Son Gelişmeler

Prof. Dr. Semra Kahraman’dan Uluslararası Başarı

30.04.2020 20:39:40

Dünyada üreme sağlığı araştırmalarını destekleyen ve uluslararası alandaki en saygın kuruluşlardan biri olan GFI'nın, Uluslararası Araştırma Ödülü’ne Türkiye’den ilk kez Prof. Dr. Semra Kahraman layık görüldü.

Türkiye’den ve dünyadan binlerce aileye çocuk sahibi olma mutluluğunu yaşatan, Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, ödüllerine bir yenisini ekledi. Prof. Dr. Kahraman, infertilite alanındaki bilimsel çalışmaları destekleyen saygın bir kuruluş olan Grant For Fertility Innovation (GFI) tarafından “Merck Serono Grant For Fertility Innovation Uluslararası Araştırma Ödülü”nün sahibi oldu.

GFI ödüllerinin ilk çağrısı, 2009 yılında İnsan Üremesi ve Embriyolojisi Avrupa Topluluğu Kongresi’nde Merck Serono tarafından yapılmıştır. GFI’ın ana amacı üremeye yardımcı tekniklerin kullanımı sonrasında eve götürülen bebek sayısını arttırmaktır. Bu bağlamda, GFI üreme alanında bilimin ilerlemesi ve yeni teknolojilerin geliştirilmesini hedeflemektedir. Merck Serono, GFI ödülleriyle 2010 yılından bu yana laboratuvar çalışmalarından hasta tedavisine kolayca uygulanabilecek projelere toplam 8 milyon avro dağıtmıştır. Geçen beş yıllık sürede, 50’den fazla ülkeden 640 proje önerisi GFI Bilim Kurulu tarafından tarafsızca değerlendirilmiş ve 18 ülkeden 35 proje ödüllendirilmiştir.

GFI ödülü ilk kez Türkiye’de!

Bu yıl 8 ülkeden 9 bilim insanı, fertilite alanında yenilikçi GFI proje ödülünü almaya hak kazandı. Bu isimler arasında, alanında birçok ilke imza atmış olan Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman da yer aldı. Kahraman, yürüttüğü ‘Identifying markers of oocyte competence through a maturation analysis’ başlıklı araştırma projesi ile ödülü alarak Türkiye’ye yeni bir ilk yaşattı.

“Projeyi başarı ile tamamlamak bizim için çok önemli”

Prof. Dr. Semra Kahraman’ın en iyi kalite embriyoyu geliştirecek olan yumurtaların önceden tespit edilmesine yönelik çalışmayı kapsayan araştırma projesi, tüp bebek tedavisi yapılan çiftler için önemli olabilecek bir takım ipuçlarını ilk kez aydınlatmayı hedefliyor. Bu konuda ekibiyle birlikte önemli bir sorumluluk üstlendiklerini belirten Kahraman, projeyi başarı ile tamamlayıp, klinikteki hastalara faydalı olabilecek sonuçlar elde etmeyi amaçlıyor.

Merck Serono Grant For Fertility Innovation Uluslararası Araştırma Ödülü’nün 2014 yılının başarılı isimlerinin listesine http://www.grantforfertilityinnovation.com/en/gfi_2014/winners/winners.html adresinden ulaşılabilmektedir.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al