Son Gelişmeler

Memorial'da İlk Kornea Nakli

30.04.2020 20:39:30

Kornea gözümüzün dünyaya açılan penceresidir. Dolayısıyla korneanın zarar görmesi halinde görme işlevi kaybedilir. Hasarlı kornea dokusunun, sağlıklı verici kornea dokusu ile değiştirildiğı kornea nakil ameliyatlarında başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezi uzmanları, 1,5 senedir dünyayı tek gözle görmeye çalışan Enise Okudan’a yapılan kornea nakli ile ilgili bilgi verdi.

Hasarlı Kornea, Sağlıklı Kornea İle Değiştiriliyor

Gözün saydam tabakası olarak da bilinen kornea, ortalama yarım milimetre kalınlığında bir dokudur. Doğumsal veya sonradan ortaya çıkan bazı hastalıklar nedeniyle kornea bulanıklaşabilir veya incelerek yapısal bütünlüğünü kaybeder. Bu gibi durumlarda hasarlı kornea dokusu, saydam ve sağlıklı kornea dokusuyla değiştirilir.

Komplikasyonlu Katarakt Ameliyatı Sonrası Bir Gözü Kör Oldu

Katarakt ameliyatı sonrası gelişen komplikasyona bağlı kornea bulanıklığı, korneanın lekelenmesine neden olmuş mikrobik ve doğumsal hastalıklar, göz yaralanmaları ve keratokonüs gibi korneanın incelmesine neden olan durumlar kornea nakli gerektiren hastalıkların başında gelmektedir. Kornea nakli gerçekleştirdiğimiz Enise Okudan’ın geçirdiği katarakt ameliyatı sonrasında gelişen koplikasyonla sağ gözü zarar görmüş ve görme yetisini kaybetmişti. Bu nedenle hastamız için uygun kornea dokusunun bulunmasını takiben kornea nakli ameliyatını gerçekleştirdik.

Nakilden Sonra 24 Saat İçerisinde Görme Başlıyor

78 yaşındaji Enise Okudan’ın hasarlı kornea dokusu çıkartılarak yerine saydam donör kornea dokusu yerleştirildi. Bu ameliyat hastanın görmesine tekrar kavuşmasını sağladığı gibi katarakt ameliyatı nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve batma gibi şikayetlerden de kurtulmasını sağladı. Ameliyatın üzerinden sadece 24 saat geçmesine rağmen hastamızı mutlu edecek bir görme seviyesi yakaladık. Önümüzdeki 5 – 6 ay içerisinde dokunun yeni yerine uyumunun artmasıyla birlikte daha iyi bir görüş olacaktır.

Bütün Vücudum Yara Bere İçinde

Yaklaşık 1,5 sene önce gerçekleştirilen katarakt ameliyatı sonrasında gelişen komplikasyona bağlı gözü hasar gören Enise Okudan bu zaman zarfında yaşadıklarını şu cümlelerle aktardı:

"Bu dönemde çok zor günler geçirdim. Sağa gözüm hiç görmüyordu. Hayatı tek gözle yaşamaya çalışıyordum. Hava karardıktan sonra dışarı çıkamıyordum. Sürekli düşüyordum. Her yanım yara içinde kalıyordu. Nakil fikri ilk başlarda soğuk geliyordu ama tedavi için tek şansım buydu. Dün nakil oldum ve bugün görmeye başladım. Önümüzdeki günlerde çok daha net göreceğim. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Memorial Göz Merkezi uzmanlarına dünyayı yeniden iki gözle görebilmemi sağladıkları için çok teşekkür ederim." dedi.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al