Birbirlerine ilaç ve umut oldular

 33 yıl önce görücü usulü ile evlendirilen Erdoğan- Vildan Hızlı çifti birbirine büyük bir aşkla bağlanmıştı. Yıllar içinde 2 çocuk 1 torun sahibi olan  çift, acı tatlı pek çok anı biriktirdi. Ancak bu süre içerisinde yaşadıkları en kötü tecrübe, ikisinin birden kansere yakalanması oldu.  58 yaşındaki Erdoğan Hızlı erkeklerde en sık görülen akciğer kanserine, iki çocuğunun annesi 51 yaşındaki eşi Vildan Hızlı ise kadınlarda en sık görülen meme kanserine yakalandı. Hayatlarını birleştirdikten sonra birbirlerini öyle çok sevmişlerdi ki her ikisinde de 1,5 yıl önce ortaya çıkan kanseri el ele vererek Memorial Ataşehir Hastanesi’nde yeniyorlar. 

AYNI MAHALLENİN ÇOCUKLARI OLARAK BÜYÜDÜLER

Her ikisi de İstanbul Bayrampaşa’nın aynı mahallesinde doğup büyümelerine rağmen birbirlerini hiç görmemiş, tanışmamışlardı. Askerlik yaşı gelen Erdoğan Hızlı, vatani görevini yapıp döndükten sonra ailesi mahallelerinden bir kız beğendiğini kendisini evlendirmek istediklerini söylediler.Anne babasına hiç itiraz etmeyen Erdoğan Hızlı, hiç görmediği kendisinden 7 yaş küçük olan Vildan ile evlendi. Hayatlarını birleştirdikten sonra birbirlerini tanıyarak seven çiftin bir kız bir erkek çocukları oldu. 

MEME UCUNDAKİ KAŞINTI İLE ORTAYA ÇIKTI

Çocuklarını büyüterek okumaları için büyük emek sarf eden ev hanımı anne Vildan Hızlı, bir televizyon programında her 8 kadından birisinin meme kanseri olduğunu öğrendi. Hemen ailesinde geçmişe dönük tarama yaparak meme kanseri vakası olup olmadığını araştırdı. Ailesinde hiç kimse de meme kanserine yakalanmadığını öğrenince rahat bir nefes aldı. Ancak meme kanseri ile ilgili araştırmalarını sürdürmeyi de ihmal etmedi. Zaman buldukça duşta elle kontrol yaparak kendisini muayene etmeye başladı. Eline gelen hiçbir kitle, meme kanseri ile ilgili hiçbir belirti olmaması rahat bir nefes almasını sağlıyordu. Ancak 15 ay önce bir akşam evde otururken sağ memesinin ucunda bir kaşıntı başladı. Hemen banyoya giderek kontrol yapan Vildan Hızlı, memesinin ucunda kabuklanma gördü. Ertesi gün hemen doktora gitti. Yapılan tetkiklerde meme kanseri olduğu tespit edildi. Doktoru meme kanserinin erken evrede teşhis edildiğini söyleyerek daha ilk evresinin bile başlamadığı 1 milim kitle olduğunu söyledi. Hastalığın ilerlememesi için hemen sağ memesindeki kitle alınarak radyoterapi tedavisi yapıldı. 

HİÇ SİGARA KULLANMADI AMA...

Ailelerinde hiç kanser olmamasına rağmen 33 yıllık eşinin meme kanserine yakalanmasına başta çok üzülen Erdoğan Hızlı, sonra eşine destek olmak için hastanede başından hiç ayrılmadı, elini hiç bırakmıyordu. Eşinin 3 aylık tedavisi boyunca elini hiç bırakmayan Erdoğan Hızlı, uzun zamandır devam eden böbrek ağrısı şikayeti nedeniyle doktora gitti. Çekilen ultrasonunda, böbreklerinde hiçbir sorun çıkmadı ancak akciğerinin görülen bir kısmında tümör olduğu tespit edildi. Tesadüfen görülen tümör nedeniyle hemen önce pet çekildi sonra da patoloji yapıldı. Erdoğan Hızlı, erkeklerde en çok görülen akciğer kanserine yakalanmıştı. Kanserli tümörler metastaz yaparak başka dokulara da sıçrama gösterdiği için ameliyat edilerek alınması riskli görüldü. Yüzde 95’i sigara içen kişilerde görülen akciğer kanserinin hayatı boyunca hiç sigara içmeyen Erdoğan Hızlı’da görülmesine pek çok insan şaşırmıştı.

EL ELE KEMOTERAPİYE GİRİYORLAR

Biri kadınlarda en sık görülen meme kanserine, biri de erkeklerde en sık görülen akciğer kanserine yakalanan dünyanın en şanssız çifti olan Erdoğan ve Vildan Hızlı çifti, bu hastalığı el ele vererek yenmek için birbirlerine söz verdiler. Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir, tarafından kemoterapitedavisi uygulanan Hızlı çifti, kanserin yenilemeyecek bir hastalık olmadığını belirtti.  Vildan Hızlı, “Bizim ailemizde meme kanserine yakalanan hiçbir yakınımız yok ama bu hastalık beni buldu. Küçük bir kaşıntı ile hastalık erken teşhis edildi.  Cerrahi ve radyoterapi sonrası Prof. Dr. Kandemir’in uyguladığı kemoterapi tedavisi ile meme kanserini yendim, şimdi hastalığın tekrarlamaması için akıllı ilaç tedavisi uygulanıyor” dedi. Hayatı boyunca hiç sigara kullanmadığı halde genelde sigara tiryakilerinde görülen akciğer kanserine yakalandığını belirten Erdoğan Hızlı ise “Birimiz erkeklerde birimizde kadınlarda en sık görülen kansere yakalandık. Eşimin hastalığını yenmek için uğraşırken bende de hastalık ortaya çıktı. Hocamızın uyguladığı tedavi ile eşim meme kanserini yendi, ben de akciğer kanserini yenmek üzereyim” dedi. 

KADINLARDA EN SIK MEME, ERKEKLERDE AKCİĞER KANSERİ GÖRÜLÜYOR 

Hızlı çiftini tedavi eden Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir, “İlk önce meme kanseri olan Vildan Hanım’ın tedavi sürecine başladık. Meme kanseri; özellikle kadınlarda görülen, meme hücrelerinin anormal derecede çoğalması ve kontrolsüz büyümesi ile gelişebilen bir kanser türüdür. Yaş ilerledikçe meme kanserinde risk de artmaktadır.  Meme kanserinde en önemli risk faktörü elbette ki kadın olmaktır. Bunun için erken tanı ile tedavi şansını yakalayabilmek için kişinin kendi meme yapısını tanıması risklerini bilmesi gerekir. Vildan Hanım da meme ucundaki şekil değişikliğini fark ederek bize ulaştı. Eşi Erdoğan Bey de akciğer kanserine yakalanmıştı. Kanserden ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan akciğer kanseri; erken evrelerde başarı sağlanarak tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigara içmek gibi görünse de, Erdoğan Hızlı gibi sigara içmeyen kişilerde de görülebilmektedir. Tüm akciğer kanserlerine bakıldığında yüzde 15’inin hiç sigara içmemiş kişilerde olduğunu görüyoruz. Akciğer kanserinde genetik geçiş, asbest, radon gazı, hava kirliliği sorumlu tutulan diğer faktörlerdir.” diye belirtti.

Kolay Randevu Al