Türkiye’nin Önde Gelen Myeloma Uzmanları Memorial Şişli Hastanesi’nde Bir Araya Geliyor

Dünyada en sık görülen kötü huylu kan hastalıkları arasında yer alan Multiple Myeloma, kemiklerde hasara yol açarak ağrılar, kırıklar hatta felce neden olabiliyor. Ayrıca böbrek yetmezliği ve bağışıklık sistemi bozukluklarına da zemin hazırlayan bu rahatsızlık, vücudu mikroplara karşı savunmasız hale getirerek hayati riske neden oluyor. Kişinin yaşı, fiziki durumu, organ fonksiyonları göz önüne alınarak yapılan modern tedavi yöntemleri ile hastanın yaşam süresini artırmak mümkün olabiliyor. Türkiye’nin önde gelen Multiple Myeloma uzmanları 17 Mayıs Perşembe günü saat 18.00-20.30 arasında Memorial Şişli Hastanesi Konferans Salonu’nda bir araya gelerek vaka sunumları ile bilgi paylaşımında bulunacak.  

Toplantının moderatörlüğünü yapacak olan Memorial Şişli Hastanesi Erişkin Kök Hücre Nakli Bölüm Başkanı Doç. Dr. Songül Şerefhanoğlu, Multiple Miyeloma hastalığının dünyada en sık görülen kötü huylu kan hastalıkları arasında ikinci sırada bulunduğunu belirterek şu bilgileri verdi. “Multiple Myeloma, lenfomadan sonra ikinci sırada bulunan bir lenf bezi hastalığıdır. Kemiklere hasar verip, ağrılara, kırıklara hatta felce yol açan bu hastalık böbrek yetmezliği ve bağışıklık sistemindeki bozukluklara da sebep olarak vücudu mikroplara karşı savunmasız hale getirmektedir.Kanda yüksek sedimantasyon değeri, kansızlık, kemik ağrıları, enfeksiyon gibi belirtilerle kendini gösteren Multiple Myeloma’nın tanısını koymak için, kan ve idrarda bazı özel biyokimyasal araştırmalar yapılması gerekmektedir.  Yapılan tetkiklerde Myeloma riski olması durumunda kemiklerin durumunu ve kemik iliğindeki hücrelerinde incelenmesi gerekmektedir”

Myeloma, dünyada en çok kemik iliği nakli yapılan hastalıktır

Dünyada en fazla kemik iliği nakli yapılan hastalığın Myeloma olduğunu ancak kök hücreden kemik iliğinin çok fazla tercih edilmediğini belirten Doç. Dr. Şerefhanoğlu, “Modern yöntemler, günümüzde kök hücrelerin kemik iliğinden alınması yöntemi yerine özel bir ilaç tedavisi sonrası hasta için basit ve kolay bir şekilde, ameliyata gerek olmaksızın, kandan toplanmaktadır. Birkaç kür kemoterapiden sonra, yaşı ve organ fonksiyonları uygun hastalarda otolog kök hücre transplantasyonu hedeflenirken, kök hücreler toplandıktan sonra, yüksek dozlu tedavi uygulanması ve kök hücrelerin hastaya damardan geri verilmesi tedavisi, bu hastalıkta alınan yanıt oranını, kalitesini ve sürecini önemli şekilde artırıyor. Kök hücre transplantasyonu yapılamayan hastalarda ise yeni ilaçları da içeren tedavi yöntemleri uygulanıyor”

Yeni ilaçlar ve otolog transplantasyon tedaviye yüzde 95 olumlu yanıt veriyor

Tedavinin hastanın yaşı, fiziki durumu, organ fonksiyonları ve kişisel tercihleri göz önüne alınarak planlandığını belirten Doç. Dr. Şerefhanoğlu, “Yeni ilaçlar ve kemik iliği nakli son yıllarda bu hastalıkta eskisine oranla çok daha başarılı sonuçlar alınmasını ve hastaların yaşam süresinin artmasını sağladı. Tedaviden sonra, hastalığın kandaki, idrardaki ve kemik iliğindeki tüm belirtilerinin tamamen ortadan kalkmaktadır. Ayrıca yeni ilaçların da desteğiyle yapılan otolog transplantasyonlar hastalığın yüzde 70 ve yüzde 95 oranında başarı alınmasını sağlıyor” dedi.

Alanında uzman doktorlar bir araya gelecek

Toplantıya katılan alanında uzman doktorlardan Prof. Dr. Mehmet Turgut  Multiple Myeloma tanısı ve ilaç tedavisi, Prof. Dr. Hakan Göker Multiple Myeloma rahatsızlığında transplantasyon, Prof. Dr. Tülay Tecimer Myeloma Hematopatolojisi, Prof. Dr. Emel Demiralp, MM İmmünolüjisi ve MRD Takibi, Doç. Dr. Gözde Özkan ve Dr. Serpil Görçin, vakalar eşliğinde hastalığı geniş bir şekilde tartışacak.

Program akışı

18.00 / 18.30 – Kokteyl

18.30 / 20.30 – Bilimsel Oturum

20.30 – Yemek

16 Mayıs 2018