AVUSTURYA’DA 2 AYLIK ÖMRÜN KALDI DENİLDİ TÜRKİYE’DE İYİLEŞTİ

AVUSTURYA’DA 2 AYLIK ÖMRÜN KALDI DENİLDİ TÜRKİYE’DE İYİLEŞTİ

Avusturya’da yaşayan 46 yaşındaki Emine Öztoprak 18 yıldır mide rahatsızlıklarından muzdaripti. Karın ağrısı, mide yanması, gaz sıkışması ve kusma gibi şikayetler nedeniyle düzenli endoskopi yaptırıyordu. Ama sıkıntıları bir türlü geçmek bilmiyordu. İşinden ayrılmak zorunda kaldı, kimse ile görüşmüyordu, hayata küstü. Doktorlar ileri dönem mide kanseri olduğunu belirterek kendisine kışı geçirmeyeceğini, en fazla 2 aylık ömrü kaldığını söylediğinde durumu kabullenmedi ve iyi bir doktor araştırırken internette izlediği bir video hayatını değiştirdi. Memorial Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu’nun mide kanseri ile ilgili videosunu izledi ve ilk uçakla Türkiye’ye geldi.  Emine Öztoprak’ın 4 kiloluk mide tümörü ve hastalığın yayıldığı karın zarı ve tüm tümörlü dokular alındı, özellikli tedavi yöntemleriyle sağlığına yeniden kavuşması sağlandı. Emine Öztoprak, “Doktorların yaşam sürem ile ilgili tahminleri inşallah tutmaz demiştim, aslında kış hiç sevdiğim bir mevsim değil ama bu kışı ve önümdeki tüm mevsimleri doya doya yaşayıp keyfini çıkaracağım diyerek” yaşadığı zor günleri atlatmasından dolayı mutluluğunu dile getirdi.

“Doktorumla oturup çay içmek benim için paha biçilemez”

Emine Öztoprak çocukluğundan beri Avusturya’da yaşıyor ve yıllardır orada çalışıyordu. Sürekli mide şikayetleri yaşıyordu ancak son dönemlerde ağrıları ve şişliği nedeniyle evden çıkamaz hale geldi. 17 Aralık 2018 tarihinde yapılan tetkiklerle 4. evre mide kanseri olduğunu öğrendiğinde büyük bir şok yaşadı. Emine Öztoprak,  “Doktorların bana 2 aylık ömür biçmesi hayatımın akışını değiştirdi. Tümörün karın zarında çok zor bir bölgede olduğunu, gereken her şeyin yapıldığını ve artık hiçbir şekilde müdahale edilemeyeceğini söylediler. Gün be gün ölümü beklemek zorundaydım ama bir yandan da bu işte bir terslik olduğunu düşünüyordum. İnternette araştırma yaparken Türkiye’de bir doktorun bu konu ile ilgili videosunu izledim. O kişi Prof. Dr. Erhun Eyüboğluydu. Şimdi yaşamımı sevgili doktoruma borçluyum ve daha uzun yıllar da hastalanmaya niyetim yok” diye konuştu.

Emine Öztoprak hasta olduğu dönemde rahatça oturup yemek yemenin, su ya da çay içmenin kendisi için hayal olduğunu belirterek, “Şimdi doktorumla oturup çay içebilmek benim için paha biçilemez bir duygu” dedi.  

“4 kiloluk tümör ameliyatının ardından HİPEC yöntemi uygulandı”  

Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu, Emine Hanım’ın rahatsızlığına sahip hasta grubunda geçtiğimiz yıllarda başarılı sonuçlar alınamadığını ancak gelişen teknoloji ve cerrahi deneyim sayesinde artık yaşam kalitesi ve süresinin oldukça arttığını söyledi. Prof. Dr. Eyüboğlu, ameliyat sürecini şu sözlerle anlattı: “Hastamız Emine Öztoprak hastanemize başvurduğunda mide ile karın zarı arasında 4 kiloluk bir tümör tespit ettik. Rahatça yürüyüp oturamıyor, su bile içemiyor, hatta güçlükle nefes alıyordu. Bugün dünyada ve ülkemizde sayılı merkezlerde uygulanan çok özel yöntemlerle hastamızı sağlığına kavuşturmuş durumdayız. İlk olarak hastamızın mide tümörü ile birlikte hastalığın yayıldığı karın zarı ve tüm tümör dokularını başarılı bir operasyonla aldık ve karın içinde ulaşılmayacak bölümlerde yerlerde tümör kalma olasılığına karşı HIPEC yöntemini uyguladık. Karın içi sıcak kemoterapi olarak adlandırılan bu yöntemde karın içine uygulanan az miktardaki kemoterapötik ajanlar hem direkt hedef organdaki kanser hücrelerine hem de yayılmış olduğu diğer organ ve alanlara etki gösterip, kanser hücrelerini tahrip ediyor. Bu sayede yaşam süresi ve hayat kalitesinin artmasında önemli avantajlar elde edilebiliyor. Şimdi hastamız normal bir şekilde beslenmeye başladı ve kendisine ameliyat öncesi verdiğim çay sözümü tuttuğum için ben de çok mutluyum” 

17 Ekim 2019