Son Gelişmeler

Hamilelik yogasıyla hem gebeliğin hem doğumun keyfini çıkarın

30.04.2020 20:39:46

 

Gebelik ve doğum, kadının gücünü keşfettiği yepyeni bir süreç olarak kabul ediliyor. Ancak bu gücü hızlı hormonal değişimler nedeniyle hep üst düzeyde tutmak ve sürece uyum sağlamak her zaman kolay olmayabiliyor. Bu nedenle hamileliğin her anının keyfini çıkarmak ve bu dönemi sağlıkla atlatmak için yoga yapılması öneriliyor. Memorial Sağlık Grubu’nun 10 yılı aşkın süredir düzenlediği “Memorial Hamilelik Yogası”, Dr. Neslihan İskit öncülüğünde tüm anne adaylarının katılımına açık ve ücretsiz düzenleniyor. Hamilelik yogasına Memorial Bahçelievler, Şişli ve Ataşehir Hastaneleri ev sahipliği yapıyor. Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit, hamilelik yogası hakkında bilgi verdi. 

Bu eşsiz deneyimin keyfini çıkarın 

Yoga, bedenin, zihnin ve ruhun birleşmesi anlamına gelir. Sağlıklı ve mutlu hamileliğin formülü ise bu üçlü de yatmaktadır. Hamilelikle değişen hormonal yapıya uyum sağlamak, bebeğin büyümesiyle değişen ağırlık merkezinin vücudun bel-boyun ve sırt kısmında oluşturacağı ağrı şikayetlerini hafifletmek, ani duygu-durum değişikliklerinin gerek iş gerekse aile hayatına olumsuz yansımalarını önlemek için hamilelere yoga yapması tavsiye edilir. Hem hayatın hem bedenin dengesini sağlamaya olanak sağlayan hamilelik yogası, anne adaylarının hamileliğin her anının tadını çıkarmasına olanak sağlayacaktır. 

Yoga doğal doğumu kolaylaştırıyor

Anne adayları Memorial Hamilelik Yogası’nda temel duruş biçimlerini ve doğru nefes almayı öğrenir. Özellikle nefes egzersizleri akciğer kapasiteni artırır ve bolca oksijen alımını sağlar. Doğru duruş biçimleri egzersizleri sayesinde ise duruş bozuklukları kaybolur. Vücudun fiziksel olarak güç kazanmasının yanı sıra alınganlık, kırgınlık ve hemen pes etme gibi duygulardan da arınıp kurtulmayı sağlar. Ayrıca karın kasları ve omurgadaki yeniden yapılanmalar sayesinde doğal doğum kolaylaşıyor. 

Hamileliği öğrendiğiniz ilk gün yoga programınızı yapın

Hamilelikte yoga, hamileliğin öğrenildiği günden doğum yapılacak zamana kadar güvenle yapılabilir. Yoganın sıklığı tamamen anne adayına bedenin ihtiyaçlarına bağlıdır. Eğer haftada bir gün yetiyorsa ve bir dahaki yogaya gidinceye kadar hiçbir ağrı şikayeti olmuyorsa haftada bir gün yeterlidir. Anne adayının stresli bir işi varsa haftada 2 gün, bazı durumlarda da haftada 3 gün yoga yapılabilir. 

Yoga yaparken yarı aç olmaya dikkat edin

Hamilelik yogası yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri yogayı aç karnına yapmaktır. Hamilelerin çok uzun süre aç kalmaları mümkün değildir ancak ana bir öğünden en az 1 saat geçmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bu arada küçük bir kurabiye ya da küçük bir meyve yemenin herhangi bir zararı yoktur. Tok karnına yapılan yoganın anne adayın bir sıkışma hissi yaratacağı unutulmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta; yoganın mutlaka uzman bir doktor ya da uzman bir hamile yogası tarafından yapıldığından emin olmaktır. Her 3 trimester için farklı bir program uygulandığı ve dikkat edilmesi gereken duruşlar olduğu bilinmelidir.  

Hamilelik yogası yapmak için 10 neden

  1. Sağlıklı duruş, nefes alma ve konsantrasyon sağlıyor.
  2. Beslenme alışkanlığını düzenliyor, iştah kontrol edilebiliyor.
  3. Masaj etkisi yaratarak bağırsak hareketlerini rahatlatıyor, kilo alımını en aza indiriyor.
  4. Solunum ve dolaşım sistemini güçlendiriyor.
  5. Fiziksel kondisyon korunuyor. 
  6. Mide bulantıları sona eriyor.  
  7. Yaşam enerjisini yükselterek daha sakin ve daha konsantre olmaya olanak tanıyor.
  8. Ödem ve kramp şikayetleri en aza iniyor. 
  9. Uyku sorunu yaşanmasının önüne geçiyor. 
  10. Doğum kanalındaki gerginliği rahatlatarak, bebeğin daha hızlı ve kolay bir şekilde dünyaya gelmesine yardımcı oluyor. 

Program:

Memorial Bahçelievler Hastanesi

Başlangıç Tarihi: 21 Eylül Cumartesi

Gün: Her Cumartesi

Saat: 12.00

Yer: Memorial Bahçelievler Hastanesi Konferans Salonu

Memorial Şişli Hastanesi

Başlangıç Tarihi: 21 Eylül Cumartesi

Gün: Her Cumartesi

Saat: 15.00

Yer: Memorial Şişli Hastanesi Konferans Salonu

Memorial Ataşehir Hastanesi

Başlangıç Tarihi: 18 Eylül Çarşamba

Gün: Her Çarşamba

Saat: 19.00

Yer: Memorial Ataşehir Hastanesi Konferans Salonu

Katılım ücretsizdir

Bilgi ve Kayıt: 444 7 888

Elenatal’in katkılarıyla

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al