Memorial Bahçelievler Hastanesi - Reflu Hastalığı

REFLU HASTALIĞI :

Toplumun % 20 de

Erkek- kadın eşit sıklıkla

Reflu;  mide içeriği olan asidin yemek borusuna doğru geri kaçmasına denir.

Şikayetleri ;  sıklıkla yemek sonrasında göğüs kafesi arkasında yanma , ağıza gıda yada acı acı su gelmesidir. Nadiren yutma güçlüğü, geğirti, hıçkırık, refleks öksürüğü ,ses kısıklığı  , boğazda ağrı , dişlerde çürükler ,bulantı, kusma da gelişebilir.

Sıklıkla baharatlı, yağlı  yiyecekler , çikolata, alkol, taze sıkılmış meyve suları  ve asitli gazlı içecekler sonrasında oluşur.

Normal şartlarda yemek borusunun mideye bağlandığı bölgede basınç ile çalışan kapak ‘a  benzer yapı ve buna yardımcı olan kaslar ( sfinkter gibi ) vardır.

Bu yapılar birliği yemek borusunun mideye bağlandığı bölgede ( gastroösefagial bileşkede ) doğal bir kapak yapısı oluşturur.Bu kapak yapısının gevşemesi ile mide içeriğinin  yemek borusuna geri kaçması Reflu hastalığını oluşturur.

Reflu hastalığının tanısı ; yukarda belirtilen şikayetlerinin olması ile hastaya yapılan muayene sonrasında endoskopi ( gastroskopi ) , pH ölçüm işlemleri , kontrastlı grafiler ve manometrik ölçümler ile  konur.

Bu şikayetlerin oluşması ile birçok kişi refleks  olarak yaşam tarzı ve şeklinde değişiklik yapar. Bu bazen bilinçli , bazen de koruma amaçlı olarak yapılır. Kişi yemek yedikten en az 3 saat sonra uzanmalı yada uyumalıdır. Reflu  hastalığını tetikleyici gıdalardan uzak durmalı ve diyeti yapmalıdır. Gıdaları küçük lokmalarla ,azar azar ve sık sık birkaç öğünde yemek yemeli , iyice çiğnemelidir. Yatak ve yastık  seçiminde bel kısmından yükseltecek şekilde olanlar seçilmelidir.

Aşırı kilo alımı, dar elbiserin  giyilmesi ,yağlı –baharatlı- kızartmalı- sigara- alkol-gazlı içecek- taze meyve suyu- çikolata- kahve- soğan- sarımsak gibi yiyecek ve içecek tüketilmesi reflu hastalığı belitilerini artıran nedenlerdendir.

Reflu hastalığının tedavisi;  yukarıda bahsedilen yiyecek ve içeceklerden , dar giysilerden kaçınmak,  ayrıca kilo alımını durdurmak hatta kilo vermek gibi hayat tarzını değiştirmeye  başlamaktan geçer.

Öncelikle tanısı konmuş hastaların ; mutlaka hekim kontrolünde mide içeriğinin yemek borusuna kaçışını azaltan ilaç tedavileri ile desteklenmesi gerekir.

Bu yaşam tarzını değiştirme ve ilaç tedavilerinin yetmediği durumlarda dünyada da kabul gören altın standart  Antireflu ameliyatlarıdır.

Bu ameliyatlar bu hastalıklarla uğraşan özel merkezlerde deneyimli ekipler tarafından Robotik yada laparoskopik olarak yapılmalıdır.

Amaç doğal olan kapak sistemini geri getirmektir.

Reflu hastalığının esas önemi ;  ileri vakalarda uzun süreli mide asidi ile temas kuran yemek borusunda gelişebilecek kanser olgularıdır. Bu aşamalar olmadan bize uyarı niteliğinde yemek borusunda oluşan Barret ülseri , darlık, kanama  gibi komplikasyonlar gelişebilir. Gelişen bu komplikasyonlarda da cerrahi olarak tedavi yapılmalıdır.