Memorial Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Yenilendi

Türk sağlık sektöründe çıtayı belirleyen ve özellikle Tüp Bebek, Genetik, Kalp - Damar Cerrahisi ve Organ Nakli alanlarında uluslararası üne sahip Memorial Sağlık Grubu’na taze kan… Memorial Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü, modern teknolojik donanımının yanı sıra; uzman hekim kadrosu ile dikkat çekiyor.

Memorial Sağlık Grubu, Türkiye’nin Beyin ve Sinir Cerrahisi alanında önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kaynar’ı da bünyesine ekledi. Prof. Dr. Kaynar, Memorial Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi/Nöroşirurji Bölüm Başkanı olarak görevine başladı.

Prof. Dr. Kaynar başkanlığındaki ekip; Op. Dr. Murat İnan ve Op. Dr. Metin Güler’den oluşuyor.

Memorial Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kaynar, nöroşirurji alanındaki son gelişmeler ve bölümün faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Dünya Standartlarında Bir Merkez

Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü, tıp ve teknolojideki yenilikler ile hızla gelişen ve buna paralel olarak teşhis ve tedavide iyi sonuçlar alınabilen bir bölümdür. Beyin ve omurilik dokularının geçmiş yıllarda çok fazla yapılamayan girişimleri, nöroradyolojik görüntüleme sistemlerinin ilerlemesi sayesinde tanınıp, doğru konumlandırılarak; zaman içinde kendini hızla geliştiren, çağın tüm teknolojik yeniliklerini içinde barındıran mikrocerrahi yöntemler sayesinde, deneyim ile güvenle yapılmaktadır.

Memorial Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü, son teknolojileri bünyesinde bulundurmakta; tecrübeli kadroları ve ileri yoğun bakım hizmetleri ile beyin ve sinir cerrahisinde en üst düzeyde hizmet vermektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisini ilgilendiren hastalıklar:

 • Bel fıtığı
 • Boyun fıtığı
 • Omurga kırıkları ve kaymaları, instabil omurga
 • Kafa travması
 • Hipofiz tümörleri -
 • Beyin tümörleri
 • Omurilik tümörleri
 • Beyin kanamaları (Anevrizmal kanamalar, vasküler malformasyonlar, vb.)
 • Doğumsal anomaliler ve çocuk nöroşirurjisi
 • Hidrosefali (Beyinde su toplanması)
 • Periferik sinir sıkışmaları
 • Epilepsi cerrahisi
 • Ağrı cerrahisi(Trigeminal)
 • Parkinson cerrahisi

Beyin cerrahisi bölümünün en önemli özelliklerinden biri teknolojik ekipmana duyulan ihtiyacın fazla olmasıdır. Memorial Hastanesi’nde yeni başlayan görevimiz sırasında oldukça deneyimli bir radyoloji ekibi, hasta konusunda çok duyarlı ve yeni gelişmeler konusunda hassas anestezi ve yoğun bakım ekibi ve daha da önemlisi tüm hastane bazında mesleki sorumluluklarının bilincinde hemşire ve personel grupları ile çalışmak bizi hem mutlu etti hem de heyecanlandırdı.

Travmalar konusunda zamanla yarışıyoruz

Tüm travma yaklaşımları için öncelikle iyi işleyen ve deneyimli bir acil servis ünitesine ihtiyaç vardır; daha sonrası içinse iyi bir yoğun bakım ünitesi ve multidisipliner çalışan doktor ekibine. Biz Memorial Hastanesi’nde tüm bunlara sahibiz ve 7/24 tüm acil hastalara kafa travması ya da omurga travmalarında en iyi hizmeti verebiliyoruz.

Beyin tümörlerinde tam iyileşme sağlanabilir

Günümüzde beyin tümörü cerrahisi oldukça gelişmiş olup beyin tümörü ile ölümü özdeşleştirmek oldukça yanlış bir kanıdır. Beyin dokusunda iyi huylu tümörlere kötü huylulara göre daha fazla rastlanmakta ve cerrahi yötemlerle tamamen temizlenebilmektedir. Kötü huylu tümörlerde ise cerrahi ile yaşam konforu ve süresi artırılmakta hatta onkoloji ve radyoterapi kombinasyonu ile kimi tümörlerde tam iyileşme sağlanabilmektedir. Tüm beyin tümörlerinde radyolojik tanı ve operasyon açısından bütün girişimler hastanemizde deneyimli ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

7/24 beyin anjiografi yapılabilen sayılı merkezlerden biriyiz

Beyin kanamalarının en sık görülen şekli, anevrizmal kanamaların yol açtığı “Subaraknoid” kanamalardır. Hastada ani bir bayılma, kusma, zaman zaman bilinç kapanması ile kendini gösterir. Genellikle acil olarak hastaneye getirilen hastaların büyük bir yüzdesi teşhis konulma aşamasında tekrar kanayabilir. İlk teşhis, bilgisayarlı tomografide subaraknoid kanama görülmesi ile başlar. Hastaya daha sonra acil olarak beyin anjiografisi yapılması gerekir. İşte bu noktada 24 saat anjiografi yapılabilen bir merkez, hastalığın tanı ve tedavisinde çok önemli bir rol oynar. Memorial Hastanesi’nde 24 saat anjiografi yapılabilmekte ve ekibimiz saat kaç olursa olsun operasyonu gerçekleştirebilmektedir. Unutmamak gerekir ki; anevrizma kafa içinde saatli bir bombadır ve ne zaman tekrar patlayacağı bilinmez. Zaman, bu tip operasyonlarda hayatidir. Sadece anevrizmal kanamalarda değil; tüm beyin kanamalarında teşhis ve tedavi hastanemizde en doğru şekilde ve zamanında yapılabilmektedir.

Fıtık artık korkulu rüya olmaktan çıktı

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; dünyada en yaygın sağlık şikayetleri bel, boyun ve baş ağrılarıdır. Unutmamak gerekir ki; her boyun ve bel ağrısı fıtık değildir ancak çağımızın çalışma koşulları bu hastalığı oldukça arttırmıştır. Kola ya da bacağa vuran ağrılar, uyuşukluk ya da güç kaybı hastalığın ana belirtileridir. Mikrocerrahi ile birlikte bel ya da boyun fıtığı tedavisi artık daha konforlu bir hal aldı. Artık hastalar operasyon sonrası 4-5 saat sonra yürüyebilmekte ve ertesi gün taburcu edilebilmektedir.

Çocuk hastalara da şifa dağıtıyoruz

Çocuklarda beyin ve sinir cerrahisi ile ilgili doğumsal veya sonradan gelişen tüm hastalıkların her türlü tedavisi hastanemizde başarı ile uygulanmaktadır.

Erişkin ve çocuklarda hidrosefali (kafada su toplanması), şant ameliyatlarıyla veya endoskopik yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Periferik sinir hastalıkları, her türlü sinir tuzakları, basıları ve kesileri, transplantasyonları, sinir basısına bağlı ağrı ve uyuşmalar, çeşitli mikrocerrahi yöntemler( mikroskopik dekompresyon ) kullanılarak tedavi edilmektedir.

Ağrı, spastisite gibi durumlarda, Nöroanestezi-Algoloji ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümleriyle birlikte çalışarak ağrı tedavisi uygulanmaktadır.

03 Aralık 2008