Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu Memorial'da!

Tıp alanındaki tüm gelişmeleri takip eden ve her geçen gün yeni bir atılım gerçekleştiren Memorial Sağlık Grubu, bünyesine yeni bir isim daha ekledi.

Gastroenteroloji ve Hepatoloji alanında önde gelen bir isim olan Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Memorial Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bölüm Başkanı olarak görevine başladı.

Memorial Sağlık Grubu'nda, son derece başarılı bir şekilde devam eden Karaciğer Nakli Programı’na ek olarak, ülkemizde en sık görülen karaciğer hastalıklarının başında yer alan viral hepatitlerin ve karaciğer yağlanmasının ele alındığı ayrı üniteler oluşturularak, bu hastalıkların teşhis ve tedavisi konusunda özelleşmiş merkezler kurulacaktır.

Prof. Dr. Çakaloğlu başkanlığında, öncelikle "Viral Hepatit Merkezi" hayata geçirilecek ve ülkemizin en önemli sağlık sorunlarından birisi olan viral hepatitler ( C hepatiti, B hepatiti, Delta hepatiti ve diğerleri) konusunda, bilgilendirme ve koruyucu hekimlikten, ilaç tedavileri ve karaciğer nakline kadar, her türlü teşhis, tedavi ve takip hizmetinin verildiği bir yapılanma tesis edilecektir

.

Karaciğer yağlanması en sık rastlanan karaciğer bozukluğu olmasının yanı sıra, sıklıkla karaciğer sirozu sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şişmanlık, kolesterol ve trigliseridlerin yüksekliği ve diabetes mellitusla hemen daima beraber olan bu durum, erken tedbir ve uygun tedavilerle sorun olmaktan çıkarılabilmektedir. Dr. Çakaloğlu, karaciğer yağlanmaları ile özel olarak ilgilenen bir merkezin kuruluşuna da öncülük edecektir.

06 Kasım 2007