Yara Analizi ve Tedavi Merkezi

Bölüm Hakkında

Memorial Yara Analizi ve Tedavi Merkezi’nde, yara ve kronik yara bakımı konusunda tüm tanı tedavi hizmetleri modern yaklaşımlarla sunulmaktadır. Diyabetik ayaktan, bası ve yatak yaralarına, varis yaralarından yanıklara kadar çok geniş bir yelpazede sorunun kaynağına yönelik tedavi uygulamaları ve düzenli takiplerle bakım yapılmaktadır.

YARA NEDİR?  

Yara kesik, yanık veya hastalık gibi etkenler sonucu doku bütünlüğünün bozulmasıdır. 

KRONİK YARA NEDİR?

Diyabet, damar yetmezliği ya da yatağa bağımlılık gibi bazı durumlarda tüm bakım ve tedaviye rağmen yaralar beklenildiği sürede iyileşmez, kalıcılık gösterir. Bu yaralara kronik yani iyileşmeyen yaralar adı verilmektedir.

BİR YARA NEDEN İYİLEŞMEZ?

Yaranın iyileşmesi için gerekli koşullar vardır. Her şeyden önce o bölgenin kan dolaşımında sorun olmamalıdır. Aksi halde yaranın iyileşmesi için gerekli olan oksijen, yara iyileşmesini sağlayan hücreler ve yapı malzemeleri yaralanmış alana gitmez ve iyileşme olmaz.

Yara iyileşmesi; beslenme bozuklukları, diyabet, steroid ya da kemoterapi gibi ilaçlar, enfeksiyon, yetersiz bakım gibi nedenlerden dolayı bozulabilir.

İYİLEŞMEYEN YARALAR NELERDİR?

Diyabetik Ayak: 

Diyabet vücutta insülin eksikliği ve dokularda insüline karşı dirençle ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Hastalık pek çok soruna neden olsa da, en bilinen yönü yüksek kan şekeri seviyesidir. Yüksek kan şekeri, damar duvarlarında ve sinirlerde sorunlara neden olur. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemi de farklı derecelerde etkilenir. 

Tüm bu sorunlar bir araya geldiğinde ayakta his kaybı, dolaşım sorunu, enfeksiyonlara karşı direnç düşüklüğü ortaya çıkar. Bu durum “diyabetik ayak” olarak isimlendirilmektedir. Elbette bu koşullarda oluşan yaralar çok geç iyileşecektir. Dikkat edilmesi gereken nokta diyabetin bizzat kendisinin yara oluşumuna neden olmadığıdır. Yani iyi bakım ve dikkat ile şeker hastalarının ayakları sağlıklı kalabilir. Ancak bir kez yara oluşursa, en kısa zamanda konunun uzmanına başvurulması gereklidir.

Dolaşım bozuklukları: 

Arteriyel yetmezlik: Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve sigara özellikle atardamarlarda daralma ve tıkanmalara neden olur. Enfarktüsler görülür. Kan dolaşımında azalma bacak ve özellikle ayaklarda yaralara neden olur. Oluşan yaralar, tıkanıklığın derecesine göre ya çok geç iyileşir ya da hiç iyileşmez.

Venöz yetmezlik: Bacaklardaki toplardamarlarda kan kalbe doğru kapakçıkların yardımı ile hareket eder, bu kapakçıklarda oluşan yetmezlikle beraber kan ilk önce damarların içinde göllenir ve varis denilen durum ortaya çıkar. Daha sonra çevre dokularda ödem oluşmaya başlar, doku beslenmesi bozulur ve gitgide yaralar oluşur.

Bası yaraları: 

Daha çok “yatak yarası” olarak bilinen bu hastalık, vücudun fazla basınca maruz kalan kısımlarında yara oluşması ile tanımlanır. Sıklıkla yatağa bağımlı hastalarda oluşsa da uzun süreli basınç olan her bölgede, örneğin tekerlekli sandalyeye bağlı kişilerde oturma kemikleri üzerinde, bu yaralar gelişebilir.

İYİLEŞMEYEN YARALARIN TEDAVİSİ NASIL OLUR

En iyi tedavi bu yaraların oluşmasını engellemektir. Gerekli özen gösterildiği takdirde çok büyük oranla yaralardan kaçınmak mümkündür. Bir kez yara ortaya çıktığında ise tedavisi çok zorlu ve uzun bir süreç gerektirir.  Kronik yaraların önlemden sonra gelen ikinci temel kuralı altta yatan nedenlerin tedavisidir. Yani kan şekeri düzenlemeden diyabetik ayak tedavisi ya da basınç dağılımını kontrol etmeden bası yarası tedavisi mümkün değildir. Üçüncü kural davranış tedavisidir. Dolaşım bozukluğuna sahip bir insanın sigara içmeye devam etmesi ya da diyabetli bir hastanın ayaklarına ve ayakkabılarına dikkat etmemesi durumunda bu yaraları iyileştirmek mümkün olamamaktadır.

Yaranın bakımı ancak tüm bunlardan sonra anlam taşır. Günümüzde yüksek teknoloji ürünü pansuman malzemeleri ile mükemmel sonuçlar almak mümkün olmaktadır. Ancak bunun için hasta ve doktorun yeterli sabrı ve özeni göstermesi gerekmektedir. 

Son olarak cerrahi gelir. Zaman zaman yaraların ölü dokulardan ve akıntılardan temizlenmesi gerekebilir. Buna “debridman” adı verilir. Özellikle bası yaralarında cerrahi yöntemlerle yaraların kapatılması sıkça uygulanan bir yöntemdir. Deri yamaları da sıklıkla uygulanan bir durumdur. Bunun yanında kök hücre uygulamaları yara tedavisinde de kullanılmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

 

Bölüm Doktorları

Memorial Şişli Hastanesi