Tomosentez

Bölüm Hakkında

Mamografi erken dönem meme kanserini saptamada tarama yöntemi olarak kullanılan tek tetkiktir.

Meme görüntülemesinde en yeni teknoloji olarak kabul edilen dijital mamografi, meme hastalıklarının teşhisi ve meme kanseri taramasında en önemli tanı yöntemidir. Klasik mamografiden farklı olarak, dijital ortamda elde edilen görüntüler yüksek çözünürlüklü özel monitörlerle incelenmekte ve görüntüler daha ayrıntılı olarak değerlendirilebilmektedir.

Dijital mamografi teknolojisinin en gelişmiş versiyonu olan Tomosentez Mamografi tekniğinde de meme tomosentez cihazının plakları arasına yerleştirilir ve memenin hareketsiz kalması sağlanacak kadar bası uygulanır. Bu sayede ağrı hissi en aza indirgenmiş olur. X-ışını tüpü memenin etrafında ark şeklinde hareket ederken 7 saniye gibi kısa sürede küçük açı aralıkları ile düşük dozlu 11 ila 15 arasında çekim yapılır. Bu çekimlerden elde edilen bilgiler dijital ortama aktarılır. Özel yazılım programları kullanılarak memenin 1 mm kesit aralıkları ile yüksek kaliteli, üç boyutlu (3D) görüntüleri oluşturulur.

  • Mamografi memeye özel geliştirilmiş, düşük doz x-ışını kullanan bir çeşit röntgen cihazıdır.
  • Bir Tomosentez mamografisi ile alınan radyasyon dozu standart bir dijital mamografiden alınan doza benzer miktardadır.
  • Tomosontez mamografi ile özellikle yoğun memelerde meme kanserine % 35 oranında daha fazla tanı konduğunu yapılan araştırmalar ile görülmüştür.
  • Tomosentez görüntüleri dijital ortamda kayıt edilebilir ve depolanabilir özelliktedir.

Tomosentez Teknolojisi Klasik Mamografi Uygulamalarına Göre Hastaya Ayrıcalıklar Sunar!

Tomosentez, yoğun meme dokusuna sahip olan genç yaştaki kişilerde olası kitleleri 3G teknolojisi ile detaylı olarak inceleyebilmekte ve kitlelerin erken dönemde saptanmasını sağlayabilmektedir.

Mamografi sırasında memeye uygulanan yoğun baskı, ağrı ve rahatsızlığa yol açabileceğinden birçok kadın bu tetkikten uzaklaşabilir. Tomosentez uygulaması sırasında memeyi çekim için en uygun şekilde sabitleyecek kadar bir bası uygulandığından, kişi daha az ağrı sorunu yaşar.

Tomosentez işlemi sonrası görüntüler 3G teknolojisi ile detaylı ve üç boyutlu olarak incelenir.

Dijital Tomosentez Mamografi tekniği, klasik ve dijital mamografilerde karşılaşılan kısıtlamaları ortadan kaldırarak, hasta için daha konforlu imkanlar sunmaktadır.