Jinekolojik İleri Düzey Laparoskopi Ve Robotik Cerrahide Son Gelişmeler Konferansı Düzenlendi

Memorial Ataşehir Hastanesi ve Femical Kadın Sağlığı Merkezi birlikteliğiyle “Jinekolojik İleri Düzey Laparoskopi ve Robotik Cerrahide Son Gelişmeler” konferansı 18 Temmuz 2011 Pazartesi günü düzenlendi.

Hekimler deneyimlerini paylaştılar

Obstetrik ve jinekolojide çığır açan gelişmeler günden güne devam ederken son yıllarda buna robotik cerrahinin jinekolojide aktif olarak kullanımı da eklenmiştir. Bu nedenle konunun uzmanları  düzenledikleri bu konferansta “yöntemin avantajları, kullanım alanları ve eğitim programları” hakkında bilgilerini meslektaşlarıyla paylaştılar.

Memorial Ataşehir Hastanesi’nde gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak katılanlar arasında Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp bebek ve Endoskopik Cerrahi Sorumlusu Doç. Dr. Cem Demirel, “benign jinekolojik hastalarda robotik cerrahi”, ABD San Diego Scripps Hastanesi Robotik Cerrahi Bölüm Direktörü ve Femical Kadın Sağlığı Merkezi Robotik Cerrahi Konsültanı Dr. Melih Kurtuluş  “jinekolojide minimal invazif cerrahisi ve robotik cerrahi” hakkında bilgi verdi. Konferansın diğer bir konuşmacısı Prof. Dr. Gürkan Zorlu ise “jinekolojik onkolojide robotik cerrahi” konusunda son gelişmeleri açıkladı. Düzenlenen konferansta hekimler operasyonlara ait ameliyat görüntülerini katılımcılara izleterek meslektaşları ile laparoskopi ve robotik cerrahi alanındaki deneyimlerini paylaşma ve tartışma imkanını buldular.

Jinekolojide Konforun Adı: “da Vinci Robotik Cerrahi”

Panelin düzenleme komitesi adına Doç. Dr. Cem Demirel,Doç. Dr. Arda Lembet ve Doç. Dr Tolga Ergin yaptığı konuşmalarında “robotik cerrahinin özellikle 3 boyutlu bir görüntü eşliğinde kapalı ameliyat tekniği ile yapılmasının yanı sıra kullanılan enstrümanlardaki teknik hareket ve manevra kabiliyetinin insan elinden dahi üstün olması nedeniyle daha detaylı bir ameliyat gerçekleştirilebilmesi ve oldukça komplike durumlarda bile daha net cerrahi ulaşılabilirlik ve başarı sağlaması,  ameliyat sonrası ağrının daha az olması, hastaneden aynı günde dahi taburcu olabilmesi ve hastanın oldukça kısa bir zamanda işe dönüş imkanı vermesi açısından oldukça avantajlı olduğunu belirttiler.  Açık cerrahide iyileşme süresi 6-8 haftayı bulurken robotik cerrahide bu sürenin sadece 1-2 hafta olduğuna dikkat çeken hekimler; özellikle myomlar, endometriozis / çikolata kistleri, rahim sarkması, anormal rahim kanamaları ve jinekolojik kanserler robotik cerrahinin başlıca jinekolojideki kullanım alanları içinde yer aldığını vurguladılar.

21 Temmuz 2011