Memorial Ataşehir Hastanesi - Onkoloji Merkezi

Bölüm Hakkında

Dünyada ve Türkiye’de kanser görülme sıklığı günden güne artış göstermekte, hastaların büyük bir çoğunluğu ise tanı ve tedavide geç kalınması nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Kanserde erken tanı, yaşam kalitesi ve süresinin artması için çok önemlidir. Kanseri yenmenin yolu ise onu tanımak ve doğru tedavi stratejisini belirlemekten geçmektedir.

Memorial Ataşehir Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde; kanser tanı ve tedavi süreçlerinin tüm aşamalarında dünya standartlarında hizmet verilmektedir. Uygulanan modern tedavi yöntemleriyle kanser hastalığı ile mücadele en etkin şekilde gerçekleştirilmektedir.

Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nde güncel tıbbın tüm imkanlarından yararlanarak meme, akciğer, kalınbağırsak ve mide gibi en yaygın kanser türlerinde tedavi hizmeti verilmektedir. Kanserli hastaların tanı, tedavi ve sonraki dönemde izlemlerini sağlanmak için teknolojik ve bilimsel olarak en güncel protokoller uygulanmaktadır.

Tümör tedavisi bir ekip işidir

Kanser hastalığında tümörün ilaçla tedavisi için kemoterapi uygulanmaktadır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür ya da tümörün büyümesi engellenmeye çalışılmaktadır. Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nde kanser tanı ve kemoterapi tedavi süreçleri tıbbi onkologlar tarafından yürütülmektedir. Kanserin cinsi ve hastanın özellikleri gibi değişik nedenlere bağlı olarak kemoterapi tedavisi belirlenmektedir.

Kemoterapi süresince hastalar kendilerine ait özel odalarında banyo, televizyon, kablosuz internet gibi tüm ihtiyaçlarını bulabilmektedir. Her türlü kemoterapi uygulaması, konusunda eğitimli, tecrübeli, kanser hastalarının psikolojik ve fiziksel ihtiyaçları konusunda bilgili kemoterapi hemşireleri tarafından yapılmaktadır. Tedavi süreçlerinde hastaların diyet programları, psikolojik yapıları, sosyal uyumları, yaşam kaliteleri ve beklentileri göz önüne alınarak gerekli planlamalar belirlenmektedir.

Hedefe yönelik akıllı ilaçlar

Kanser hastalığında tedavi; kanserin tipine, tümörün büyüklüğüne, yerleşimine, yaygınlığına, hastanın genel durumuna göre belirlenmektedir. Tıbbi onkoloji bölümünde; klasik kemoterapi uygulamalarının yanı sıra uygun hastalarda ağızdan hap şeklinde alınan ve kanser hücresini hedefleyen akıllı ilaç ve molekül tedavileri de uygulanmaktadır.

Yalnızca kanserli hücreyi hedef alan akıllı ilaçlar ile diğer hücreler etkilenmeden hastaların yaşam süresi ve kalitesi artmaktadır. Akıllı ilaçlar, kanserli dokuda bulunan bazı antijenik yapıları tanıyarak, yalnızca bu hücrelerin yok olmasını sağlayıcı özellikleri ile sağlıklı dokulara verilen zararı minimum düzeye indirerek, hasta için yan etki oluşturabilecek sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Onkolojik cerrahiler kişiye özgü ve yenilikçi

Cerrahi, tümör tedavisinin önemli bir parçasıdır. Deneyimli cerrahi ekibi ile akciğer, meme, gastrointestinal, jinekolojik gibi tüm kanser tiplerinde hastalar, ameliyat öncesi değerlendirilmekte ve tüm onkolojik cerrahi işlemler kişiye özel tedavi biçimi belirlenerek gerçekleştirilmektedir. Onkolojik cerrahiler, laparoskopik olarak adlandırılan kapalı yöntemlerle de yapılmaktadır.

Tarama programları hayat kurtarır

Kanser tarama programları, kanser belirtisi ve şikayetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik muayene,  görüntüleme ve laboratuvar işlemlerini kapsamaktadır. Yapılan tarama programları ile kanser riski taşıyan kişilerin erken evrede saptanması ve bu kişilerin yakınlarının da kanserden korunma konusunda bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

Bölüm Doktorları