Batu Bebek 890 Gramla Başladığı Hayat Mücadelesini Kazandı

890 gram ağırlığında prematüre bir bebek olarak doğan Batu Baskın, Memorial Antalya Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesinde geçirdiği 74 gün sonunda 2.460 gram’lık sağlıklı bir bebek olarak yeni bir yaşama başladı.

Batu Baskın’ın anne ve babası Zeynep ve Bartu Baskın, prematüre doğan bebeklerin anne ve babalarına ihtiyaçları olan en önemli şeyin “sabır” olduğunu söyledi ve yaşama tutunma savaşı veren oğulları Batu’yu anlattı.

Zor geçen bir gebelik ve sonunda erken doğum

Zeynep Baskın’ın gebeliği başından beri riskliydi. Gebeliğinin ilk üç ayını düşük tehlikesi nedeniyle hareket etmeden yatarak geçiren Baskın, 4’üncü ayında ayağa kalkabilse de sık sık doğum sancıları yaşıyordu. Doğumu erteleyebilmek için ne gerekiyorsa yapılıyordu. Ancak henüz anne karnında 27’inci haftasında bir bebek olan Batu’nun erken doğumu engellenemedi.

Yoğun bakımda güvenli ellerde uzman bakım

Baskın çiftinin en büyük şansı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi olan bir hastanede doğum yapmalarıydı. Çünkü doğum sonrası hiç vakit kaybetmeden Batu Bebek yoğun bakım ünitesindeki emin ellere teslim edildi. Anne Zeynep Baskın, “Erken doğan bebeğimizi, Memorial Antalya Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi doktor ve hemşirelerine emanet ettik. Büyük bir korku yaşadık ama bebeğimizin onların elinde olması bizim için güven vericiydi” dedi.

Batu Baskin

Yoğun bakımda anne baba sıcaklığından uzak kalmadı

Memorial Antalya Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesi sorumlusu yenidoğan uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, prematüre bebeklerin tecrübeli hekim ve hemşire kadrosu bulunan yenidoğan yoğun bakım ünitelerine sahip hastanelerde izlenmesinin önemine dikkat çekti.

Batu Bebek’in yoğun bakımda kaldığı süre boyunca uygulanan işlemler hakkında da bilgi veren Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, “Batu Bebek’in solunum sistemi titizlikle takip edilerek, bağırsak, beyin, kalp, göz ve kulak fonksiyonları, bağışıklık sistemi yenidoğan yoğun bakımda kaldığı süre boyunca korundu ve desteklendi” diye konuştu. Yoğun bakım tedavisi süresince Batu Bebek’in anne baba sıcaklığından da uzak kalmadığının altını çizen Dr. Nemlioğlu, “Batu anne ve babasının ten temasını mümkün olan en erken zamandan itibaren hissetti. Yeterli kiloya geldiğinde ise anne ve babası onu kucaklayabildi. Annesi onu emzirdi.  Anne ve babasıyla oluşan bu sevgi ve yakın bağ, Batu’nun hayatta kalmasını sağlayan en önemli unsurlardan biriydi. Kanguru bakımı adı verilen bu yöntem ile Batu’nun solunum ve kalp ritimleri gelişti. Annesinin sesi, onun mırıldanmaları, onun nörolojik ve zihinsel gelişimini tetiklediği gibi vücut ısısını da korudu. Batu böylelikle hastaneden daha kısa süre içinde taburcu edilebildi” ifadelerini kullandı.

Batu Baskin

Adı gibi güçlü ve kuvvetli

Anne Zeynep Baskın, Batu’yu evde sadece enfeksiyon riskine karşı koruduklarını, bunun haricinde Batu’nun normal haftasında doğan bebekler gibi sağlıklı olduğu söyledi ve ekledi: “Batu ismi gibi güçlü, kuvvetli bir çocuk olduğunu hayatının ilk günlerinde ortaya koyduğu yaşama tutunma azmiyle hepimize gösterdi. Onunla gurur duyuyorum.”

18 Kasım 2013