Bebek Hayalini Erteleyen Halası Doruk Ali’ye Can Oldu

Hazel- Abdullah Can Tekin çiftinin ilk çocukları olarak dünyaya gelen Doruk Ali’nin yenidoğan döneminde ortaya çıkan sarılığı bir türlü geçmedi. Yapılan tetkiklerde Doruk Ali’ye doğuştan safra yolları yokluğu anlamına gelen Bilier Atrezi teşhisi konuldu. Yaşamak için karaciğer naklinden başka çaresi olmayan Doruk Ali’ye halasından alınan karaciğer, Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ekibi tarafından nakledildi. Halasının karaciğeriyle hayata tutunan Doruk Ali, sağlıklı bir şekilde büyüyecek.

Ev hanımı Hazel ve bir şirkette yöneticilik yapan Abdullah Can Tekin çifti 8 yıl önce evlendi, 6 yıl önce de oğulları Doruk Ali’nin dünyaya gelmesiyle mutluluklarını ikiye katladı. Doruk Ali’nin yenidoğan sarılığı tahmin edilenden daha uzun sürdü. Sürekli olarak sarılık kontrolü için hastaneye giden aile, bir doktorun detaylı araştırmasıyla Bilier Atrezi yani safra yolu yokluğu tanısını aldı.

İLK OPERASYONUNU 10 AYLIKKEN GEÇİRDİ
Bilier Atrezi tanısını alan Doruk Ali hemen bir araştırma hastanesine gönderildi. 10 aylık olana kadar çeşitli tetkikler ve ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılan küçük çocuk, 10 aylık olduğunda, karaciğerinden safra akışının sağlanması için Kasai ameliyatı geçirdi. Ancak operasyonla istenilen sonuç elde edilemedi. Doktorlar Doruk Ali’ye karaciğer nakli gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Nakil ihtimalini araştıran aile Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ile temasa geçti.

EN UYGUN DONÖR 34 YAŞINDAKİ HALA OLDU
Doruk Ali için uygun karaciğer vericisinin belirlenmesi için öncelikle Hazel ve Abdullah Can çiftine tetkikler uygulandı. Ancak ne annenin ne de babanın karaciğeri uygundu. Çiftin yakınları kontrol edildi ve en uygun donör 34 yaşındaki hala Nurgül Algül olarak belirlendi. Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonla hala Algül’ün karaciğerinden alınan parça Doruk Ali’ye nakledildi.

HALA: GEREKİRSE ÖLÜRÜM DORUK ALİ KURTULSUN
Hala Nurgül Algül’ün o dönemde yeni evli olduğunu ve bir bebek istediğini belirten İpek Çifti, “Halamız, ‘Gerekirse çocuk yapmam, gerekirse öleyim ama Doruk Ali kurtulsun’ diyerek ameliyata girdi. Halamız sayesinde yaşadığımız o kötü günler geride kaldı. Halamız da nakilden bir sene sonra hamile kaldı, şimdi bir bebeği oldu” dedi.

DORUK ALİ ARTIK GÜLÜYOR
Doruk Ali’nin annesi Hazel İpek, oğlunun 1 yaşına kadar hiç gülmediğini söyleyerek, “Evladımı kaybedeceğimi düşünmüştüm ama Prof. Dr. Koray Acarlı bize umut verdi. Doruk Ali, ameliyattan hemen sonra gülmeye başladı. Yemek yemiyordu, artık iştahla yemek yiyor. Emeklemeyi bile bilmiyordu, ameliyattan sonra ayaklanıp yürümeye başladı” şeklinde konuştu. Doruk Ali’nin halası gibi memur olmak istediğini söyleyen Anne İpek, “

ONU GÖRENLER ‘YENİ BEBEK YAPARSINIZ GENÇSİNİZ’ DİYORDU
Baba Abdullah Can Tekin ise, “Doruk Ali ilk çocuğumuz. Hastalık sürecinde dışarıya çıkamıyorduk. Kocaman bir karnı, incecik kolları ve bacakları vardı. Dışarıda bizi görenler ‘Nasılsa yaparsınız yenisini üzülmeyin, daha gençsiniz’ diyordu. Oğlumun öleceğini düşünmüştüm ama halamız imdadımıza yetişti. Doruk Ali için bebek hayalini erteledi, ona can oldu; umut oldu” diye görüş verdi.

DORUK ALİ YAŞITLARI GİBİ SAĞLIKLI OLACAK
Nakli yapan Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı, “Karaciğer yetmezliğine sebep olan Bilier Atrazi, yeni doğan bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Doruk Ali’de de doğuştan gelen Bilier Atrazi, karaciğer yetmezliğine sebep olmuştu. Bunun için de tek çare karaciğer nakliydi. Halasından aldığımız karaciğeri başarılı bir şekilde Doruk Ali’ye naklettik. Doruk Ali’yi nakilden sonra iyileşerek taburcu ettik. Bundan sonra yaşıtları gibi sağlıklı bir şekilde büyüyecek” dedi.

Kolay Randevu Al