz erken dönemde hastada belirti göstermeyebilir. Skolyoz belirtileri kendisini gösterse de dahi kişide çok şikayet oluşturmadığı için çoğu zaman harekete geçilmemektedir. Şikayet varsa bile çok az düzeydedir. Bu nedenle ya okul taramaları sonucu ya da herhangi bir nedenle çekilen röntgen grafilerinde tesadüfen tespit edilir. Aileyi hekime götüren ilk bulgu genellikle görüntü bozukluğudur. Nedeni bilinmeyen skolyozda ilk fark edilen bulgu bir omuzun diğerine göre daha yüksekte olmasıdır. Kürek kemiklerinde, meme seviyesinde, bel kıvrımlarında ya da gövdede asimetri ilk göze çarpan görüntü bozukluklarıdır. %40 olguda sırt ve bel ağrısı mevcuttur. 50 derecenin üzerindeki eğrilikler solunum sıkıntısına neden olabilir.

Skolyoz Nedenleri

Skolyoz hastalarının %80’inde eğriliğin nedeni saptanamamaktadır. Ancak, skolyoza neden olan yapısal bozukluklara bakıldığında; doğumsal yapısal bozukluklar, sinir ve kas hastalıkları (serebral palsi, siringomiyeli, çocuk felci, kas hastalıkları vb), omurga tümörleri, travma, omurga enfeksiyonları, metabolik hastalıkların neden olabileceği söylenebilir. Ayrıca duruş bozuklukları, bacaklardaki uzunluk farkı da skolyoz nedenlerindendir.  Skolyoz nedenlerini kısaca şöyle açıklanabilir;

 • Doğumsal omurga kemik yapısı bozuklukları kaynaklı konjenital skolyoz
 • Erken çocukluk çağında başlayan infantil ve juvenil skolyoz
 • Nöromüsküler nedenlere bağlı, müsküler distrofi vb. kas hastalıkları kaynaklı skolyoz
 • Marfan Sendromu, Ehler Danlos Sendromu gibi bağ dokusu hastalıklarına bağlı skolyoz
 • Polio, inflamatuar hastalıklar ve travmalara bağlı skolyoz
 • Bacak eşitsizliği ve kalça, diz eklemi sorunlarına bağlı oluşan skolyoz

Skolyoz Tedavisi

Skolyoz çok nadiren kendiliğinden gerileyebilir. Büyüme çağının başında ortaya çıkan skolyozda nasıl bir ilerleme olacağının tahmin edilmesi mümkün değildir. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, bazı gen özelliklerini taşıyan çocuklarda ilerleme olabileceğini göstermektedir. Skolyozda tedaviyi belirleyen önemli takip kriterleri kullanılmaktadır. Fakat bazı durumlarda ilerleme sıktır ve tedavilerde başarı oranı daha azdır. Bunlar;

 • Tanının ilk defa konduğu sırada yüksek derecede eğriliğin olması
 • Hem sırt hem belde bulunan çiftli eğrilik
 • Nöromüsküler skolyoz
 • Ciddi kontraktür ve kas kısalığı

Nasıl bir tedavi uygulanacağına omurga eğriliğinin ilerleme riski dikkate alınarak karar verilir. Skolyoz tedavisinde kabul gören tedavi yöntemleri şunlardır:

 • İzlem ve sürekli takip
 • Korse uygulamaları
 • Skolyoz egzersiz ve özel rehabilitasyon uygulamaları
 • Cerrahi

 

Ayrıcalıkların Geçerli Olduğu Hastane ve Birimler

 • Şişli Hastanesi
  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Ortopedi ve Travmatoloji
 • Ataşehir Hastanesi
  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Ortopedi ve Travmatoloji
 • Bahçelievler Hastanesi
  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Omurga Sağlığı Merkezi,Ortopedi ve Travmatoloji
 • Antalya Hastanesi
  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Omurga Sağlığı Merkezi,Ortopedi ve Travmatoloji
 • Diyarbakır Hastanesi
  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Ortopedi ve Travmatoloji
 • Kayseri Hastanesi
  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Ortopedi ve Travmatoloji
 • Ankara Hastanesi
  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Omurga Sağlığı Merkezi,Ortopedi ve Travmatoloji
 • Dicle Hastanesi
  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Ortopedi ve Travmatoloji

Aşağıdaki formu doldurarak size özel ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Benzer Ayrıcalıklar

Covid-19 Sonrası Solunum Performansınızı Arttırmak İçin Yanınızdayız!
Covid-19 Sonrası Solunum Performansınızı Arttırmak İçin Yanınızdayız!
Bilgi Al
Özel Sağlık Sigortalılara Memorial e-Doktor Uygulamasında %20 İndirim!
Özel Sağlık Sigortalılara Memorial e-Doktor Uygulamasında %20 İndirim!
Bilgi Al
Tüm Ayrıcalıklar
Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al