HIFU

Bölüm Hakkında

PROSTAT KANSERİNİN TEDAVİSİNDE HIFU YÖNTEMİ

Prostat kanseri dünyada ve ülkemizde erkekler arasında en sık görülen kanserler arasında yer alıyor. Erken dönemde tanısı konulan prostat kanseri olgularında son yıllarda ameliyatsız bir tedavi şekli olarak öne çıkan HIFU yöntemi büyük avantajlar sağlayabiliyor.  Bu avantajlardan en önemlisi prostatın sadece hastalıklı bölgesinin tedavi edilmesi ve çevre dokulara zarar verilmemesi olarak gösteriliyor. Bu sayede klasik cerrahinin olası yan etkileri arasında sayılan idrar kaçırma veya cinsel fonksiyon bozukluğu gibi riskler de ortadan kaldırılmış oluyor.

HIFU YÖNTEMİ NEDİR?

Prostat kanserinde cerrahi, hormon, radyoterapi, kemoterapi gibi tedaviler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin birçok yan etkisi ortaya çıkabilmektedir. Yan etkileri bakımından diğer tedavi tercihlerine göre oldukça avantajlı olan High Intensity Focused Ultrasound yani kısa adıyla HIFU yönteminde prostatın tamamını almadan kanserli dokuları ısıtma etkisiyle yok etmek hedeflenmektedir. Yüksek yoğunluklu odaklanmış ses dalgaları yani ultrason ile 80 derecenin üzerinde bir ısı oluşturularak kanserli doku yok edilmektedir. 

HIFU YÖNTEMİ HANGİ HASTALAR İÇİN UYGUNDUR?

HIFU yöntemi her prostat kanseri hastası için uygun olmayabilir. HİFU yöntemi daha çok prostat kanserinin başlangıç evrelerinde yani T1 veya T2 aşamasında, küçük ve yayılmamış hastalarda uygulanmaktadır. Yaş veya genel durumları prostat kanseri ameliyatına uygun olmayan hastalar için önerilmemektedir. İdrar sorunu yaşamak istemeyen ve cinsel hayatı aktif olan daha çok genç hastalarda avantaj sağladığı için HİFU yöntemi daha uygun bir tedavi seçeneğidir. Akıllı prostat kanseri tedavisi olarak tanımlanan HIFU yönteminden önce bazı vakalarda kapalı prostat ameliyatı olarak bilinen TURP ameliyatı yapılmaktadır. Prostatı büyük olan hastaları HİFU yöntemine uygun hale getirmek için TURP ameliyatı yapılır. 

HIFU GÜVENLİ BİR İŞLEM MİDİR?

Prostat kanserinin tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlere göre çok daha güvenilir olan HİFU işleminde nadir olmakla birlikte; 

 • İdrar yolu darlığı
 • Tekrarlayan HIFU işlemlerinde anal fistül
 • Erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu yaşanabilmektedir. 

DİĞER PROSTAT KANSERİ TEDAVİLERİNE GÖRE AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Cinsel hayatı ve idrar kontrolünü korumada önemli bir avantaj sunmaktadır. 
 • Robotik, laparoskopik veya açık cerrahilerde hasta 7-14 gün arasında hastanede kalmaktadır. Radyoterapi tedavisi 30 gün sürdüğü için hasta hemen her gün hastaneye gelmek zorundadır. HIFU işlemi ise tek seanslık bir uygulamadır. Sadece HİFU uygulanan hastalar 1 gece hastanede kaldıktan sonra evlerine dönebilmektedir. TURP ameliyatı ile birlikte HİFU işlemi gerçekleştirilen hastalar ise 2 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmektedir.
 • Komplikasyon riski çok düşüktür.
 • Nüks yaşanması durumunda rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ancak prostat kanserinin vücutta farklı bölgelere sıçramamış olması gerekmektedir.
 • Etraftaki organlara hasar vermeden kanser dokusuna müdahale şansı tanımaktadır.
 • Radyasyonun zararlı etkilerine maruz kalınmamaktadır.
 • Cerrahiye uygun olmayan hastalar HIFU’dan faydalanabilmektedir. 
 • Ağrı eşiği herkese göre farklılık göstermekle beraber HIFU işlemi ağrısız bir uygulama olarak tanımlanmaktadır.

Bölüm Doktorları

Memorial Bahçelievler Hastanesi