Son Gelişmeler

Memorial İmmünoloji Laboratuvarı’na Dünya Tescili

30.04.2020 20:39:44

Türk Sağlık Sektörüne Kalite Anlayışını Kazandıran Memorial Sağlık Grubu, Yeni Bir ilk’e daha imza attı.

Sağlıkta uluslararası standartları belirleyen JCI Akreditasyon Belgesi'ni Türkiye'de ilk kez alan Memorial, Prof. Dr. Emel Demiralp yönetimindeki İmmünogenetik Laboratuvarıyla da EFI Akreditasyon Belgesi'nin sahibi olan ilk özel hastane oldu.

Avrupa'da doku tipleme laboratuvarlarının yıllar içinde oluşturdukları bir kurum olan ve şu anda 200'ün üzerinde laboratuvarı kapsayan EFI Akreditasyonu ile Memorial İmmünoloji laboratuvarından çıkan sonuçlar, dünya çapında kabul görecek.

Memorial Hastanesi Doku Tipleme ve İmmünoloji Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Zeynep Emel Demiralp, "Doku Tipleme ve Transplantasyon İmmünolojisi" konusunda Memorial'in, Avrupa ülkelerinin İmmünogenetik Laboratuarlarıyla eşdeğer kabul edilmesinin belgesi niteliğinde olan, 'EFI' Akreditasyon Sertifikası hakkında bilgi verdi.

Avrupa'nın sayılı laboratuvarlarından biriyiz

Memorial Doku Tipleme ve İmmünoloji Laboratuvarı olarak organ nakli merkezinin en önemli parçasıyız. Bizim laboratuvarımızdan çıkan sonuçlar, organ nakli ekibimizin dünya standartlarında başarılara imza atmasına olanak tanıyor. Organ naklinde yapılan testlerin önemi çok büyük. Çünkü insanların yaşamla ölüm arasındayken organ nakli ile hayata yeniden dönmesine yardımcı oluyoruz. Memorial İmmünoloji Laboratuvarı, organ nakli ile ilgili testlerde, Avrupa'nın sayılı merkezleri arasında yer alıyor.

Test sonuçlarımızı uluslararası düzeyde kabul görecek

Memorial Hastanesi İmmünoloji Laboratuvarı'ndan çıkan test sonuçları, yurt dışındaki merkezlerin ve doktorların kabul edeceği sonuçlar olacak. EFI Akreditasyonuna sahip olan laboratuvarlar arasında örnek değişimleri oluyor. Tüm raporlarımızda EFI Akreditasyon numarasını taşıyacağımız için, sonuçlarımız dünyanın bütün merkezlerinde geçerli olacak.

Avrupa'nın da bakışı değişecek

Memorial Organ Nakli Merkezi, hastanemizdeki diğer branşlarla koordineli olarak çalışan ve dünyanın sayılı merkezlerinin başarısın yakalamış bir ekipten oluşuyor. Doku Tipleme ve İmmünoloji Laboratuvarımızın böyle bir belgeye sahip olması, onların bize olan güvenlerini de artıracak. Ayrıca tıp dünyasında bu noktada olmak da gurur verici bir durum. Avrupa ülkeleri, bizim gönderdiğimiz test sonuçlarını güvenilir bir şekilde değerlendirecek ve tüm dünyada kabul göreceğiz. Türkiye'de laboratuvar anlamında da çok önemli işler yapıldığını belgelemiş oluyoruz.

100'e yakın kritere sahip olmak gerekiyor

EFI Akreditasyon Belgesi için 100'e yakın kriter aranıyor ve bunlara sahip olmanız isteniyor. Doku tipleme ile ilgili toplantılara ve kongrelere katılımdan, çalışanların eğitimine, yayınlanması gereken uluslararası bildirilerden hizmet içi toplantılara kadar her şey sorgulanıyor. Akreditasyon belgesi için başvurmadan en az 1 yıl önce kalite kontrol programlarına girilmesi gerekiyor. Tüm test sonuçları ile ilgili veriler toplanıp, komisyonerlere iletiliyor. Daha sonra laboratuvarı ziyaret etme kararı aldıklarında da süreç başlıyor. Onların raporlarına göre belge almaya hak kazanılıyor.

Bu belge başarının bir göstergesi

Zaten belli bir kalite üzerinde hizmet veriyoruz. Çalışmalarımıza da aynı kalite ile deva edeceğiz. EFI Akreditasyon Belgesi bu başarıların bir göstergesi oldu. Bundan sonraki süreçte çok daha iyi çalışmalar ve projelere imza atarak, organ nakli ekibimizin dünya çapındaki başarılarını artırmayı hedefliyoruz.

Dünyada ancak üniversite hastaneleri alabiliyor

Memorial olarak özel hastaneler arasında bir ilk'i gerçekleştirdik. Avrupa'da özel hastaneler için böyle bir belgeyi almak çok alışılmış bir durum değil. Biz akademik başarılara da imza atan bir ekip olarak, büyük bir prestij kazandık. Özel hastane olarak yaptığımız bu başvuru ve aldığımız belge, komisyonerleri de çok etkiledi.

Sağlık turizmine katkı sağlayacak

Doku tipleme laboratuvarımız uluslararası bir kurumdan akreditedir. Organ Nakli ekibimiz zaten çok değerli. Ama laboratuvarımız da EFI akredite. O nedenle hastalara "hiç düşünmeden Memorial'a gelin" diyebilirsiniz. Önceden Türk hastalar testleri yaptırıp yurt dışına gittiklerinde o testlerin orada tekrar yaptırılması gerekiyordu. Artık sonuçlarımız dünyanın her yerinde kabul edilebilir olduğundan, testlerin tekrarlanmasına da gerek kalmıyor. Bu da uluslararası anlamda tanınmış olma başarısının bir göstergesidir.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al