Çocuk Göğüs Hastalıkları

Bölüm Hakkında

Solunum sistemi hastalıkları, tüm dünyada ve ülkemizde çocukların en sık doktora başvuru ve hastaneye yatış nedenleri arasındadır. Solunum sistemi ve akciğer direkt olarak çevre ile ilişkilidir. Bu nedenle de solunum sistemi; enfeksiyonlar, alerjenler, hava değişiklikleri gibi birçok faktörden kolayca etkilenmektedirler. Sağlıklı bir çocuk bir yılda 5-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilmektedir. Çocuklar büyüdükçe bu sıklık azalmaktadır; ancak bazı çocuklar çok sık solunum yolu enfeksiyonları geçirirler ve bu enfeksiyonları takiben uzun süren öksürük, hırıltı nefes darlığı şikayetleri olabilmektedir.

Memorial Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde tekrarlayan solunum şikayetleri olan çocuklar deneyimli uzmanların tarafından muayeneleri sağlanır ve gerekli görüldüğü takdirde alerji testleri, radyolojik görüntülemeleri (akciğer grafisi ve bilgisayarlı tomografi) ve bronkoskopi planlamaları yapılmaktadır.

 

Son 50 yıl içerisinde tüm dünyada ve ülkemizde  astım ve benzeri alerjik hastalıklar artış göstermektedir. Astım, zatürre, üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, uzamış öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi şikayetler ile Çocuk Göğüs Hastalıkları uzmanına başvuran hastaların tedavilerinin sağlanması, benzeri olayların tekrarlamaması için gerekli  önlemlerin alınması ve özellikle tedaviye iyi yanıt vermediğini düşünülen hastaların altta yatan diğer hastalıkların varlığının araştırılması temel prensipleri arasında yer almaktadır.

Öksürük, hırıltı, nefes darlığı ile gelen bir hastada kistik fibrozis, yabancı cisim aspirasyonu, reflü, bağışıklık sisteminde yetersizlik, doğumsal hava yolu anormallikleri  gibi birçok farklı  hastalık altta yatan gerçek sebep olabilmektedir. Bunun için araştırılması sağlanmalıdır. Özellikle büyüme gelişimi iyi olmayan, tedavilere olumlu yanıt vermeyen, sık hastane yatışları olan ve şikayetleri doğumdan itibaren başlayan hastalar araştırılması gerekmektedir.

Bölüm Doktorları

Memorial Ataşehir Hastanesi