Son Gelişmeler

Hasta Güvenliği İçin Hep Bir Adım İleri

30.04.2020 20:39:40

Türk sağlık sektöründe özel ve ayrıcalıklı bir konuma sahip olan Memorial, sağlıkta uluslararası standartları belirleyen Joint Commission International (JCI) denetiminden 5. kez başarıyla geçti.

JCI’ın ABD’deki merkezinden gelen uzman bir ekip tarafından yürütülen 5 günlük denetimi başarı ile tamamlayan Memorial, sağlıkta hizmet kalitesini ve hasta güvenliğini daha ileri götürmeyi başardı. Türkiye’de ilk, dünyada 21. Joint Commission International (JCI) belgeli sağlık kuruluşu olan Memorial, insan sağlığının değerini bilen ve sağlık alanında kaliteli bir yaşam için çok fazla emek harcayan bir kurum olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu.

JCI: Türkiye’ye gelsem sizin hastanenizde tedavi olurum

JCI belgesi almayı önemsemediğini; denetleme sürecini takip edip, eksikleri görüp, kuralları öğrenmenin önemli olduğunu söyleyen Memorial Sağlık Grubu Genel Müdürü Uğur Genç, “Bu bir öğrenme ve kendimizi geliştirme süreci. Her denetlemede JCI’ın kurallarına göre çalışmaya, o kurallarla beraber hasta güvenliğini arttırmaya ve hasta bakımını iyileştirmeye çalışıyoruz. Aslında sağlıkta çok önemli detaylar var. Hastalarımızın çoğu bunun farkında değiller. Sadece başlarına olumsuz bir şey gelince bunun farkında olabiliyorlar. Bizim amacımız hiçbir şey yaşanmadan onların sağlıklı bir şekilde evlerine gitmelerini sağlamak. Bu nedenle JCI bizi başarılı buluyor ve her denetlemenin sonunda bize bir mektup gönderiyor. Bu mektupta “Türkiye’ye gelsem, sizin hastanenizde tedavi olurum” cümlesinin geçmesi ise bizim için çok büyük bir önem taşıyor” dedi.

Önemli olan hasta güvenliği

Memorial Sağlık Grubu için hasta bakımının kalitesi ve hasta güvenliğinin en önemli konuların başında geldiğini ifade eden Genç, bunu bir adım ileri taşımada JCI’ın rolüne vurgu yaptı. JCI’ın zaman içinde değişip, kendini geliştirdiğinin altını çizen Uğur Genç, “2002 yılından bu yana izledikleri süreçte bazı değişikliklere gittiler ve öğrendikleri yeni bilgilerle kendilerini güncelliyorlar, bu sayede biz de kendimizi yeniliyoruz. Hastane ortamında gelişen herhangi bir olumsuzluğa karşı aldıkları önlemleri önceden öğreniyor, hastalarımız bu olumsuzluğu yaşamadan gerekli önlemleri alıyoruz. Dolayısıyla JCI’ın sürekli denetime gelmesi taraftarıyım” dedi.

Hasta Güvenliği İçin Hep Bir Adım İleriHasta Güvenliği İçin Hep Bir Adım İleri

Hastayla kurulan duygusal bağ JCI’ın dikkatinden kaçmıyor

5 yıldır JCI’ın denetiminden geçtiklerini söyleyen Memorial Sağlık Grubu Genel Müdürü Uğur Genç, JCI’ın Memorial’da en çok dikkatini çeken ayrıntıyı ise şu şekilde açıkladı: “JCI, denetimlerinde, hasta güvenliğinin ne kadar sağlandığını ölçen bir takım kurallar gözetiyor. Bunların yanı sıra Memorial çalışanlarının genç oluşu, hastalarını sahiplenmesi, hastayla arasında oluşan duygusal bağ denetimcilerin dikkatini çekiyor ve Amerika ile kıyasladıklarında bir fark olduğunu her defasında dile getiriyorlar. Bunu bir ölçüt olarak kabul etmiyor ancak bir hastane için büyük bir artı olduğunu her seferinde belirtiyorlar.”

Amaç JCI belgesi almak değil, JCI standartlarını uygulamak

Sağlık turizminde iyi olmak ve emin adımlarla ilerlemek için JCI belgeli bir hastane olmanın önemli olduğunu vurgulayan Uğur Genç, “Benim amacım JCI belgesi almak değil, JCI standartlarını uygulamak. Sonuçta hastanelerimiz Memorial’da çalışan uzman ekipler tarafından da sürekli olarak denetlenmektedir. Ancak biliyorum ki sağlık turizminin ön planda olduğu şehirlerde, JCI belgesi sahibi olmak, yabancı hastalar tarafından önemseniyor. Bu nedenle Şişli, Ataşehir ve Antalya Memorial JCI denetimlerini başarı ile geçti ve gerekli belgeye sahip. 2015 yılında ise Ankara Memorial için gerekli başvurular yapılacak. Bu sayede bütün hastanelerimizde JCI öğrenme süreçlerini tekrar tekrar yaşama fırsatı bulacağız” dedi.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al