Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışması Başladı

Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışması’nın Bu Yılki Konusu “Doğru Besleniyorum, Sağlıklı Büyüyorum”

Memorial Hastanesi’nin; çocukların doktor korkularını yenmelerine yardımcı olmak, kişisel yetenekleri ile sanata olan yatkınlıklarını açığa çıkarmak için düzenlediği “Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışması” başladı.

Yedincisi düzenlenecek olan yarışmanın bu yılki konusu “Doğru Besleniyorum, Sağlıklı Büyüyorum”

Memorial Sağlık Grubu tarafından düzenlenen resim yarışması; çocuklarda sanatsal etkinliklere yönelik ilgi uyandırmak, anne-baba ve eğitimcilerin çocukların resim yeteneğine ilişkin farkındalıklarını arttırmak ve sanatsal yeteneklerini ortaya koymaları için fırsat yaratmak amacıyla düzenlenmektedir. Sanatçı, doktor ve pedagogların değerlendirmeleri sonucu dereceye giren eser sahiplerinin ödüllendirilmeleri, çocukların özgüvenlerini desteklemek, yeteneklerinden haberdar olmalarını sağlamak, özgür gelişimlerini desteklemek amacıyla atılan adımlardır. 

“Doğru Besleniyorum, Sağlıklı Büyüyorum” konulu Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışması’nın ödül töreni, 7 Mayıs 2011’de Memorial Şişli Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenecek. Doğru beslenmek için neler yaptığını en anlamlı şekilde resmeden minikler, birbirinden güzel hediyelerin sahibi olacak.

Yarışma Kuralları

  • 1-Yarışma okul öncesi ve ilköğretim olmak üzere iki kategoride yapılacaktır.
  • 2-Resimler, 35cm x 50 cm ölçülerinde resim kağıdına, pastel boya ile yapılacaktır.
  • 3-Resimlerin sağ arka köşesine yarışmacının adı soyadı, yaşı, okulu, velisinin adı soyadı ve telefonu yazılmalıdır. Her yarışmacı sadece bir kez yarışmaya katılma hakkına sahiptir.
  • 4-Yarışmacılar resimlerini en geç 23 Nisan 2011tarihine kadar, Memorial Şişli Hastanesi, Memorial Ataşehir Hastanesi, Memorial Antalya Hastanesi, Memorial Hizmet Hastanesi ve Memorial Etiler Tıp Merkezi’ne elden veya posta yoluyla ulaştırabilirler.
  • 5-Kazananlar, 7 Mayıs 2011 Cumartesi günü, www.memorial.com.tr’den duyurulacaktır.

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Pedagog Dr. Melda Alantar, resim yapmanın çocuk gelişimine sağladığı katkılar hakkında bilgi verdi.

“Resim çocuğun düşünme dilidir.”

Resim, özellikle küçük yaşlarda sözcüklerden daha güçlü bir anlatım aracıdır. Çocukların kişilik özelliklerini, insanlar arası ilişkilerini ve değer yargılarını yansıtan güçlü bir araçtır. Örneğin sayfanın tümünü kaplayan büyük resimler çoğu kez iç denetimi zayıf, saldırgan çocuklar tarafından çizilir. Küçük çizgiler ise çekingen, içe dönük çocuklar tarafından çizilebilmektedir. El ve kolların eksik çizilmesi, uyum zorluğu ve güvensizliği yansıtabilir.

“Resim yapmanın gelişim aşamaları vardır.”

2 -4 yaş çocuklar, kağıt üzerine gelişigüzel çizgiler çizerler ve karalama faaliyeti çocuğa haz verir. Bu dönemde anne-babanın çocuğa çizme olanağı sağlamaları ve onu bu konuda cesaretlendirmeleri yeterlidir. 4 -7 yaş arası dönemde çocuk, duygu ve düşüncelerini yansıtan resimler çizer. Renkleri öğrenir ve bol renk kullanmaya başlar. Bu dönemde öğretmen, çocuğun çizme eğilimini hızlandıracak bir eğitim yaklaşımı izlemelidir.

7 ile 9 yaşlarında çocukta kavram biçimleri kesinlik kazanır. Çocuk kendisini çevrenin bir parçası olarak görür ve resme döker. 9 -12 yaş arası dönem gerçeğe yakın çalışmaların başladığı evredir. Bu dönemde resim eğitmeni çocuğun sürekli olarak fotoğrafa bağlı bir benzetmeye yönelmesini engellemelidir. 12 -14 yaş, gerçeğin taklit edildiği evredir. Bu dönemde ergen, cinsiyet özelliklerini de resme yansıtır ve renkleri en iyi biçimde kullanır

katkılarıyla…

11 Mart 2011