Pediatrik (Çocuk) Hematoloji

Bölüm Hakkında

Hematoloji, kan bilimi anlamına gelmektedir.  Kan tüm vücut için hayati önem taşımaktadır ve pek çok kişi kanı “Hayat sıvısı” olarak yorumlamaktadır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olan hekimler; uzmanlık eğitimlerini tamamladıktan sonra 3 yıl daha Hematoloji & Onkoloji alanlarında eğitim görüp Pediatrik Hematolog & Onkolog olmaya hak kazanırlar.  Aslında her Pediatrik Hematolog aynı zamanda bir çocuk hekimidir. 

Çocukluk çağında görülen selim ve habis kan hastalıkları, çocukluk çağı kanserleri Pediatrik Hematoloji & Onkoloji’nin alanındadır. Kansızlık (anemi) bu hastalıklar içinde en sık rastlanılanıdır. Demir eksikliği, B12 vitamin eksikliği, yapısal ve edinsel aplastik anemiler bu grupta yer alır. Memorial Çocuk Hematolojisi Bölümleri’nde çocukluk çağının en sık görülen kan hastalıkları demir eksikliği anemisi,   , ALL (Akut Lenfoblastik Lösemidir). Çocuk kan hastalıkları servisinde; Nutrisyonel Anemiler (Demir Eksikliği Anemisi, Vitamin B12 Eksiliği Anemisi), ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi), AML (Akut Myeloid Lösemi), Aplastik Anemi, Talasemi (Akdeniz Anemisi), Hemofili gibi birçok kan hastalığının tanı ve tedavileri başarıyla yapılmaktadır. Hemanjiom da çocukluk çağında sık görülen iyi huylu bir damar tümörüdür. Çocuk Hematoloji & Onkoloji uzmanları tarafından gerekli durumlarda tedavi edilir. 

Çocukluk çağı lösemi (kan kanseri) tedavisi (kemoterapi) pediatrik hematoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Çocukluk çağı organ tümörleri; kemik tümörleri, yumuşak doku tümörleri, böbrek tümörleri ve beyin tümörleri de onkoloji kapsamı altında Çocuk Hematoloji & Onkoloji uzmanlarının branşı altında tedavi edilir. 

Memorial Çocuk Hematolojisi Bölümü, Şişli, Bahçelievler, Ataşehir ve Ankara lokasyonlarında hizmet vermektedir. Bölüm ayrıca Çocuk Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Çocuk Kemik İliği Nakli Ünitesi, Nükleer Tıp, Radyoloji Bölümü uzmanlarıyla da koordineli çalışmaktadır. Bölümdeki tüm tedavi hizmetleri, konusunda deneyimli akademik uzman kadrolar tarafından verilmektedir.

Çocukları ilgilendiren kan hastalıklarında en ileri düzeyde teknoloji kullanılarak teşhis konulmakla birlikte uzman hekim kadrosu tedavilerini tetkik sonuçlarına göre dikkatli ve titizlikle sürdürmektedir.

Bölüm Doktorları