Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Özel Poliklinikleri Hizmetinizde

Sağlıkta uluslararası standartları belirleyen JCI akreditasyon belgesini Türkiye’de ilk, dünyada 21. sırada almaya hak kazanan Memorial Sağlık Grubu’nun kaliteli sağlık hizmetleri Anadolu yakasında oturan İstanbulluların da yüzünü güldürüyor. İstanbul Memorial Hastanesi ve Etiler Memorial Tıp Merkezi’nin ardından grubun 4. hizmet noktası olan Ataşehir Memorial Tıp Merkezi hastalarına dünya standartlarında sağlık hizmeti sunuyor.

Anadolu Yakasının Kalbi Memorial’da Atıyor

Merkezde çeşitli uzmanlık alanlarında sunulan poliklinik hizmetlerinin yanı sıra; cerrahi birimlerin de hizmete açılması ile genel cerrahi operasyonları ve doğumlar da gerçekleştiriliyor. Diyabet Merkezi", "Kilo Kontrol Merkezi", "Hipetansiyon", "Astım ve Allerji", "Sağlıklı Yaşam ve Check-up" ile "Sigara Bıraktırma" gibi özel klinikleri sayesinde ileri tanı ve tedavi yöntemleri uygulanıyor. Özel polikliniklerimizde uzman hekimlerimiz diğer bölümlerle koordineli olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Diyabet Merkezi:

Diyabet yani halk arasında bilinen adıyla "Şeker hastalığı" açlık kan şekerinini yüksekliği ile seyreden bir hastalıktır. Genel olarak 3’e ayrılır. Tip 1, çocuklarda daha sık görünen ve insülin tedavisinin şart olduğu tiptir. Tip 2, daha çok erişkinlerde görülen ve ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilen ve ailesel geçiş özelliği olan bir türdür. Gebelik diyabeti ise gebelik seyri sırasında tespit edilen ve genellikle doğumdan sonra düzelen bir rahatsızlıktır.

Diyabet merkezinde;

1-Tarama testleri ile hastalık tanısı konulmamış kişilerin diyabet riskleri belirlenerek önleyici tedaviler kararlaştırılmakta ve gerekli hayat tarzı değişikliğinin uygulanması sağlanmaktadır.

2- Diyabet hastalarına hayatlarını kolaylaştıracak eğitimler verilmektedir. Örnek diyet programları belirleme, ağızdan alınan ilaçların, insülin ve insülin kalemlerinin kullanımı, şeker ölçüm cihazının verilmesi ve kullanımı eğitimi, diyabet komplikasyonlarının önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

3-Diyabetin neden olduğu kalp, göz, böbrek ve sinir sistemi ile ilgili hastalıkların tanısında, Eko, Efor testi, göz dibi incelemesi, EMG gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Kilo Kontrol Merkezi:

Sağlıklı bir yaşam için ideal vücut ağırlığını yakalamak ilk adımdır. Yaşamın her aşamasında yeterli ve dengeli beslenme formda kalmak için önemlidir. Yani ihtiyaç duyulan besin öğeleri ve enerjinin farklı besinlerden doğru porsiyonlarda tüketilmesi gerekmektedir. İkinci adım ise ideal vücut ağırlığını korumaktır. Hayat boyu doğru kilo kontrolü için, olumlu yeme alışkanlıklarının devamlılığı, iyi motivasyon ve yaşam tarzı değişikliğine odaklanmak şarttır.

Kilo kontrol merkezinde kişiye özel;

 • Beslenme ilkeleri doğrultusunda "Yaşam boyu doğru beslenme alışkanlığı kazandırma eğitimi"
 • Sporculara yönelik diyet programları,
 • Her yaşa yönelik obezite tedavisi,
 • Gebelik döneminde sağlıklı ve yeterli kilo alımı,
 • Emzirme döneminde yeterli beslenme ve kilo takibi,
 • Kanser, tiroit, diyabet, metabolik sendrom ve kalp hastalarına yönelik diyet programları,
 • Kilo alımına yönelik beslenme programları uygulanmaktadır.

Hipertansiyon

Kan basıncının artması; kalp-damar hastalıkları, koroner damar hastalığı, kalp yetmezliği, inme, böbrek hastalıkları ve diğer damar hastalıklarına yakalanma riskini 2 kat artırır.

Kan basıncının, sistolik yani BÜYÜK değerinin 140 mm/Hg, diastolik yani DÜŞÜK değerinin 90 mm/Hg ve üstünde olması "Hipertansiyon" olarak belirtilir. Türkiye’de her üç kişiden birinde hipertansiyon vardır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hipertansiyon önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırayı almaktadır. Yüksek kan basıncı aslında kolay, masrafsız ve de zaman almadan saptanabilirken; hipertansiyon hastalarının üçte birine tanı konulmaktadır. Tanı konulanlardan ise ancak beşte birinde tansiyon kontrol altındadır. Her on kişiden üçünün hiç tansiyonunu ölçtürmemiş olduğu saptanmıştır.

Hipertansiyon, görülme sıklığının giderek artması, kontrolünün ve farkındalığının az olması ve dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırayı alması nedeniyle önemle üzerinde durulması gereken bir sağlık problemidir.

Hipertansiyonun altında; stres, beslenme, tuz tüketimi, genetik, şişmanlık, sigara ve hareketsizlik, yaşlılık ve şeker hastalığı yatar.

Hipertansiyon hastalarımıza polikliniğimizde kan basıncı ölçüm teknikleri, kan basıncı takibi, uygulanan ilaçların özellikleri, ilaç kombinasyonlarının etkileri, hipertansiyonun diğer organlarda yaptıgı hasarlar, hipertansiyonda hayat tarzı değişiklikleri, diyet uygulamaları hakkında bilgiler verilir, düzenli aralıklarla muayeneleri yapılır.

Kan basıncının 24 saat takibini yapan holter cihazları ile de gün içindeki tansiyon değişiklikleri de takip edilerek günlük aktivasyonunuz etkilenmeden tansiyon takibiniz yapılabilmektedir.

Astım Ve Allerji Polikliniği

Astım, havayollarının mikrobik olmayan iltihabi bir hastalığıdır. Nefes darlığı, hırıltılı/hışıltılı solunum, ıslık sesi şeklinde solunum, hava açlığı, öksürük, koyu kıvamlı, yapışkan, genellikle az miktarda balgam astımın klinik belirtileridir. Uygun tedavi ve düzenli kontrolle astımlı hastalar tamamen normal bir hayat sürebilmektedir. Önemli olan, astımlı hastanın şikayeti olmadığı dönemde dahi kontrollerini aksatmaması ve hekiminin gerekli gördüğü ilaçları kullanmaya devam etmesidir; çünkü belirtiler olmadığı zamanlarda bile astımlı hastaların havayollarındaki iltihabi durum varlığını sürdürmektedir.

Allerji, genellikle "zararlı" olarak kabul edilmeyen çevresel etkenlere karşı vücudun aşırı tepkisidir. Duyarlı kişilerde allerjik reaksiyonlara sebep olan maddelere "allerjen" denir. Örneğin, alerjisi olmayan sağlıklı bir birey sık görülen allerjenlerden biri olan polenleri soluduğunda vücutta herhangi bir değişiklik olmazken; allerjik yapıdaki bireyde hapşırık, burun akıntısı/tıkanması, nezle, nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Allerji, genetik eğilimi olan kişilerde çevresel faktörlerin de etkisiyle ortaya çıkabilmektedir. Allerjenler vücuda hava/solunum yoluyla (polenler, küfler, ev tozları gibi), ağız yoluyla (besinler, ilaçlar gibi) ve deri yoluyla (kimyasal maddeler, böcek ısırıkları gibi) girebilir. Allerjik hastalıklar arasında astım, saman nezlesi, egzama, ürtiker (kurdeşen), göz nezlesi sayılabilir.

Allerji ve astım polikliniğimizde, astım ve allerjik hastalıkların tanısı konmakta, deri testleri uygulanmakta ve takipleri yapılmaktadır.

Sağlıklı Yaşam ve Check Up

Check up, sağlıklı bireylerin genel durumlarının değerlendirilmesi ve henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısının konulmasıdır. Check up yaptırmak, kişinin kendine ve sağlığına özen göstermesidir. Bazı hastalıklar ve özellikle kanserde erken teşhis son derece önemlidir. Bu nedenle check up taramaları sonucunda bu tür hastalıkların erken teşhisi, tedavi başarısını da artırmaktadır.

Check up yaptırmanın bir diğer amacı da; yaşın, cinsiyetin, sigaranın, özellikle kadınlarda hormonal dönemlerin (doğurganlık-menopoz gibi) getirdiği olası hastalık risklerinin belirlenmesi, ailesel kaynaklı olan şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, inme ve kanser riskinin araştırılmasıdır.

Memorial Check Up Programları

 • YÖNETİCİ CHECK UP (ERKEK)
 • YÖNETİCİ CHECK UP (KADIN)
 • KARDİYOLOJİK CHECK UP
 • KARDİYOLOJİK (KORONER BT ANGİO İLAVELİ) CHECK UP
 • STANDART CHECK UP
 • 40 YAŞ ALTI ERKEK CHECK UP
 • 40 YAŞ ÜSTÜ ERKEK CHECK UP
 • 40 YAŞ ALTI KADIN CHECK UP
 • 40 YAŞ ÜSTÜ KADIN CHECK UP
 • ÇOCUK CHECK UP
 • SİGARA İÇENLER İÇİN CHECK UP
 • VIP EXECUTIVE CHECK UP (ERKEK)
 • VIP EXECUTIVE CHECK UP (KADIN)
 • EKONOMİK CHECK UP

Doktora gitmek için hastalanmayı beklemeyin. Unutmayın ki birçok hastalığın tedavisi ancak erken tanı ile mümkündür. Sağlığınız için yılda bir kez check up yaptırarak erken tanı ve tedavi fırsatını kaçırmayın!

Sigara Polikliniği

Vücutta tüm organları ve sistemleri olumsuz etkileyen ve en önemli toplum sağlığı sorunlarından biri olan sigaranın bırakılması, koruyucu hekimlik açısından önem taşımakta ve pek çok hastalığın ortaya çıkmadan önlenmesini sağlamaktadır. Özellikle kalp ve akciğer hastalıkları ya da çeşitli kanserler açısından ailevi risk taşıyan olguların sigarayı bırakması sağlanmalıdır.

Günümüzde hastalıkların oluşmadan önlenmesini hedefleyen koruyucu hekimlik uygulamaları önem kazanmıştır. Bu amaçla kurulan Sigara Polikliniğimizde;

1. Sigara içen birey, sigaranın olası zararlarının araştırılması ve tedavi için bir engel olup olmadığının saptanması amacıyla genel bir sağlık kontrolünden geçirilir. Göğüs hastalıkları uzmanı tarafından detaylı fizik muayenesi yapılan kişinin gerekli tetkikleri yapılır. 2. Sigara içen kişiye kısa bir anket uygulanır ve hekim tarafından fiziksel ya da ruhsal bağımlılık varlığı değerlendirilir. 3. Fiziksel ya da ruhsal bağımlılığın ön planda olmasına göre, kişiye nikotin yerine koyma tedavisi, ilaç tedavisi ya da kombine tedavi önerilir. 4. İlk başvuruda ve her kontrolde dışarı verilen soluk havasındaki karbon monoksit düzeyi ölçülür.

Diş Kliniği

Günümüz modern diş hekimliği konseptinde, estetik sınırlar dâhilinde dişlerinizi güzel göstermek için yapılabilecek çok alternatifli uygulamalar vardır. Ancak unutulmamalıdır ki; ilk adım, ağız içerisinde var olan sorunları doğru tespit edebilmek ve minimal müdahale ile maksimum estetiği sağlayabilen tedavileri gerçekleştirmektir.

Kliniğimizde kişiye özel sunulan estetik işlemler özetle şöyle sıralanabilir:

Porselen Laminat Venerler: Dişlerin üst yüzeylerine yapıştırılan ince porselen yapraklar estetik diş hekimliğinde en çok kullanılan tekniktir. Dişten çok az madde kaldırılarak uygulanan restorasyonlarda diş dokusu korunurken; sistem, ışığı ideal yansıtabildiği için ortaya çıkan sonucu doğal dişten ayırmak mümkün değildir.

Beyazlatma sistemleri: Dişinizin doğal renginin daha beyaz ve ışıltılı olmasını sağlar. Travma, yaş ve çeşitli ilaçlarla meydana gelen kalıcı renklenmeleri ortadan kaldırabilir.

Estetik restorasyonlar: Çürük dişlerin doldurulması ve eskimiş, renkleşmiş dolguların yenilenmesi, diş minesine uyumlu ve aynı renkte gelişmiş kompozit ve seramik (porselen) materyaller ile sağlanır.

Metal desteksiz tam porselen venerler: Dişlerin görünümü ve sağlığını iyileştirme amaçlı, hasarlı ya da daha önceden kesilmiş dişlere uygulanan porselen empress ve zirkonyum sistemlerdir.

Kozmetik Düzenleme: "Mine plastisi" olarak da adlandırılan işlemde, diş yapısından kaynaklanan şekil bozuklukları, dişlerin mine dokusunda yapılan minimal ve özel aşındırmalarla düzenlenir.

13 Şubat 2009