Yoğun Bakım Artık Avuç İçinde!

Yıllardır el bilgisayarı ile hastalarının monitör görüntülerini alan ve sağlık durumlarını bu sayede takip eden Prof. Dr. Bingür Sönmez, artık yeni sistem ile yoğun bakımda yatan hastalarını bire bir görerek yakından takip edebiliyor.

Memorial Hastanesi hastalarına, özgün bir teknoloji olan ‘Sanal ortamda hasta viziti’ hizmeti sunuyor.

Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in önderliğiyle hayata geçirilen sistem, cep telefonundan ve cep bilgisayarından hastaların yoğun bakımdaki sağlık durumlarını öğrenmeye olanak tanıyor. Bu sayede hekim, hastanın yoğun bakımdaki tüm vücut fonksiyonlarından anında haberdar oluyor.

Kendi deyimi ile “Biri bizi gözetliyor” yani “Sanal ortamda hasta viziti”ni, sistemin öncüsü Prof. Dr. Bingür Sönmez anlattı.

Sanal ortamda hasta viziti hekime nasıl bir konfor sağlıyor?

Daha önce hastalarımızın sadece monitör görüntülerini izleyebiliyorduk. Sanal ortamda hasta viziti, Türkiye’de Memorial Hastanesi'nde uygulanan, özgün bir teknolojidir. Memorial Hastanesi'nde mevcut tüm aktif video kameralarına (acil servis, kardiyoloji ve cerrahi yoğun bakımlar, servisler, ameliyathaneler) bir network ile birbirine bağlanarak, Biyomedikal Departmanı'nda bulunan bir merkez bilgisayara bağlanmaktadır. Hastane içinde kablolu/kablosuz internet erişimi ile hastane dışında dünyanın GSM’i destekleyen her noktasından, GPRS/EDGE ile iletişime girebilen cep telefonu aracılığı ile tüm hastalarımızın görüntülerine ulaşabiliyoruz.

Hastalara sanal ortamda da moral

Memorial Hastanesi’ne özgü bu teknoloji ile yoğun bakımda yatan hastalarımı bire bir görebiliyor ve onları yakından takip ederek, durumlarından anında haberdar olabiliyorum. Daha önce yine el bilgisayarımdan hastalarımın monitör görüntülerini alabiliyordum. Hastalarımla gerekirse o anda telefonla konuşarak onlara moral desteği sağlıyorum ve hep yanlarında olduğum hissini vermeye çalışıyorum.

Sistem nasıl işliyor?

  • Herhangi bir yerden cep bilgisayarımız ile GPRS bağlantısı üzerinden Memorial Dış Bacak IP'mize bağlanıyoruz.
  • Bu bağlantı kurulduktan sonra Memorial Güvenlik Duvarı gelen talebi Dallmeier Kayıt cihazına yönlendiriyor.
  • Yoğun Bakımdaki kamera Dallmeier kayıt cihazına bağlı olduğundan (bu cihaza bağlı olan tüm kameraları ) görüntüyü cep bilgisayarımıza/telefonumuza taşıyor. Ayrıca bu kamera üzerinden belirlediğimiz noktalara (hasta yataklarını numaralayarak yatak 1, yatak 2 vb.) preset uygulayabiliyoruz.
  • Hastane içerisinde Wireless üzerinden bu kamera veya kameraları kontrol edebiliyoruz.

Sistemin hasta hekim ilişkisine olumlu etkileri nedir?

Hastalarımın, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası içinde bulunduğu olumsuz ruh halinden kurtulmaları için ameliyattan sonra uzun bir süre moral desteklerine ihtiyaçları var. Tabi morale en çok ihtiyaç duydukları zaman da yoğun bakımda geçirdikleri saatler. Çünkü bir anlamda artık hayatlarının eskisi gibi olamayacağından endişe ediyorlar. Bu yeni sistem sayesinde hastalarla 24 saat ekibimiz ile birlikte irtibat halindeyiz. Bunun hastalarımızın tedavilerine çok olumlu etkileri olduğunu öncelikle moral takviyesi ile daha kısa zamanda servisteki odalarına alındıklarını söyleyebilirim. Hastalar bizim onlarla kurduğumuz irtibat ile moral buluyorlar. Hastalarımız biliyorlar ki, “Doktorumuz bizi yoğun bakımda da gözetliyor.”

16 Temmuz 2007