Amerika’da aradığı çareyi Türkiye’de buldu

Kalp damar cerrahı doktoru Ahmet Onur Turek’in genetik hastalığı pıhtılaşma bozukluğu(Budd Chiari) ameliyatlara girmesini engelliyordu. Uzun süre ayakta kalmadan hastalarını tedavi edebilmek için İç Hastalıkları Bölümü’nde uzmanlık yapmak için Amerika’ya gitti. Uzmanlığı bittikten sonra ABD’ye yerleşti. Doktor Turek’in peşini bırakmayan hastalığı karaciğer yetmezliğine sebep oldu. Karaciğer nakli olması gerekiyordu.  Ancak Amerika’da aradığı organ bulunamayınca Türkiye’ye geldi. Kadavradan bulunan karaciğer, Memorial Şişli Hastanesi’nde doktor Turek’e nakledilerek sağlığına kavuşması sağlandı.

HOCASI BÖLÜM DEĞİŞTİRMESİNİ TAVSİYE ETTİ

Tıp Fakültesini bitirdikten sonra kalp damar cerrahı olarak uzmanlık yapan Ahmet Onur Turek, kalp damar hastalarını sağlığına kavuşturmak için 2001’de büyük bir heyecanla ameliyatlara girmeğe başladı. Ancak ameliyatlarda uzun süre ayakta durduğu için bacaklarında şişlikler meydana gelmeye başladı. Yaptırdığı tetkiklerde bacaklarındaki şişlik ve ağrıya genetik bir hastalık olan toplar damar pıhtılaşmasının neden olduğu ortaya çıktı.  Ameliyatlara varis çorabı giyerek girdi ama bir sonuç alamadı. Kalp damar cerrahı uzmanı Dr. Turek’in hocası bu hastalığın hem kendi sağlığı hem de hastaların sağlığı için risk yaratabileceğini belirterek ameliyatlara girmemesi ve uzun süre ayakta beklemeyeceği başka bir bölümde uzmanlaşmasını istedi. Hocasını dinleyen Dr. Turek, ameliyatlara girmemeye başladı. 2003 yılında iç hastalıkları uzmanlığı yapmak için Amerika’ya gitti. New york Brooklyn’de dahiliye uzmanlığını tamamlayarak Amerika’ya yerleşti.

AŞIRI KİLO VE KARNINDAKİ ŞİŞLİĞİNİ ÖNEMSEMEMİŞTİ

Dahiliye uzmanı olarak Amerika’da özel bir hastanede görev yapan doktor Turek, genetik bir hastalık olan toplardamar pıhtılaşması hastalığını çok fazla önemsemiyordu. Bir süre sonra aşırı kilo almaya başladı, karnında şişlikler meydana gelmeğe başladı. Aşırı kiloyu fazla yemek yemeğe bağlayarak yeni tetkikler yaptırmadı.  Ta ki ayaklarındaki şişliğin ayakkabılarını giyemeyecek duruma geldiği güne kadar.  Hastaneye giderek tetkikler yaptırdı. Karnındaki şişliğin göbek değildi, içeride aşırı derecede su birikmişti. Amerika’daki doktor meslektaşları Turek’in hastalığına uzun süre teşhis koyamadı. Tetkik sonuçları Türk doktorlara da gönderildi. Genetik bir hastalık olan pıhtılaşma bozukluğuna bağlı olarak karaciğere giren çıkan damarlar kan pıhtısı ile dolmuş(Budd Chiari) bu da siroz, siroz ise karaciğer yetmezliğine neden olmuştu.

AMERİKA’DA UZUN SÜRE KADAVRADAN KARACİĞER BEKLEDİ AMA

Meslektaşları karaciğer naklinden başka hiçbir çaresi olmadığını söylemişlerdi. Yaklaşık 13 yıldır Amerika’da yaşayarak oranın vatandaşı olan Onur Turek, kadavradan organ sırasına başvurdu. Ancak  Amerika’da kadavradan organdan yararlanmak için ya karaciğer modüllerinin 20’nin üzerine çıkması gerekir yada kanser hastalığı olan ve kemoterapi seanslarını bittikten sonra yararlanılabiliyordu. Doktor Onur Turek’in bu şartların dışında olduğu için kadavradan nakilden yararlanamadı. Karnındaki şişlik her geçen gün artarak 90 kilodan 104 kiloya kadar çıktı. Amerika’da canlıdan nakil yapan çok fazla doktor bulunmadığı için daha fazla bekleyecek zamanı olmayan doktor Turek, ailesiyle birlikte Türkiye’ye geldi.

AMERİKA’YA GİTMEK ÜZEREYKEN KADAVRA MÜJDESİ GELDİ

Türkiye’ye gelir gelmez Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı’ya muayene olan Turek’in yakınları karaciğerlerini vermek için gönüllü oldular. Ancak arkadaşları ve yakınlarının hiçbirinin dokuları doktor Onur Turek’e uygun çıkmadı. Kadavradan organ sırasına da yazılan Turek’e beklediği karaciğer Türkiye’de de bulunamıyordu. Organ naklinden umudunu kesmek üzere olan doktor Onur Turek’e gece gelen bir telefon hayatını değiştirdi. Kendisine uygun bir karaciğer bulunmuştu. Memorial Şişli Hastanesi’ne gelen Turek, hemen nakil için hazırlanarak ameliyata alındı. Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi tarafından ameliyata alınan Ahmet Onur Turek’e kadavradan organ başarılı bir şekilde nakledildi.

NAKİLDEN BAŞKA ÇARESİ YOKTU

Ameliyatı başarılı bir şekilde yapan Prof. Dr. Koray Acarlı, Pıhtılaşma bozukluğuna bağlı karaciğer damar tıkanmaları meslektaşları Onur Turek’te karaciğer yetmezliğine neden olduğunu belirterek “tıbbi adı Budd Chiari olan pıhtılaşmaya bağlı karaciğer yetmezliklerinin tek çaresi nakildir. Meslektaşımız uzun zamandır yaşadığı Amerika’da canlıdan çok fazla nakil yapan doktor olmadığı için ülkesine dönmüş. Bize geldiğinde karaciğer yetmezliği ilerlemiş durumdaydı. Nakilden başka çaresi yoktu. Canlıdan uygun bir verici bulunamayınca ve kadavradan da uygun organ bulunamayınca biletini alıp kadavradan yararlanmak için ABD’ye gidiyordu. Ancak son gün kendisine uygun bir karaciğer bulundu ve nakledildi. Şimdi eski sağlığına kavuştu. Mesleğini sağlıklı bir şekilde icra edebilir.

DOKTORLARA DA BİR ORGAN LAZIM OLUYORMUŞ

Genetik bir hastalığı nedeniyle kalp damar cerrahlığını bırakarak ikinci dal olarak iç hastalıklarda uzmanlaşmak için Amerika’ya yerleştiğini ancak sağlığını uzun zaman ihmal ettiğini belirten doktor Turek, “Genetik bir hastalık olan pıhtılaşmaya bağlı damar tıkanması hastalığı nedeniyle bölüm değiştirdim ama sağlığımı ihmal ettim. Teşhis edildikten sonra sağlığıma hiç dikkat etmedim. Bu nedenle hastalık 10 yıl sonra ilerleyerek bende karaciğer yetmezliğine neden oldu. Amerika’da doktorlar uzun süre karaciğer yetmezliğini teşhis edemedi. Sonuçları Türkiye’de doktorlara göndererek teşhis edilmesini sağladım. Karaciğer nakli olmak için ABD’de sıraya yazıldım. Ancak orada nakil olmak için karaciğer modüllerinin 20’nin üzerinde olması gerekiyordu. Canlıdan nakil yapan doktorlar olmadığı için Türkiye’ye geldim. Bana karaciğeri vermek için gönüllü olan insanların dokuları tutmadığı için nakil yapılamıyordu. Kadavradan da bulunamıyordu. Karaciğer modüllerim 20’nin üzerine çıkmıştı. Uçak biletimi alıp Amerika’ya gitme hazırlığı yaparken gelen bir telefon beni sağlığıma kavuşturdu. Kadavradan nakil ile Türkiye’de sağlığıma kavuştu. Ben doktor olmama rağmen bir organa ihtiyaç duydum. Her insanın bir gün organa ihtiyacı olabilir. Bunun için hepimizin organlarını bağışlaması gerekir” dedi.

 

Kolay Randevu Al