Memorial Bahçelievler Hastanesi - Organ Nakli Merkezi

Bölüm Hakkında

Memorial Bahçelievler Hastanesi Organ Nakli Merkezi dünya standartlarında ameliyathaneleri, laboratuvarları, tecrübeli ekibi ve teknolojik donanımı ile hizmet vermektedir. SGK ile yapılan anlaşma kapsamında SGK’lı hastalar (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) karaciğer ve böbrek nakli olabilmektedir.

ORGAN NAKLİ NEDİR?

Organ nakli,  kadavradan ve canlıdan alınan organlar ile yapılan bir tedavi şeklidir. Tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilmektedir. Kalp nakli dışında önemli bir kısmı canlıdan canlıya yapılabilmektedir. Günümüzde en çok böbrek, karaciğer, pankreas, kalp ve daha az oranda da ince bağırsak nakli yapılmaktadır.

KARACİĞER YETMEZLİĞİNİN EN ETKİN TEDAVİSİ KARACİĞER NAKLİDİR

Hastalıklı karaciğerin ameliyatla çıkartılıp yerine sağlıklı bir karaciğer konulması işlemine “karaciğer nakli” denilmektedir. Karaciğer, vücuttaki diğer bütün organlardan farklı olarak tekrar yenilenme ve büyüme özelliğine sahiptir. Bu canlı vericili nakillerde alıcı ve vericinin 6-8 hafta gibi kısa sürede karaciğerinin eski haline gelmesini sağlamaktadır.

Hepatit B Ve C en önemli sebepler

Hepatit B ve C, karaciğer tümörü ve yetmezliğinde önemli nedenler arasında sıralanır. Hepatit B’li hastaların %15’inde ileri evrelerde tümör ya da yetmezlik oluşabilmektedir. Karaciğer yetmezliği ülkemizde de en çok Hepatit B’ye bağlı olarak gelişir. Batıda ise alkole bağlı gelişen karaciğer yetmezlikleri daha çok görülmektedir. Eğer hastanın son evre karaciğer yetmezliği var ise nakil kaçınılmazdır. Bu nedenle Hepatit B’den korunmak için Hepatit B aşısı mutlaka yaptırılmalıdır. Günümüzde Hepatit C için henüz bir aşı geliştirilmemiştir. Karaciğer yetmezliğinin son evresinde olan hastalar için nakil kaçınılmazdır. Nakil sonrası kişiye daha uzun ve kaliteli bir yaşam sağlanır.

Canlıdan ya da kadavradan

Kan grubu uyumu olan (ABO) bir yakınından ya da beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organlarının bağışlanması (kadavradan) ile yapılabilmektedir. Canlı vericili karaciğer naklinde, alıcının hasta karaciğeri tamamen çıkarıldıktan sonra canlı vericiden alınan karaciğer parçası alıcıya nakledilir.

Kansız karaciğer nakli riskleri azaltıyor

Nakillerde hastanın fizyolojisine çok dikkat edilmelidir. Çünkü ne kadar çok yan ürün kullanılırsa hastanın metabolizması o kadar çok bozulur. Her kan alımı kişi için bir travmadır. Nakillerde az kan kullanmak hastaların vücut dengesini daha az bozmakta ve iyileşme sürecine olumlu katkıda bulunmaktadır. Tabi karaciğer naklinde çok kan kullanılması gereken durumlar da olabilmektedir.

Karaciğer 2 ay gibi bir sürede eski boyutuna ulaşır

Karaciğer başka organlarda olmayan bazı özelliklere sahiptir. Bunlardan biri de “Rejenerasyon” denilen kendini yenileme özelliğidir. Örneğin; tümör olgularında yapılan operasyonlar sonucu karaciğerin %70’i çıkarılmakta, kalan %30’luk kısım ise yaklaşık 2 ay gibi bir sürede kendini tamamlayıp önceki boyutuna ulaşmaktadır. Bu gerçekleştirdiğimiz nakillerde hem alıcı hem de verici için de geçerlidir. Alıcıya verilen ve vericide kalan karaciğer bir süre sonra önceki boyutuna ulaşmaktadır.

Nakil bir ekip işidir

Karaciğer nakli ameliyatları için hekim olarak deneyimleriniz mutlaka önemlidir; ancak başarılı bir operasyon için sadece iyi bir cerrah olmanız yeterli değildir. Bu bir ekip işidir. Bunun için iyi bir altyapı, donanımlı bir yoğun bakım ünitesi gereklidir. Ameliyat kadar ameliyat sonrası bakımın da iyi olması gerekir. Organ nakli yapılan hastanelerin diğer branşlarının da yeterli olması gereklidir.

Hastalığın evrelerine göre şikayetler değişebilmektedir

Karaciğer yetmezliği halsizlik, karında şişlik, sindirim sistemi kanaması, şuur bozuklukları gibi şikayetlerle karşımıza çıkabilir. Birlikte karaciğer tümörü de varsa kilo kaybı, sarılık, gibi bulgularlar da oluşabilir. Kendini iyi hissetmeyen, halsiz, kilo kaybı ve sarılığı olan bir hastada karaciğer ya da safra yolları ile ilgili hastalıklar araştırılmalıdır. Genelde halsizlik yapan bir hastalıktır. Hepatit B ve C gibi hastalıkların aktif ya da kronik dönemlerinin olmasına bağlı olarak semptomlar ve şikayetler değişebilmektedir.

Karaciğer naklinde zamanlama önemlidir

Karaciğer nakli için zamanlama çok önemlidir. Örneğin hasta karaciğer yetmezliğinin son evresinde ise (Child C)karaciğer nakli kesinlikle gereklidir. Hastanın tetkiklerine göre belirlenen “MELD” skoru da nakil kararı vermemizi sağlar. Bugün tüm Dünya’da en çok kullanılan MELD skor sistemidir. Eğer MELD skoru 15 ve üzerindeyse hastaya karaciğer nakli gerektiğine karar verilir. Bundan sonraki aşama hastanın diğer sistemlerinin incelenmesine kalır. Ağır kalp ve akciğer yetmezliği, aktif enfeksiyon varlığı ve karaciğer dışı yayılım gösteren tümör durumlarında nakil yapılmaz. Dekompensasyon bulguları olarak tanımladığımız dalak büyümesi, yemek borusu etrafında varis oluşumu, karında sıvı birikimi ve şuur bulanıklığı (ensefalopati) gibi durumlar nakle karar vermede yardımcı olur.

Akraba dışı organ nakli söz konusu olur mu?

Sağlık Bakanlığının yönetmeliği gereğince 4. dereceye kadar akrabalar arası nakiller olabilir. Bölgesel Etik Kurullarından alınan onay ile akraba dışı organ nakli de söz konusu olabilmektedir. Organ nakilleri açısından çapraz nakil olarak adlandırılan donör değişimleri de yine yasal çerçeve içerisinde gerçekleşebilmektedir. Ancak karaciğer naklinde bu uygulama ekip ve organizasyon açısından pek mümkün değildir.

Vericinin güvenli bir ameliyat geçirmesi son derece önemlidir.

Karaciğer naklinde verici olan kişi birçok testten geçerek sağlık durumunun buna uygun olup olmadığı araştırılır. Donör olan kişinin tüm sistem fonksiyonlarının normal olması gerekir. Kişiye ek bir risk getirmeyeceğine emin olduktan sonra donör olarak kabul edilir. Burada gönüllülük esastır. Donör sağlığının güvenliği ise vazgeçilmez bir öğedir.

Tükettiğiniz gıdalara dikkat

Karaciğer için zararlı besinler aşırı enerjili gıdalar ve içeceklerdir. Çünkü bunlar her zaman karaciğeri yorar. Tükettiğiniz bu gıdaların ölçüsünü iyi ayarlamak gerekir. Karaciğerin dostu olarak belirtebileceğimiz bir sebze enginardır. Antioksidan olma özelliği ile tümöre karşı koruyucudur.  Safra yapımının kalitesini ve akışkanlığını arttırarak hazmı kolaylaştırmaktadır. Vücutta biriken toksinleri atar. Yine kırmızı biber de karaciğer için faydalı bir sebzedir.  Kullandığımız birçok ilaçlar karaciğer metabolize olur. Bilinçsizce ilaç kullanımı karaciğer için oldukça zararlıdır.

Nakil sonrası yaşam

Nakil sonrası çoğu insan yapmakta olduğu işe geri dönerek günlük yaşantısına devam edebilmektedir. Ancak ameliyat sonrası dönemde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Nakil sonrası ilk bir yıl çok önemlidir. Gerek enfeksiyonlar, gerekse organ reddi (rejection) bu dönemde sık görülür. İlk 6 hafta, kesi yeri iyileşene kadar özellikle ağır kaldırmamaya özen göstermelisiniz. 12. hafta sonunda istediğiniz yere istediğiniz şekilde seyahat edebilirsiniz. Ameliyat sonrası eğer şeker ve yüksek kolesterol gibi özel durumlarınız yok ise özel bir diyet uygulamadan normal beslenme alışkanlıklarınıza dönebilirsiniz.

BÖBREK NAKLİ HASTANIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRIR

Kronik böbrek yetmezliği kişisel olarak insan hayatı için son derece zor bir yaşam şeklidir. Haftada üç gün 4 -5 saat diyaliz makinesine bağlı kalınması, istenilen her aktivasyonun gerçekleştirilememesi, hastanın dilediği gibi su içip, istediği şekilde beslenememesi ve diyalizin olumsuz etkileri hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Ancak başarılı bir organ nakli ve hastanın da nakil sonrası yaşam konusunda bilinçlendirilmesi sonrası kişi sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Nakil sonrası böbrek fonksiyonları normale döner

Bir diyaliz hastasının sağlıklı ve daha uzun bir hayat sürmesi için böbrek nakline ihtiyacı vardır. Böbrek nakli canlı vericiden (yakın ve uzak akraba, eş) kadavradan olmak üzere iki kaynaktan yapılabilmektedir. Nakil sonrası böbrek fonksiyonlarının yerine gelmesi nedeniyle hastalar gerek sağlık, gerekse sosyal açıdan yeni bir döneme başlar.

Diyaliz geçici bir çözümdür

Diyaliz, böbrek yetmezlikli hastalar için geçici bir tedavi şekli iken, bu hastalar için nihai iyileşme, böbrek nakliyle sağlanabilir. Hastalar diyaliz ile böbrek yetmezliğinin diğer sistem ve organlara olan olumsuz etkilerinden kurtulamazlar.  Nakil şansı olan bir kişiyi diyalizde bekletmek doğru bir yaklaşım değildir. Son dönem böbrek yetmezliğinin en iyi tedavisi böbrek naklidir.

Türkiye’de böbrek nakli başarısı

Türkiye de bugün itibariyle yaklaşık 60.000 bin kronik böbrek yetmezlikli hasta mevcuttur. 2016’da bunun 100 bin olması beklenmektedir. Türkiye’de ise kronik böbrek yetmezliğinin tedavisi için bugün 56 böbrek nakil merkezi bulunmaktadır. Bu merkezler özellikle Marmara Bölgesi’nde yoğunlaşmaktadır. Türkiye’de yapılan nakillerin başarısını değerlendirdiğimizde görüyoruz ki; Batılı ülkelerden hiç geride değiliz.  Ülkemizde nakil sonucu organın fonksiyonel olarak çalışıyor olma başarısı %95’in üzerindedir. Börek nakli de artık rutin bir ameliyat statüsüne girmiştir.

Böbrek yetmezliğine sebep olan dört ana neden

Son araştırmalara göre ülkemizde böbrek yetmezliğine sebep olan etkenleri sınıflandırdığımızda en başta diyabet  (şeker) hastalığı gelmektedir. Böbrek yetmezliğine sebep olan ikinci en önemli neden ise kontrol edilemeyen ya da tedavi edilmeyen tansiyon yüksekliği; yani hipertansiyondur. Bunun dışında böbreğin primer bizim engel olamadığımız hastalıkları olması da buna tıp dilinde “glomerülopati” denilmektedir. Bunlar da böbrek yetersizliğini ortaya çıkarabilmektedir. Bunların dışında böbrek yetmezliğinin diğer nedenleri arasında enfeksiyonlar, doğuştan polikistik böbrek hastalıkları, idrarın geri kaçması (reflü) ve yanlış ilaç kullanımı sayılabilir.

Nakil ne zaman söz konusu olur?

Böbrek yetmezliğinin üç tedavi biçimi vardır. Bunlara “renal replasman” tedavileri denilmektedir. Hemodiyaliz, periton diyalizi ya da böbrek naklidir. Tedavi de başlıca amaç, hastaların hayat süresinin uzatılması yanında aynı zamanda hayat standardının da en iyi düzeyde tutulmasıdır. Kişi son dönem böbrek yetersizliğine girmiş ise böbrek nakline karar verilir. Hastanın nakil için mutlaka diyalize giriyor olması gerekmez. Diyaliz aşamasına gelmiş olmak yeterlidir(preemptif).

Nakil sonrası vericinin böbrek yetmezliği gelişme riski artmaz

Böbrek ve diğer nakillerde canlı verici olanlar çok detaylı araştırmalara tabi tutulur. Donör olan kişinin tüm hayati fonksiyonlarının sağlam olması gerekir. Kişiye ek bir risk getirmeyeceğine emin olduktan sonra nakil yapılır. Organ nakli yapılmadan önce her 2 böbreğin de sağlıklı olduğunun ve geriye kalan tek böbreğin canlı vericiye yeteceğinin tespiti ile nakil gerçekleştirilir. Bu durumda canlı verici tek böbrekle hayatının sonuna kadar sağlıklı yaşayabilir. Ayrıca verici olmasından sonra böbrek yetmezliği gelişme riskinin artması gibi bir durum söz konusu değildir. Normal bir insanda olduğu kadar bu risk verici olan kişilerde de mevcuttur. Bunun verici olma ile bir bağlantısı yoktur.

Kronik böbrek yetmezliği olan her hastaya böbrek nakli olur mu?

Kronik böbrek yetmezliği olan her hasta böbrek nakli olamaz. İleri derece kalp ve solunum yetmezliği aktif enfeksiyon varlığı, hastaların organ nakli olmasına izin vermeyebilir.

ÇOCUKLUK DÖNEMİ ORGAN NAKİLLERİ

Bebeklerde ve çocuklarda doğuştan ya da sonraki dönemlerde gelişen bazı sebepler nedeniyle böbrek ve karaciğer yetmezlikleri görülebilmektedir. Organ yetmezliği, çocukların iştahsızlık problemleri yaşamasına, büyüme ve gelişmesinin durmasına neden olabilmektedir. Organ yetmezliklerinde, yetişkin kişilerde olduğu gibi çocuk hastalarda da uygulanabilen en etkin tedavi şekli organ naklidir.

Organ yetmezliği yaşayan çocuklar büyümüyor

Küçük yaşta böbrek ve karaciğer yetmezlikleri ile karşı karşıya kalan çocukların büyüme ve gelişmesi bozulabilmektedir. Çocukların cinsel gelişim basamakları geri kalabilir ve öğrenme kapasiteleri azalabilmektedir. Organ yetmezliği yaşayan çocuklar, hastalık nedeni ile genellikle iştahsızlık problemi yaşadıkları için dengeli beslenemezler ve kilo alamazlar. Bunun yanı sıra içe kapanma ve depresyon da bu süreçte görülen durumlardır. Büyüme geriliği ve kalıcı problemler oluşmadan nakil yapılmalıdır. Başarılı bir şekilde nakli gerçekleştirilen ve muayene takibi yapılan çocuklar yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedirler. Böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayan çocuklar organ nakli ile hayata yeniden sarılabilmektedir.

Çocuklarda son dönem böbrek yetmezliği nakil gerektirir

Çocuklarda; ciddi idrar yolu enfeksiyonları, mesane reflüsü, taş hastalığı, böbrek fonksiyon bozuklukları böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir. Son dönem böbrek yetmezliği çocuklarda böbrek naklini gerektiren bir durumdur. Böbrek nakli, canlıdan ya da kadavradan olabilecek şekilde çocuklara, 1 yaşın altındaki bebeklere de özel cerrahi tekniklerle yapılabilmektedir. Organ nakli ve çocuk nefroloji bölümlerinin ortak çalışmaları ile nakil sürecine hazırlık ve sonrasında takip sağlanmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda, diyalizden önce organ nakli için yeterli şartların olup olmadığının araştırılması ve naklin ilk tedavi seçeneği olarak düşünülmesi gerekmektedir. İstatistiksel sonuçlar, çocuklara yapılan canlı ve kadavradan böbrek nakilleri sonrasında yüksek başarı oranlarını ortaya koymaktadır.

Karaciğer yetmezliği ani ve hızlı bir şekilde ilerleyebilir

Karaciğer yetmezliği, bebeklik döneminde ya da sonraki dönemde ortaya çıkabilmekte, kronik ya da sağlıklı bir çocukta aniden ve hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Çocuklarda en sık karaciğer nakli sebebi, doğuştan safra yollarının oluşmamasıdır. Safra yolu rahatsızlıkları ve çeşitli kalıtsal hastalıklar karaciğer yetmezliğine yol açabilmektedir. Bu tür tablolarda en etkili tedavi yöntemi karaciğer nakli olmaktadır. Bu hastalığın ilk belirtisi uzun süren ve iyileşme sağlanamayan sarılıktır. Yapılan tetkikler sonucunda uygun görülen vericiden karaciğerinin küçük bir parçasının alınması ile karaciğer nakli gerçekleşebilmektedir.

Çocuklarda bu belirtileri dikkate alın!

 • Yorgunluk
 • Yüksek tansiyon
 • İdrarda değişmeler
 • Bulantı ve kusma
 • Kas krampları
 • Kaşınma
 • Sırt ağrısı

Çocuklarda nakil özel cerrahi teknikler ile gerçekleştiriliyor

0-5 yaş arası yapılan çocuk böbrek ve karaciğer nakillerinde özel cerrahi teknikler uygulanmaktadır. Anatomileri yetişkin kişilere göre daha küçük olduğundan damarları da daha incedir ve bu durum daha hassas bir çalışmayı gerektirmektedir. Çocuklarda kalıtsal hastalıklara bağlı olarak organ yetmezliği görülmesindeki en büyük nedenlerden biri akraba evlilikleridir. Hastalıkların kalıtsal olarak devamının engellenmesi için akraba evliliklerinden kaçınılması gerekmektedir.

Nakil ile sağlıklı bir gelecek onları bekliyor

Organ nakilleri, çocuklara sağlıklı bir gelecek sunmaktadır. Nakil sonrası enfeksiyona karşı korunmaları ve ilaçlarını düzenli bir şekilde almalarıyla kısa sürede normal hayatlarına dönebilmektedirler. Hastalık döneminde birçok çocuk eğitimine ara vermek zorunda kalabiliyor, organ nakli sonrasında ise eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmektedirler. Bu konuda ailelere önemli görevler düşmektedir. Aileler bu konuda bilinçli davranmalı ve çocuklarına da yaşam boyu dikkat etmesi gerekenler konusunda eğitim vermelidir.

ORGAN NAKLİ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

 • Organ nakli sadece canlı vericiden diğer bir canlıya yapılır
  Organ nakli,  canlıdan canlıya ve kadavradan canlıya yapılan bir operasyondur. Kalp nakli dışında önemli bir kısmı canlıdan canlıya yapılmaktadır. Karaciğer ve böbrek nakilleri kadavradan alınarak hastaya nakledilerek gerçekleştirilebilmektedir.
 • Bitkisel hayata girmiş bir kişinin organları alınabilir
  Bitkisel hayata girmiş bir kişiden organ alınamaz. Bitkisel hayat ile beyin ölümü arasındaki farkı ayırmak gerekir. Kişinin kadavra sayılabilmesi için beyin fonksiyonlarının tamamen kaybolması gerekir. Kısacası beyin ölümü gerçekleşmiş olmalıdır. Bitkisel hayatta ise beynin bazı fonksiyonları devam ettiğinden yaşıyor sayılır ve organları alınamaz.
 • Karaciğer naklinde canlı verici olamaz; çünkü tümü alınır
  Karaciğer naklinde vericinin tüm karaciğeri alınmaz. Uygun görülen parça alınarak nakil gerçekleştirilir. Donör olan kişilerde karaciğer, 6 ya da 8 hafta gibi bir süre içerisinde eski boyutuna ulaşmaktadır. Aynı şekilde nakledilen karaciğer de 2 hafta gibi süre içerisinde kendisini büyüterek eski boyutuna ulaşmaktadır.
 • Kan grubu uyumsuz ise organ nakli gerçekleşemez
  Kan grubu uyumsuz olanlarda da nakil yapılabilir. Alıcının özellikle böbrek nakli açısından diyalize giremeyecek duruma gelmiş olması, Acil Fon’dan uygun kan gruplu organ bulunamadığı durumlarda kan grubu uyumsuz nakiller yapılabilmektedir.
 • Organ nakli ameliyatları ağır ve kalıcı izler bırakır
  Organ nakli ameliyatları önemli ve ince ameliyatlardır; ancak gelişen modern cerrahi teknoloji ve teknikleri ile tamamen güvenli ve kanamasız gerçekleşebilmektedir. Örneğin Laporoskopik donör ameliyatları (kapalı ameliyatlar) ile insanlar 1 hafta ya da 10 gün sonra normal hayatlarına devam eder; günlük yaşamları açısından bedensel bir engelleri asla olmaz.
 • Böbreğimin tekini verirsem ben yarım insan olurum
  Böbrek ve diğer nakillerde canlı verici olanlar çok detaylı araştırmalara tabi tutulur. Donör olan kişinin tüm hayati fonksiyonlarının sağlam olması gerekir. Kişiye ek bir risk getirmeyeceğine emin olduktan sonra nakil yapılır. Organ nakli yapılmadan önce her 2 böbreğin de sağlıklı olduğunun ve geriye kalan tek böbreğin canlı vericiye yeteceğinin tespiti ile nakil gerçekleştirilir. Bu durumda canlı verici tek böbrekle hayatının sonuna kadar sağlıklı yaşayabilir.
 • Sadece 1. derece akrabalar organ bağışı yapabilir
  Sağlık Bakanlığının yönetmeliği gereğince 4. dereceye kadar akrabalar arası nakiller olabilir. Bölgesel Etik Kurullarından alınan onay ile akraba dışı organ nakli de söz konusu olabilmektedir. Organ nakilleri açısından çapraz nakil olarak adlandırılan donör değişimleri de yine yasal çerçeve içerisinde gerçekleşebilmektedir.
 • Organ naklini her hastane ve her cerrah yapabilir
  Organ naklini her hastane ve her cerrah yapamaz. Teknik ve teknolojik alt yapı gerekliliğinin sağlanması, organ nakli merkezinin sorumlusu olacak kişinin o konuda yeterli olması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Bilim Kurulları hastane, merkez sorumlusu ve ekibini bu çerçevede denetimden geçirir ve onay alındıktan sonra nakiller yapılmaya başlanmaktadır.
 • Yaşlıyım benim organlarım işe yaramaz
  Yaşa bağlı olarak organın sağlam olup olmadığı belirlenemez. Beyin ölümü olan kişinin organ fonksiyonları değerlendirilir daha sonra risk faktörlerine bağlı olarak organlar kullanılabilir.
 • Kronik böbrek yetmezliği olan her hastaya böbrek nakli olur
  Kronik böbrek yetmezliği olan her hasta böbrek nakli olamaz. Özellikli durumlar; yani aktif hepatit ya da enfeksiyon taşıması, damar problemleri, kalp yetmezliği ya da ileri derecede akciğer yetmezliği gibi riskler böbrek yetmezliği olan hastaların organ nakli olmasına izin vermeyebilir.
 • Organ bağışını yapan aile organın kime verileceğine karar verir
  Organ bağışı yapan 1. derece yakınlar organın kime verileceğine dair bir karar yetkisine sahip değildir hatta kime verileceğini de bilmezler. Bağışlanan organın kime verileceğini Sağlık Bakanlığına bağlı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Merkezi puanlama sistemiyle adil bir şekilde belirler.
 • Kadavradan alınan organ nakli ameliyatında kadavra parçalanır
  Kadavradan alınan organ nakillerinde de yapılan ameliyat tamamen teknik bir ameliyattır. Sadece ince bir ameliyat izi görülür. Bedenin tamamen parçalanması asla söz konusu değildir.
 • Aynı yaş grupları arasında organ nakli gerçekleşebilir
  Bebeğe nakledilecek bir organın yine bebekten alınması gibi bir kural yoktur. Uygun boyutta bir organ olması durumunda bir yetişkinin organı bebeğe nakledilebilir. Örneğin; anneler çocukları için verici olabilir.

Bölüm Doktorları