Amerikalı Hastanın 25 Yıllık Meme Kanseri Korkusu Türkiye'de Sona Erdi

Antalya’da 2 yıldır yaşayan, 40 yaşındaki Amerikalı sanat öğretmeni Kari Ann Ray, 25 yıldır meme kanseri olma korkusuyla yaşıyordu. İlk kez 15 yaşındayken memesinde kitle fark eden ve anneannesi ile annesi de meme kanseri ile tanışmış olan Ray, bu stresi hayatından çıkarmak için dünyaca ünlü yıldız Angelina Jolie gibi mastektomi ameliyatı olarak meme kanseri riskinden kurtuldu

10 yaşından beri kendi kendine meme muayenesi yapıyordu

Amerikalı genç kadının anneannesi, fark edilen kistler sonrasında ameliyat edilmiş ve ameliyat sonucunda meme kanserine rastlanmıştı. Aynı şekilde annesinde de iyi huylu tümörler olduğu saptanmış ve genç yaşta koruma amaçlı mastektomi ameliyatı olmuştu. Aileden gelen farkındalıktan dolayı, 10 yaşından beri kendi kendine meme muayenesini düzenli olarak yapan Kari Ann Ray, ilk kitlesini 15 yaşındayken fark etti. Yapılan testler ve kontroller sonucunda Kari Ann’de fibrokistik meme hastalığı olduğu belirlendi. 25 yıldır sürekli kontrollerine devam etti fakat artan kitlelerden nedeniyle bir türlü rahat hissedemiyordu.  Endişelerinin bir an önce bitmesi için Memorial Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan’a başvurdu.

Hem kanser tehlikesinden kurtuldu hem de estetik bir görünüme kavuştu

 

Aile hikayesinden dolayı meme kanserine yakalanma korkusu olan Kari Ann Ray’e, Memorial Antalya Hastaneleri Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan tarafından kanser ile ilgili detaylı bilgiler verildi. Risk faktörleri anlatıldı, özellikle BRCA 1 ve 2 genlerinden bahsedildi ve genetik riskler hesaplandı. Ray, artık hayat kalitesini etkileyen bu endişelerinin ortadan kaldırılması için, memelerinin içinin boşaltıldığı mastektomi ameliyatı olmaya karar verdi ve çok başarılı bir operasyon geçirdi. Aynı ameliyatta Estetik, Plastik ve Rekonstrüksiyon Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Harun Şimşek, Kari Ann Ray’e meme protezi yaptı ve sağlıklı meme görüntüsü hastaya tekrar kazandırılmış oldu.

 

Kendi kızlarım da aynı ameliyatı olmak istese sonuna kadar yanlarında olurum

Ray ameliyat süreci ile ilgili şunları kaydetti: “Artık yaşımla birlikte bedenim de değişmeye başladı ve tümörler kendini belli eder hale geldi. Sayıları 25 yıl içinde çok arttı. Kendimi rahatsız hissetmeye başladım ve artık zamanı geldi dedim. 3 kızım var. İleride onlar da bu ameliyatı olmaya karar verirse, sonuna kadar yanlarında olurum. Çünkü ben bundan sonraki yaşamımda sürekli bu şüpheyle yaşamak istemediğim için bu ameliyatı oldum”

 

Bu eşimin kendi bedeni ile ilgili çok özel ve doğru bir karar

Eşinin sağlığı için her zaman endişelendiğini söyleyen Grag Ray ise “Geçmişte benim annemde de Kari’deki hastalıktan vardı ve bu yüzden annem de ben küçükken mastektomi ameliyatı oldu. Ameliyattan sonra annemin iyi anlamda nasıl değiştiğine şahit oldum. Bu yüzden Kari’nin endişelerini ve ameliyat olma isteğini çok iyi anlıyordum. Bana göre bu, bir kadının kendi vücuduyla ilgili vereceği özel bir karar. Ameliyat olmaya karar verdiğinde sonuna kadar yanında durdum. Hatta bu kararın ailemiz için de doğru olduğuna inandım. Şimdi annemde olduğu gibi Kari’de de meme kanseri geliştirebilecek bir meme dokusu kalmadı” dedi.

 

Aile öyküsü varsa meme kanseri riskini artırıyor

Memeyi cildi koruyarak çıkarma ameliyatının sonrasında, memenin yeniden oluşturulduğunu ve hastanın tüm endişelerinden kurtulduğunu belirten Prof. Dr. Alihan Gürkan “Meme kanserine yatkınlık yaratan değişiklikler başlıca BRCA1 ve BRCA2 genlerindedir. Eğer bir kadın BRCA1 veya BRCA2 geninde tehlikeli bir mutasyon taşıyorsa, bu bireyin hayatı boyunca meme veya yumurtalık kanseri geliştirme riski artmıştır. Hastamıza, kendisinde bu genlerin olmadığını ve yapılan değerlendirmeler sonucunda meme kanserine yakalanma riskinin de yüksek olmadığını ilettik.  Fakat hastamız,  aile öyküsü nedeniyle kansere yakalanma düşüncesinden çok rahatsızdı. Bu ameliyat ile hem hastamız potansiyel olarak tümör geliştirme riskinden kurtuldu hem de estetik anlamda tatmine ulaştı.  Güçlü bir aile öyküsü olan her kadının meme kanseri olma riski diğer kadınlara göre yüksektir. ” diye konuştu.

 

Kolay Randevu Al