Birbirini Tanımıyorlardı Karaciğer Kardeşi Oldular

Halk arasında Akçaağaç şurubu yani MSUD hastası olan 2 yaşındaki Irmak İkra, kan uyuşmazlığı olmasına rağmen annesi Fatma Öcal’dan nakledilen karaciğer parçasıyla hayata tutunurken, anne ve babasının onayı ile Irmak İkra’dan alınan karaciğer ise 1,5 yaşındaki Özlem Tıpırdamaz’a hayat oldu. Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibinin gerçekleştirdiği başarılı domino karaciğer nakliyle Öcal ve Tıpırdamaz karaciğer kardeşi oldu.

 

İstanbul’da yaşayan Mehmet ve Fatma Öcal çiftinin genetik bir hastalık olan MSUD (Akçaağaç şurubu) hastası kızı Irmak İkra Öcal, henüz bir haftalıkken teşhisi konulan rahatsızlığı nedeniyle anne sütü dahil hiçbir protein tüketemedi. Öcal ailesi Irmak İkra’yı özel bir diyetle hayatta tutmayı başardı. Ancak hastalık ilerledi, doktorları Irmak İkra için karaciğer naklini önerdi. Aile, karaciğer nakli için araştırmaları sonucu Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ile temasa geçti. Yapılan ilk tetkiklerde baba Mehmet Öcal’ın karaciğerinin kızı için uygun olduğu tespit edildi. Prof. Dr. Acarlı, Irmak İkra’nın karaciğerinin kendisine faydalı olmadığını ancak başka bir karaciğer hastası çocuğun hayatını kurtarabileceğini söyledi. Aile, bunun üzerine Irmak İkra’nın karaciğerini bağışlama kararı aldı.

 

Babasının karaciğeri uymadı annesi kızına yeniden can verdi
Baba Mehmet Öcal ve kızı Irmak İkra ameliyata hazırlanırken; Irmak İkra’nın karaciğerinin nakledileceği çocuk da belirlendi. Doğuştan karaciğer yetmezliği olan 1,5 yaşındaki Özlem Tıpırdamaz’a da Irmak İkra’nın karaciğerinin nakledilmesine karar verildi. Ancak Irmak İkra için süreç biraz daha zordu çünkü babasının karaciğeri kendisinde çalışmadı. Bu kez devreye Irmak İkra’nın annesi Fatma Öcal girdi. Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi, kan uyuşmazlığı olmasına rağmen başarılı bir operasyonla anne Fatma Öcal’dan alınan karaciğer parçası kızı Irmak İkra’ya nakledildi. Bu arada Irmak İkra’nın karaciğeri de Özlem bebeğe nakledildi.

 

İki bebeğin birden hayatı kurtuldu
Irmak İkra Öcal’ın babası Mehmet Öcal, “Karaciğer nakli olması söylendiğinde hiç tereddüt etmeden ameliyata gönüllü oldum. Tek dileğim evladımın sağlığına kavuşmasıydı. Maalesef benim karaciğerim kızımda tutmadı. Biz iki ameliyat diye düşünürken üç ameliyat geçti ailemizden. Ne mutlu ki sonunda kızım sağlığına kavuştu, onun sayesinde de başka bir bebeğin hayatı kurtuldu” dedi.

 

Kan uyuşmazlığı olmasına rağmen karaciğer nakli yapıldı
Irmak İkra’nın annesi Fatma Öcal ise, kızının doğduktan bir hafta sonrasında çok ağladığını ve bir türlü anne sütü almak istemediğini söylerken, “Doktora gittik. Doktorlar kızımda MSUD hastalığı olduğunu söyledi. İki sene boyunca protein tüketmedik. Düzenli ilaç kullandık ama hastalık ilerledi. Böyle olunca da Prof. Dr. Koray Acarlı’ya ulaştık. Prof. Dr. Acarlı kızımızın karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi” diye konuştu. Anne Öcal, çok zor bir süreçten geçtiklerini söylerken, “Babasından karaciğer nakledildi, kurtulacaklarını düşündüm ama olmadı. İki gün içerisinde benden karaciğer nakledildi. Kızımı kaybetme korkusunu çok derinden yaşadım. Kızımla kan uyuşmazlığı olduğu halde ameliyat başarıyla tamamlandı. Bizim için bir mucize gerçekleşti” şeklinde konuştu.

 

Çaresizlik içindeki bekleme süreci Irmak İkra sayesinde son buldu
Irmak İkra’dan alınan karaciğerle hayata yeniden tutunan Özlem Tıpırdamaz’ın annesi Tuğba Tıpırdamaz ise “Biz Öcal ailesini tanımıyorduk, Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi bizi tanıştırdı. Kızımda doğuştan karaciğer yetmezliği vardı, teşhisi iki günlükken konulmuştu. Hastalık ilerleyince nakil olmamız gerektiği söylendi. Kadavra başvurusunda bulunduk. Bu süreçte de Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne geldik. Özlem’e karaciğer bulunduğu haberi gelince sevinçten havalara uçtum. Çocuğum çok kötüydü, her gün ölüp ölüp diriliyordu. Çaresizlik içinde bekliyorduk. Şükür ki, Irmak İkra, kızıma can oldu. Artık o da benim bir kızım” dedi.

 

“Domino nakil bir taşla iki kuş vurmak gibi”
Domino karaciğer naklini gerçekleştirerek iki bebeği hayata bağlayan Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı,  Irmak İkra'nın annesinin fedakarlığı sayesinde iki bebeğin de hayatının kurtulduğunu söyledi. Irmak İkra Öcal ve Özlem Tıpırdamaz gibi özel durumların olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Acarlı, “Irmak İkra, halk arasında akçaağaç şurubu hastalığına sahip. Vücut hücrelerinde olması gereken enzimlerden biri eksik. Karaciğer nakli ile bu eksikliğin büyük bir kısmı giderilebiliyor. Irmak İkra'nın karaciğeri kendisine yaramıyordu ama Özlem bebek için can oldu. Irmak İkra’nın hastalığı tüm vücudu ilgilendiren bir hastalık. Ancak sağlam bir karaciğer verildiğinde tüm vücut sistemi iyileşiyor. Özlem bebek için ise bir verici yoktu. Özlem bebeğin ise sadece karaciğer hastalığı vardı. İki bebek de sağlığına kavuştu. Irmak İkra’da babasının karaciğeri çalışmadı, anne devreye girdi. Annede de kan uyuşmazlığı vardı ama tüm önlemleri alarak başarılı bir nakil gerçekleştirdik. Bu tip nakillere domino nakil denir. Bir anlamda bir taşla iki kuş vurmak gibi bir durum. Tabii organ bağışı olmazsa bu tür vakalar iyileşmez. Bizler sadece buna vesile oluyoruz. Burada da Irmak İkra’nın ailesi kızlarının karaciğerini bağışladı ve Özlem bebek kurtuldu” dedi.

 

Kadavra bağışı yetersiz
Ülkemizde organ bağışının istenilen düzeyde olmadığına değinen Prof. Dr. Acarlı, “Kadavra bağışı çok yetersiz. Bu nedenle ülkemizde canlı vericili nakiller dünya ortalamasında üst sıralarda. Keşke kadavra sayısı da yeterli olsa. Ancak canlı nakiller de çok önemli çünkü kurtarılan yüzlerce binlerce hayat var” şeklinde konuştu.

Kolay Randevu Al