Son Gelişmeler

MEMORİAL OBEZİTE TEDAVİ MERKEZİ AÇILDI

Memorial Hastanesi Kilo Kontrolü Ve Obezite Tedavi Merkezi Açıldı

Memorial Şişli Hastanesi Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi, “yüzyılın hastalığı” kabul edilen obezitenin her yönü ile mücadele edecek bir ekip ve konsey yaklaşımı olması nedeniyle konusunda bir ilk'tir.  Dünya Sağlık Örgütü “Obezite” sorunu 21. yüzyılın en önemli sağlık sorunu ilan etmiştir. Dünyadaki gelişmiş bütün ülkelerde olduğu gibi şişmanlık, ülkemiz için de giderek artan bir sağlık sorunu haline gelmektedir.

Obezite; ortaya çıkış nedenleri açısından multidisipliner yaklaşımla yani, bir çok tıp branşının ortaklaşa çalışması ile üstesinden gelinebilecek bir hastalıktır. “Obezite Konseyi” fikri bu yaklaşımla ortaya çıkmıştır. Bir hastanın diyetisyen, endokrinolog, davranış terapisti ve fitness danışmanı tarafından teker teker değerlendirilmesinden sonra toplu yapılan konsey toplantısında, tedavi planı ortaklaşa belirlenecektir. Kişilerin takip planının yapılması ve kilo kontrolü sürecinin periyodik aralıklarla yine konsey tarafından değerlendirilmesi kilo kontrolü sürecinde başarı şansını artıracaktır.

Şişmanlık artık sağlığı tehdit eden bir halde ve/veya buna bağlı olarak başka hastalıklar da ortaya çıkmışsa, kişilerin kilo vermesi artık bir zorunluluktur.

Günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan obezite; başta tip 2 diyabet olmak üzere hipertansiyon, kalp damar hastalıkları (kalp krizi, inme başta olmak üzere damar tıkanması ile seyreden pek çok hastalıklar), meme, prostat, jinekolojik ve kalın barsak kanseri oluşumunda önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca kireçlenme, safra kesesi taşı oluşumu, reflü, varis hastalıkları, kadınlarda adet düzensizlikleri, infertilite, doğum zorlukları, uyku apne sendromu, uyku bozuklukları ve depresyon dahil pek çok hastalığın oluşumunda obezitenin önemli katkısı bulunmaktadır.

Memorial Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi'ne başvuran hastalar, obezite konusunda uzman endokrinolog doktor; kişilerin kalıcı kilo kontrolü ve/veya mevcut sağlık problemleri için tıbbi beslenme tedavisini planlayan ve yaşam şekli haline gelmesi için beslenme eğitimini veren uzman diyetisyen; yeme davranış bozuklukları tedavisi konusunda deneyimli davranış terapisti psikolog ve psikiyatrist; kişiye özel ve fiziksel durumuna uygun egzersizleri planlayan fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapistlerce birlikte değerlendirilmektedir. Obezitenin yol açtığı ek sorunlar, bu ekibe destek veren diğer uzmanlarla birlikte çözülmektedir.  Hastalar “butik konsept”te bağımsız bir birimde, bütüncül bakış açısı ve kişiye özel programla tedavi edilmektedirler.

Memorial Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi'nde hastaların, “Sağlıklı ve Kalıcı Kilo Kontrolünün” sağlanması için yapılan konsey ön değerlendirmelerinde;

ENDOKRİNOLOJİK DEĞERLENDİRME:

Obez hastaların kilo almasına yol açan hastalık ve tıbbi sorunlar (Tiroit hastalıkları, insülin direnci, kadınlarda adet düzensizlikleri, kıllanma vb.), obezitenin neden olduğu sağlık sorunları ve hastalıklar (Diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, eklem sorunları vb.) saptanıp tedavi edilmektedir.

Obezite dışında düşük kilo problemi ile başvuran hastalarda buna neden olabilecek hastalıklar ve sağlık problemleri (Tiroit hastalıkları, anemi, paraziter hastalıklar vb.) saptanıp tedavi edilmektedir.

BESLENME VE DİYET DEĞERLENDİRME:

  • Metabolizma Hızı Ölçümü: Her bireyin enerji ihtiyacı farklıdır. Metabolizma hızı, parmak izi gibidir. Kişiye özel beslenme programının en temel unsuru metabolizma hızı, kişinin oksijen tüketimiyle ölçülmektedir. 10-15 dakika süren ölçümde, ağız ve burun bir maske ile kapatılır. Tüm solunum tek merkezden yapılır ve kişinin oksijen tüketim kapasitesine göre metabolizma hızı ölçülür.
  • Detaylı Vücut Analizi: Özel vücut analizi cihazıyla, kişinin vücut ağırlığı, yağ oranı ve miktarı, bölgesel yağ dağılımı, kas ağırlığı, su oranı, kemik mineral oranı, 3. boşluk sıvısı (ödem) miktarı, metabolizma yaşı, deri altı ve organ çevresi yağlanması gibi pek çok değer ölçülmektedir. Bu ölçümler her görüşmede yapılarak, kişinin kilo takibi buna göre şekillenmektedir.
  • Bireyin yaşam şekli ve beğenileri göz önüne alınarak, kolaylıkla uygulayabileceği, kendini tüm gün tok ve enerjik hissetmesini sağlayacak, sağlıklı ve kalıcı kilo yönetimi programı hazırlanmaktadır.
  • Bireylere optimal beslenme eğitimi verilmekte, düzenli eğitimler ve toplantılarla doğru bildikleri yanlışlar düzeltilmekte, kalıcı kilo kontrolü sağlanmaktadır.

DAVRANIŞ TERAPİSTİ DEĞERLENDİRMESİ:

Kalıcı kilo kontrolü sağlamak için ekipte konusunda uzman psikolog ve psikiyatr yer almakta ve ayrıca yeme davranış bozuklukları, kilo aldıran psikolojik sorunlar, depresyon, davranış terapileri ve gerekli tedavilerle iyileştirilmekte, hastaların doğru motivasyonu sağlanmaktadır.

FİZİK TEDAVİ UZMANI/FİZYOTERAPİST/ FITNESS DANIŞMANI DEĞERLENDİRMESİ:

Kişinin egzersiz kapasitesi belirlenerek, kilo kontrolü, beden sağlığı ve varsa sağlık problemlerine uygun, vücudun ihtiyacı olan egzersiz önerilmekte ve düzenli egzersiz alışkanlığı kazandırılmaktadır.

Memorial Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi'nde ayrıca;

  • Hastaların gittiği spor merkezlerindeki bağlantılarla egzersiz uyum düzeyleri takip edilmekte,
  • Hasta takip ve motivasyonları düzenli sms ve maillerle sağlanmakta,
  • Hastaların katılacağı bilgilendirme, eğitim seminerleri ve sosyal organizasyonlar  (birlikte sağlıklı ve lezzetli yemek pişirmek, sağlıklı mutfak alışverişi yapmak, egzersiz yapmak vb.) düzenlenerek hastalarda kalıcı kilo kontrolü sağlanmaktadır.

Obezite tedavisine bütüncül yaklaşım: Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi'nde hastalar ile ilgili kararlar, konuyla ilgili tüm uzmanlıkların bir araya gelerek oluşturduğu konseyde alınmaktadır.

Dünyada modern anlamda obezite mücadelesinde örnekleri olan bu konsey yaklaşımı, Türkiye'de ilk kez Memorial Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi bünyesinde kurulmuştur.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al