Kemoterapi (Tıbbi Onkoloji)

Bölüm Hakkında

Dünyada ve Türkiye’de, kalp-damar hastalıklarından sonra yaşamı tehdit eden en önemli ikinci faktör olan kanser, pek çok nedene bağlı olarak görülme oranı yükselen önemli bir sağlık sorunudur. Her kanser türünde farklılık göstermekle birlikte, bir kişinin yaşamı boyunca kansere yakalanma riski her geçen gün artmaktadır.

Kanser; tanı ve tedavisine yönelik geliştirilen stratejiler ile birlikte günümüzde artık kontrol edilebilir hastalıklar arasında yerini almıştır. Özellikle bazı kanser türleri, risk faktörlerinin ortadan kaldırılması, toplumsal bilinçlenme ve farkındalık ile erken tarama yöntemleri sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir. 

Günümüzde, kanserin tedavisinde gelinen son nokta ise kişiye özel tedavi stratejilerinin geliştirilmiş olmasıdır. Tümörün özelliklerine göre belirlenen bu yöntemler sayesinde hastaların yaşam süreleri ve kaliteleri artmaktadır. Kanserde; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi temel tedavilerin yanı sıra; standart kemoterapilere ek olarak yalnızca tümörlü hücreyi hedefleyen akıllı ilaçlar, yan etkileri en aza indirilmiş radyoterapi yöntemleri, özellikli cerrahiler, girişimsel radyoloji ve nükleer tıp alanındaki özel uygulamalar ile multidisipliner bir anlayış kabul görmektedir. Memorial Kemoterapi Merkezleri klasik tedavilerle birlikte uyguladığı kişiye özel tedavi programları, bilimsel yaklaşımlar, uzman doktorları, kullandığı teknolojik altyapı ile multidisipliner bir yaklaşım tercih edilmektedir.

Pek çok kanser türünde altın standart olarak kabul edilen Kemoterapi ise halen hastalığın en önemli tedavilerinden biri olarak önemini korumaktadır. Kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını durdurma anlayışı ile uygulanan kemoterapiler, artık hastaya ve tümör hücresine özel olarak planlanmaktadır. Bilimsel ve en güncel tedavileri dünya ile aynı anda kullanan Memorial Kemoterapi merkezlerinde de yalnızca kanserli dokuları hedef alan akıllı ilaçlar ve antikor tedavileri başarıyla uygulanmaktadır.

Kemoterapi sırasında hem tedavinin başarısı hem de hastanın minimum yan etkiye maruz bırakılması bakımından ilaçların doğru seçimi çok önemlidir. Memorial Kemoterapi Merkezlerinde ilaç tedavisi, uluslararası deneyime sahip alanında başarılı tıbbi onkoloji uzmanları tarafından, tümörün cinsi, hastanın yaşı, genel durumu ve diğer hastalık faktörleri de göz önünde bulundurularak programlanmaktadır.

Bölüm Doktorları