Çocuk Yaşta 3 Nakil 1 Bypass

Habertürk / 10.01.2010 / Manşet - Habertürk / 10.01.2010 / Syf.8

Dünyada bir ilk: Yüksek kolesterol hastası Konyalı üç kardeş, üç karaciğer nakli ve bir bypass'la hayata döndü.

Onlara 8 yıl önce kalıtımsal yüksek kolesterol teşhisi konuldu. Kolesterolleri 1000'e çıkan üç kardeş, kalpten ölebilirdi. İlaç tedavisi yetmedi, karaciğer nakli şart oldu.

Amcalardan Nakil

Karaciğer amcalar ve kuzenden bulundu, Buket ile Adem'e nakil yapıldı. Merve önce by-pass oldu, 10 gün önce de karaciğer nakliyle kardeşleri gibi sağlığına kavuştu.

Aynı hastalığa sahip üç kardeşe karaciğer nakli Konyalı 3 kardeş... Üçünde de ölümcül "kalıtsal kolesterol" hastalığı var. Uygulanan tedaviler sonuç vermeyince üç kardeş için geriye tek bir yol kalmıştı: Karaciğer nakli. Çok zor görünen bu düş, gerçek oldu ve nakiller yapıldı. Şimdi 3'ü de sağlıklı ve mutlu...

Konya'nın Emirgazi İlçesi'nde yaşayan 3 çocuklu Kotuk Ailesi, çocuklarının ortak sağlık sorunlarının dünyada bir ilkin gerçekleşmesine neden olabileceğini hiç şüphesiz tahmin edemezdi. Yaşları 9-14 arasında değişen Merve, Buket ve Adem'e "ailesel kolesterol yükseldiği" olarak adlandırılan "Familia Hypercholesterolaemia" teşhisi konunca, ailenin ev ve hastaneler arasında yıllarca sürecek şifa arama macerası da başlamış oldu. Milyonda bir görülen bu hastalığın çocuklarının hepsinde olması ve kolesterol düzeylerinin "binli" rakamlarla ifade edilmesi, anne babayı çok üzüyordu.
Doktorların söz birliği etmişçesine "Tedavi olmazlarsa hayatta kalma şansları çok düşük" sözleri ise akıllarından çıkmıyordu.

Milyonda Bir Görülür

Hastalık ilk olarak Kotuk Ailesi'nin ortanca çocuğu olan Buket'in vücudunda koyu renkli kabartıların ortaya çıkmasıyla dikkat çekmişti.
2002 yılında önce Konya'da çare aradılar dertlerine; ardından da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne yıllar sürecek yolculuklara başladılar.
Kısa süre sonra şimdi 14 yaşmda olan Merve'de de aynı belirtilerin gözlenmesi ve kolesterol yüksekliğinin inanılmaz boyutlara ulaşması üzerine, kardeşlerin en küçüğü olan Adem de (9) kontrolden geçti. Onda da aynı genetik hastalığın çıkması aile için tam anlamıyla bir şoktu. Doktorların bu hastalıkta çok erken yaşta kalp krizi geçirme riski olduğunu söylemelerinin ardından, ilk kurban 14 yaşındaki Merve oldu.
Merve, iki ay önce genetik hastalığına bağlı tahribat yüzünden kalp ameliyatı geçirdi.

Üç ay öncesine kadar yapılan tedavilerin istenilen sonucu vermemesi ve kalp doktorlarının Merve'de olduğu gibi diğer iki kardeşin de kalplerinin riske gireceğini söylemeleri, karaciğer naklinden başka çare kalmadığını gösteriyordu. Ailenin Konya-Ankara sağlık hattma istanbul da eklendi.
Memorial Hastanesi Organ Nakli Genel Cerrahi ve Çocuk Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ve Başkan Yardımcısı Prof.
Dr. Koray Acarlı, Kotuk Ailesi'nin 3 çocuğunu muayene ederek karaciğer nakli gerektiği konusundaki görüşleri doğruladı ve ameliyatların zaman kaybedilmeden yapılması kararma vardı. Bu durum, yeni korkuların ve huzursuz günlerin başlangıcıydı.

Ama korkulan olmadı. Kalabalık bir aileye sahip olduklarını anlatan baba Hidayet Kotuk, neredeyse tüm ailenin bu iş için gönüllü olduğunu söyledi.

Ailemle Gurur Duyuyorum

Kardeşlerim ve yeğenlerim arasında tereddüt gösteren tek kişi olmadı. Hatta karaciğer naklinden bir olasılık olarak söz edilen zamanlarda bile, verici olabileceklerini ve üzülmememi söylemişlerdi. Onlara olan borcumu ödemem mümkün değil" derken gözleri yaşadığı duyguların yoğunluğunu saklayamıyordu.

Amcalardan Nakil

Sonra sıra nakillere geldi. Yaklaşık iki ay önce 9 yaşındaki Adem, 4 gün sonra da 13 yaşındaki ablası Buket yattı ameliyat masasma. Onlarla birlikte çocukların amcası Mustafa Kotuk ve Doğan amcalarının oğlu olan Refik Kotuk da. Doktorlar 14 yaşındaki Merve'nin önce kalp ameliyatı geçirmesi gerektiğim söyledikleri için genç kızın nakil için iki aya yakın süre beklemesi gerekti.

Kolesterolleri Düştü

Ameliyatların sorunsuz geçmesi aileye bayram havası yaşattı.
Doktorların verdiği "Hastalar da vericiler de iyi!" haberi, beraberinde kardeşlerim için dua ettim Konya'nın Emirgazi İlçesi'nde yaşayan Sebahat ve Hidayet Kotuk, 3 çocuklarında da kalıtsal kolesterol hastalığının bulunması yüzünden geçirdikleri, uykusuz, sıkıntılı günlerin sayısını hatırlamak bile istemiyor artık. Tıp literatürüne girebilecek bir operasyona da konu olan çocuklarının hastalığı yüzünden çektikleri sıkıntılar artık son bulmuş durumda.
Geniş ve fedakâr ailesiyle gurur duyduğunu belirten baba Kotuk, ameliyat öncesi yaşadığı stresle ilgili olarak "Kardeşlerimin sağlam girdikleri ameliyattan sağ çıkıp çıkmayacaklarını bilmiyordum. Bu nedenle önce onlar için dua ettim" diyor ve nedenini şu sözlerle açıklıyor: "Çünkü onların da aileleri ve çocukları var. Bu minnet duygusu bana çocuklarımı unutturdu." Prof. Dr. Koray Acarlı Onlar artık
bizim ciğerimiz Artık sağlıklarına kavuşan 3 kardeş, bunun kendileri için ne demek olduğunun farkındalar.
Onlar için ameliyat masasına yatan amcalan ile amca oğullan ise mutlu ve huzurlu. Peki ya duygular değişmiş mi?
Amca Mustafa Kotuk açıkça "Evet" diyor küçük Adem'e bakarak "Zaten severdim artık daha çok seviyorum. O benim ciğerim." sevinç gözyaşlarını getirdi.

Nakilden kısa süre sonra Buket ve Adem'in vücutlarındaki kabarıklıklar kararıp büzülerek küçülmeye başladı. En önemlisi ise 1000'li rakamları gören kolesterol düzeylerinin kısa sürede büyük düşüş göstermesiydi. Kardeşleri karaciğer nakli olduğunda kalp ameliyatı geçiren Merve ise nakil için 2 ay daha bekledi. Doktorların "Artık zamanıdır" sözü üzerine 12 gün önce bu kez Merve ve amcası Nurettin Kotuk yattı ameliyat masasına... Son nakil de iyi geçmişti. Anne Sebahat ve baba Hidayet Kotuk, uzun yıllardan beri belki de ilk kez gerçek mutluluğun ne olduğu duygusunu tekrar hatırladılar. Şimdi onlar yüzleri gülen, çikolata ve kızartma yiyerek arkadaşlarıyla özgürce oynamanın hayalini kuran 3 çocuklarıyla birlikte Konya Emirgazi'deki yuvalarına dönmeye hazırlanıyorlar... Dertleri arkalarında bırakarak ve geleceğe umutla bakarak...
Hayatı tehdit eden hastalık PROF. Dr. Münci Kalayoğlu, Kotuk kardeşlerin hastalığına milyonda bir rastlandığını, kalıtsal kolesterol yükseldiğinin ¦ aileden geçen bir hastalık olduğunu belirterek, hem anneden hem de babadan geçen "homozigot" türünün çok ender görüldüğünü söylüyor. Çocukların kalp sağlıklarının bozulmaya başlaması üzerine doktorların "Artık karaciğer naklinden başka çare yok" dediklerini hatırlatan Prof. Dr.
Kalayoğlu, bu durumda ekibiyle birlikte hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak için kolesterolü düşürmeye yarayacak tek yöntem olan karaciğer nakline başvurduklarını söylüyor.

Prof. Dr. Kalayoğlu, "Problem karaciğerdeydi. Yeni bir karaciğer hepsi için sorunları ortadan kaldırmış oldu" diyor ve kardeşlerin artık sağlıklı bir yaşam sürdüreceklerini söylüyor.

Nakil yoksa ölüm var "ORGAN nakli yapılabilmesi için organ bağışı şart" diyen Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, "Organ yoksa nakil yok, nakil yoksa ölüm var" sözleriyle Türkiye'nin organ nakli sorununa dikkat çekiyor.
"Karaciğer hastalığı olan çocuk veya büyüklerin kaderi ölmek olmamalı" diyen Kalayoğlu.
"Türkiye'de organ naklinin şu an yapılanın en az 30 katı olması lazım" sözleriyle duyulan büyük ihtiyaca dikkat çekiyor ve Türkiye'de bu işin dünya standartlarında yapıldığını söyleyerek herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyor.

12 Ocak 2010