Annenin fedakarlığı 2 bebeği kurtardı

Metabolik hastalığı olan 2 yaşındaki Alperen, annesi Asuman Temel’den nakledilen karaciğer parçasıyla hayata tutunurken, Alperen’den çıkartılan karaciğer ise 6 aylık Elif Ada Ekeren için yaşam kaynağı oldu. Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı’nın gerçekleştirdiği domino karaciğer naklinin ardından Temel ve Ekeren ailesi bebeklerinin birbirlerine karaciğer bağıyla bağlandığını söylüyor.

Akçaağaç şurubu hastalığı teşhisi konuldu

Çerkezköy’de öğretmenlik yapan Temel çiftinin ikiz bebekleri 2 yıl önce erken doğum sonucu dünyaya geldi. Erken doğuma bağlı sağlık sorunları yaşayan ikizlerden Ömer Faruk bir süre sonra düzelirken zaman geçmesine rağmen Alperen Cemal Temel’in sağlık sorunları devam etti. Beslenme sorunları yaşayan minik Alperen’e 2,5 ay sonra metabolik bir hastalık olan “Akçaağaç şurubu hastalığı” teşhisi konuldu.

2 yıl diyetle hayata tutundu

Alperen’in hastalığını ilk kez duyan Temel ailesi akçaağaç şurubu hastalarının vücuttaki bazı proteinleri işleme sorunu yaşadığını ve bu yüzden proteinden uzak özel bir diyet yapması gerektiğini öğrendi. Diyete uyulmadığı zaman hayati risklerin yaşanabileceğini öğrenen Temel ailesi Alperen’i 2 sene boyunca diyetle hayatta tutmayı başardı. Doktorların karaciğer nakliyle durumunda düzelme olabileceğini söylemesi üzerine Temel ailesi karaciğer nakli için araştırmalara başladı.

İkizinin kardeşi gibi kaldı

Bebeğini yaşatabilmek için diyetine çok önem verdiğini anlatan anne Asuman Temel, Alperen’in iyi beslenemediği için ikizinin kardeşi gibi kaldığını söylüyor. Diyete uymadıklarında Alperen’in hayati tehlike yaşayabileceğini anlatan Asuman Temel, “Bu oğlum için çok zor bir yaşam şekli. Şu anda bu diyeti uygulayabiliyoruz ama büyüyünce okula başlayınca bu diyeti uygulamak çok zor olacaktı” diyor.

Domino nakil iki bebeği kurtardı

Alperen’i hayata bağlayabilmek için karaciğer nakli yaptırmaya karar veren Temel ailesi Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ile temasa geçti. Yapılan ilk tetkiklerin ardından anne Asuman Temel’in karaciğerinin oğlu için uygun olduğu belirlendi. Doktorlar, Alperen’in karaciğerinin hastalığı için faydalı olmadığını ancak başka bir karaciğer hastası çocuğun hayatını kurtarabileceğini söyledi. Bunun üzerine Temel ailesi Alperen’den çıkartılan karaciğeri bağışlamaya karar verdi. Anne Asuman ve Alperen operasyon için hazırlanırken Alperen’in karaciğerinin nakledileceği çocuk da belirlendi. Doğuştan safra yolları olmayan 6 aylık Elif Ada Ekeren’e de Alperen’in karaciğerinin nakledilmesine karar verildi. Prof. Dr. Acarlı ve ekibinin gerçekleştirdiği domino karaciğer nakli ile Asuman Temel’in karaciğeri oğlu Alperen’e, Alperen’den çıkartılan karaciğer de Elif Ada Ekeren’e nakledildi.

Elif artık benim de kızım

Alperen’in protein diyetini ileride gerçekleştirmenin zor olacağı için karaciğer nakline karar verdiklerini anlatan Asuman Temel, “Alperen bebekken bu diyeti uygulayabiliyoruz. Ancak biraz daha büyüyünce kardeşi veya okuldaki arkadaşları ona yememesi gereken besinler verebilir endişesi taşımaya başladık. Bazen eşimle acaba diyetle devam mı etseydik diye konuşuyorduk. Ama oğlum için bunun en doğrusu olduğuna karar verdik. Doktorlar Alperen’in karaciğerinin bir başka bebeğe hayat verebileceğini söylediğinde çok mutlu olduk. Onun karaciğerini bağışlamak için bir saniye bile tereddüt etmedik. Oğlum karaciğeriyle bir bebeğin hayatını kurtardı. Elif artık bizim de kızımız. Oğlumun karaciğeri Elif’le birlikte büyüyecek. Onlar artık karaciğer kardeşi” diyor.

Müjdeli haber umutların bittiği an geldi

Fatma ve Umut Ekeren ’in ikinci çocuğu Elif Ada safra yolları sorunuyla dünyaya geldi. 1 aylıkken rutin kontrollerde ortaya çıkan sorun için Ekeren ailesi yaşadıkları şehir Bursa’da birçok hastane ve doktora gitti. Doktorların karaciğer nakli olması gerektiğini söylemesi üzerine Prof. Dr. Koray Acarlı ile temasa geçen Ekeren çiftinde yapılan tetkiklerde anne ve babanın karaciğerinin bebekleri için uygun olmadığı belirlendi. Birkaç arkadaşlarının önce karaciğer bağışlayacağını söylemesi ama son anda vazgeçmesi üzerine ailenin umutsuz bekleyişi başladı. Ekeren ailesinin umutlarının tükendiği anda doktorlardan Alperen’in karaciğerinin nakledileceği haberi geldi.

Kızım yeniden doğdu

Elif Ada için her gün Allah’a dua ettiğini ve bir mucize beklediğini anlatan Fatma Ekeren, “Herşey kadavradan karaciğer çıkma umudumuza kalmıştı. Organ bağışı zaten çok az yapılıyor bir de bebek olması gerekiyordu. Zamanımız her geçen gün azalıyordu. Tam her şey bitti derken bir mucize oldu. Alperen’in anne ve babası yaptıkları bağışla kızımı bana bağışladı. Elif Ada yeniden doğdu. Alperen artık benim evladım. Kızım onun karaciğeri ile hayata yeniden bağlandı” diyor.

Annenin fedakarlığı iki bebeği kurtardı

Domino karaciğer naklini gerçekleştirerek iki bebeği hayata bağlayan Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı, Alperen’in annesinin yaptığı fedakarlık sayesinde iki bebeğin kurtulduğunu söyledi.

Domino karaciğer nakli hakkında bilgi veren Prof. Dr. Acarlı, “Karaciğer nakillerinde Alperen ve Elif’in durumu gibi özel durumlar olabiliyor. Alperen akçaağaç şurubu hastası. Vücut hücrelerinde olması gereken enzimlerden biri eksik. Karaciğer nakli ile bu eksikliğin %15-20 si giderilebiliyor. Tamamen iyileşmese bile yaşayabileceği sorunların büyük bir kısmını bu şekilde çözerek normal ya da normale yakın bir yaşam sürmesi sağlanabiliyor. Alperen’e bu nakil yapılmasaydı ömür boyun diyet yapması gerekiyordu. Hatta diyete rağmen beyin fonksiyonlarını etkileyen, sürekli yoğun bakıma girmesine neden olacak sorunlar yaşanabiliyor. Alperen’in karaciğeri kendisine yaramıyordu belki ama Elif için hayat oldu. Alperen’in çıkartılan karaciğeri diğer açılardan tamamen normalken sadece akçaağaç şurubu hastalığına neden olan enzim eksikliği var. Elif’e bu enzim bakımından eksik bir karaciğer takılıyor ama Elif’in vücudu zaten bu enzimi ürettiği için bunu hissetmeyecek. Alperen’in annesinin fedakarlığı Alperen’e daha rahat bir yaşam olanağı sunarken Elif için çok büyük bir şans oldu” dedi.

 

 

Kolay Randevu Al