Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Tüba’ya Seçildi

Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli ve Çocuk Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Türkiye Bilimsel Akademisi’nin genel kurul toplantısında Asli Üye seçildi.

1989 yılında Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü’nü, 1993’te TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü, 1994 ve 1995’te “UW Surgery Faculty Teaching Award”, 1999’da 20. yüzyıl Uluslararası  Dr. Behçet Uz Tıbbi Başarı Ödülü’nü, 2006’da, Lifetime Achievement Award (TADAM) kazanan Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, klinikte karaciğer naklinin standart bir uygulama haline gelmesine önemli katkılarda bulundu. UW solüsyonunu ilk kez kullanan kişi olan Prof. Dr. Kalayoğlu, bu şekilde vericiden temin edilen karaciğeri, alıcıya nakil etmeden önce daha uzun sürelerde koruyabilmeyi mümkün hale getirdi.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA):  Türkiye’nin en yüksek bilim akademisidir. Dünyadaki akademi geleneğine dayanan TÜBA, Eylül 1993'te kuruldu. Hemen ardından başbakan tarafından kurucu üyeleri atandı. İlk genel kurulun oluşturulmasından sonra TÜBA başkanı ve Akademi Konseyi seçildi. Akademi, 7 Ocak 1994'te çalışmalarına başladı. TÜBA, yasası gereği, başbakana bağlı, tüzel kişiliği olan, bilimsel, idari, mali özerkliğe sahip bir kurumdur.

Toplam 140 üyesi olanTürkiye Bilimsel Akademisi’nde; 82 “Asli üye”, 41 “Şeref üyesi” ve 17 “Asosiye” üye vardır.  Akademideasli üyelerin 15 ‘i sağlık bilimleri mensubudur. Prof. Dr. Kalayoğlu, akademi üyeleri arasında Türkiye’deki tek organ nakli cerrahı ve tek Memorial Sağlık Grubu çalışanıdır.

16 Mart 2011