Böbrek Nakli Merkezi

Bölüm Hakkında

Memorial Böbrek Nakli Merkezleri; dünyaca ünlü akademik kadrosu ve uzman hekimleri, organ nakli sonrası hasta bakımı konusunda uzmanlaşmış sağlık personeli ile uluslararası standartlarda hizmet sunmaktadır. Canlıdan ve kadavradan gerçekleştirilen tüm nakillerde dünyanın en iyi sonuçlarının alındığı merkezlerde, çocuk ve erişkinler için karaciğer nakilleri başarı ile yapılmaktadır. Organ naklini yalnızca ameliyat süreci ile değil laboratuvar, görüntüleme üniteleri, ameliyathane, yoğun bakım, yatan hasta katlarının ortak çalışması ve kalitesi ile ele alındığı bölümler, aynı zamanda dünyada referans merkezidir. Türkiye’de organ bağışının yeterli düzeye ulaşamaması nedeniyle canlıdan nakil oranı %80’lere çıkmaktadır. Bu durum da Türkiye’nin, dünyada canlıdan nakil yapabilen ülkeler arasında ilk sırayı almasını sağlamıştır. Memorial Böbrek Nakli Merkezleri bu nedenle uluslararası eğitim merkezi olarak da hizmet vermektedir. Her yıl ABD başta olmak üzere dünyanın önemli hastaneleri ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden cerrahlar, organ naklini öğrenmek için Memorial Böbrek Nakli Merkezlerinde düzenlenen eğitim programlarına katılmaktadır.

Türkiye’de pek çok ilke imza atan ve gerçekleştirilen ameliyatlarla dünya tıp literatürüne de giren Memorial Böbrek Nakli Merkezlerinde özel cerrahi teknikleri başarıyla uygulanmaktadır. Böbrek verici ameliyatlarında, donör için en uygun laparoskopik cerrahi uygulanmaktadır.  

BÖBREK NAKLİ

Kronik Böbrek Yetmezliğinin En Etkili Tedavisi Böbrek Naklidir

Kronik böbrek yetmezliği, böbreklerin işlevlerinin kalıcı olarak bozulması anlamına gelir. Günümüzde kronik böbrek yetmezliğinin bilinen tek tedavisi böbrek naklidir. Ancak kronik böbrek yetmezliği hastalarının bir kısmı diyaliz seçeneğini kullanmaktadır. Diyaliz, böbrek fonksiyonlarının sadece bir kısmını (kısmen) yerine getirebildiği için böbrek nakline alternatif olarak düşünülmemelidir. Üstelik diyalizdeki hastalar için katı diyetler, su kısıtlaması, seyahat engeli, sosyal hayattan soyutlanma, iş veya eğitimden geri kalma, çocuk hastalarda gelişme geriliği gibi birçok olumsuzluk söz konusudur. Diyalizdeki hastalar böbreklerin yerine getirdiği görevlerin çoğundan yoksun olduklarından yoğun olarak ilaç kullanmak zorundadır. (tansiyon, kan yapımı ilaçları vs...) Böbrek nakli olan hastaların ise diyalizdeki hastalara oranla yaşam kaliteleri ve süreleri çok daha iyidir. Hastalar, başarılı  bir böbrek nakli ve ameliyat sonrası takip ile sağlıklı bireyler olarak hayatlarını sürdürebilmektedir.

Canlı Vericiden Nakil Artık Çok Daha Kolay

Tüm dünyada gösterilen bütün çabalara rağmen beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapılan kadavra nakilleri yeterli sayıya ulaşmamıştır ve bu rakamlar yıllar içerisinde çok yavaş bir biçimde artmaktadır. Organ yetersizliğine bir çözüm olarak canlı vericilerden yapılan nakiller gündeme gelmiştir. Canlı böbrek vericilerinin sağlığı ve ameliyat sonrası konforu düşünüldüğünde kapalı yöntemle böbreğin alınması (laparoskopik metod) günümüzde altın standarttır. Kapalı yöntemle ameliyat, hastanın vücudunda büyük bir ameliyat kesisi açılması yerine, hastanın karnına açılan küçük deliklerden yapılmaktadır. Bu teknik tüm dünyada son 10 yılda yaygınlaşmış, eskiden açık şekilde yapılan birçok cerrahi, laparoskopik yöntemle uygulanmaya başlanmıştır.

Kapalı yöntemle böbrek alınması operasyonu dünyada ilk kez 1995 yılında ABD’de uygulanmış ve yaygınlaşarak tüm dünyada standart tedavi yaklaşımı olmuştur. Memorial Böbrek Nakli Merkezlerinde kapalı yöntemle böbrek çıkartılmasının her tekniği başarıyla uygulanabilmektedir ve bugüne kadar gerçekleşen tüm verici ameliyatları kapalı yöntemle yapılmıştır.

Ameliyatın Ertesi Günü Hasta Taburcu Edilebiliyor

Kapalı yöntemle böbrek ameliyatı, hastanın karın bölgesine açılan 0.5-1cm’lik iki delikten yapılmakta ve ameliyat sonunda böbrek, hastanın kasık bölgesine yapılan 6cm’lik bir kesiden çıkarılmaktadır. Açık ameliyata oranla hastalar operasyon sonrası çok daha az ağı sorunu yaşamakta, hastanede daha kısa kalmakta, normal yaşamlarına ve işlerine daha hızlı dönmektedir.

Geçmişte kullanılan açık yöntemde hastalarda ameliyat sonrası görülen ameliyat yerinde fıtıklaşma, hissizlik, yara enfeksiyonu, akciğerlerde hava birikmesi gibi istenmeyen yan etkiler bu teknikte neredeyse hiç görülmemektedir. Sadece vücuda açılan iki delik ve böbreği çıkarmak için yapılan küçük bir kesiden gerçekleştirilen bu operasyon, kozmetik açıdan da açık cerrahiye oranla başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

Bölüm Doktorları