Son Gelişmeler

AVUSTURYA’DA 2 AYLIK ÖMRÜN KALDI DENİLDİ TÜRKİYE’DE İYİLEŞTİ

30.04.2020 20:39:46

Avusturya'da 46 Başta Emine Öztoprak 18 yıldır mide rahatsızlıklarından muzdaripti. Karın ağrısı, mide yanması, gaz sıkışması ve kusma gibi şikayetler düzenli endoskopi yaptırıyordu. Ama sıkıntıları bir türlü geçmek bilmiyordu. İşinden ayrılmak zorunda kaldı, kimse ile görüşmüyordu, hayata küstü. Doktorlar ileri dönem mide kanseri olduğunu belirterek kışı geçirmeyeceğini, en fazla 2 aylık ömrü kaldığını söylediğinde durumu kabullenmedi ve iyi bir doktor araştırırken internette izlendi bir video hayatını değiştirdi. Memorial Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu'nun mide kanseri ile ilgili videosunu izledi ve ilk uçakla Türkiye'ye geldi. Emine Öztoprak'ın 4 kiloluk mide tümörü ve hastalığın yayıldığı karın zarı ve tüm tümörlü dokular alındı, özellikli tedavi yöntemleriyle sağlığa yeniden kavuşması sağlandı. Emine Öztoprak, “Doktorların yaşam sürem ile ilgili tahminleri inşallah tutmaz demiştim, aslında kış hiç sevdiğim bir mevsim değil ama bu kışı ve önümdeki tüm mevsimleri doya yaşayıp keşfedeceğim diyerek” yaşadığı zor günleri atlatından mutluluğunu dile getirdi.

"Doktorumla oturup çay içmek benim için paha biçilemez"

Emine Öztoprak çocukluğundan beri Avusturya'da yaşıyor ve yıllardır orada çalışıyordu. Sürekli mide şikayetleri yaşıyordu ancak son dönemlerde ağrıları ve şişliği nedeniyle evden çıkamaz hale geldi. 17 Aralık 2018 tarihinde yapılan tetkiklerle 4. evre mide kanseri öğrendiğinde büyük bir şok yaşadı. Emine Öztoprak, “Doktorların bana 2 aylık ömür biçmesi hayatımın akışını değiştirdi. Tümörün karın zarında çok zor bir olduğunu, gereken her şeyin olduğunu ve artık hiçbir yerde müdahale edilemeyeceğini söylediler. Gün be gün ölümü beklemek zorundaydım ama yandan da bu işte bir terslik oldu düşünüyordum. İnternette araştırma yaparken Türkiye'de bir doktorun bu konu ile ilgili videosunu izledim. O kişi Prof. Dr. Erhun Eyüboğluydu.

Emine Öztoprak hasta olduğu rahatça oturup yemek yemenin, su ya da çay içmenin kendi için hayal olduğunu belirterek, “Şimdi doktorumla oturup çay içebilmek benim için paha biçilemez bir duygu” dedi.  

“4 kiloluk tümör ameliyatının ardından HİPEC yöntemi uygulandı”  

Erhun Eyüboğlu, Emine Hanım'ın rahatsızlığına sahip hasta grubunda başarılı sonuçlar alınamadığını söyledi. Dr. Eyüboğlu, ilerlemesini şu sözlerle anlattı: “Hastamız Emine Öztoprak hastanemize başvuruda mide ile karın zarı arasında 4 kiloluk bir tümör tespit ettik. Rahatça yürüyüp oturamıyor, su bile içemiyor, hatta güçlükle nefes alıyordu. Bugün dünyada ve ülkemizde sayılarla sayı çok özel yöntemlerle hastamızı sağlığına kavuşturmuş durumdayız. İlk olarak hastamızın mide tümörü ile birlikte hastalığın yayıldığı karın zarı ve tüm tümör dokunduğunda başarılı bir operasyonla aldık ve karın içinde ulaşılmayacak bölümlerde başlık kalma olasılığına karşı HIPEC yöntem uyguladık. Karın içi sıcak kemoterapi olarak bu yöntemde karın içine almak az miktardaki kemoterapötik ajanlar hem direkt hedef organdaki hücrelerine hem de yayılmış olduğu diğer organ ve alanlara etki tanımp, kanser hücrelerini tahrip ediyor. Bu sayede yaşam süresi ve yaşam ömrü sanatının önemli avantajlarının elde edilebilmesi. Şimdi hastamız normal bir şekilde beslenmeye başladı ve prosedür ameliyat öncesi verdiğim çay sözümü tuttuğum için ben de çok mutluyum ” 

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al