Ezber bozan gelin kaynana dayanışması

Gelin ile kaynana deyince herkesin aklına kavga dövüş ve aile içi çekişleler gelir. Ancak 30 yaşındaki 2 çocuk annesi Emine Balcı, karaciğer yetmezliği hastası 61 yaşındaki kayınvalidesi Rabia Balcı’ya Memorial Ataşehir Hastanesi’nde karaciğerini vererek hayata yeniden tutunmasını sağladı. Hayat kurtaran bu dayanışma, gelin-kaynana arasındaki tüm önyargıları ortadan kaldırdı.

DİŞ TEDAVİSİNDE HEPATİT VİRÜSÜ KAPTI

Tokat Vergi Dairesi’nde çalışan Rabia Balcı, 2002’de sürekli yorgunluk ve uyku hali nedeniyle hastaneye gitti. Yapılan tetkiklerde karaciğer enzimleri yüksek çıktı. Hepatit-C teşhisi konuldu. Ailesinde hepatit virüsü olmayan Rabia Balcı, hepatit virüsünü diş tedavisi sırasında kapmış olabileceğini düşündü. Bulaşıcı bir hastalık ile karşı karşıya olduğunu ve başka kimseye bu virüsü bulaştırmamak için hemen çalıştığı vergi dairesine dilekçe vererek emekliliğini istedi. Rabia Balcı emekli olduktan sonra da yakınlarına hastalığı bulaştırmamak için her zaman dikkatli davrandı.

İLAÇ TEDAVİSİNE CEVAP VERMEYEREK SİROZ OLDU

Doktorlar sürekli kontrol altında tuttukları Rabia Balcı’nın taşıdığı Hepatit-C virüsünün ilerlememesi için ilaç tedavisi uyguladılar. Ancak bir türlü ilerlemeği durduramadılar. 2005’de İstanbul’a kontrol için gelen Rabia Balcı’nın hastalığının siroza dönüştüğü belirlendi. Doktorlar, siroz olmasına rağmen Rabia Balcı’nın biraz daha bu hastalıkla yaşayabileceğini söylediler. Bu yüzden henüz karaciğer nakline gerek olmadığını belirttiler. Doktorların tavsiyesi ile memleketleri Tokat’a dönen Rabia Balcı’nın moralini yüksek tutmak için hemen bir bahçeli eve taşındılar. Bir yandan ilaçlarını kullanan Balcı bir yandan da en çok sevdiği bahçe işleri ile uğraştı.

BİR KERE GÖRÜP BEĞENDİĞİ GENÇ KIZ İLE OĞLUNU EVLENDİRDİ

Hasta olmasına rağmen biran önce bekar oğlunu evlendirmek isteyen Rabia Balcı, misafirliğe gittiği bir akrabalarında gelini Emine’yi görüp çok beğendi. Genç kız ile sohbet ederek oğlu ile tanışmasını istedi. Genç kız, bilgisayar mühendisliği bölümünü kazandığını üniversiteye gitmek için hazırlık yaptığını ancak kendisini kırmayacağını ve bu nedenle oğlu ile tanışacağını söyledi. Üniversiteye kayıt yaptırmaya hazırlanan Emine, kaynana adayını dinleyerek oğlu Engin ile tanıştı. Engin’i çok beğenen Emine, kazandığı üniversiteye gitmeyerek evlenme teklifini kabul etti.

KAYNANASINI HASTANEYE SÜREKLİ GELİNİ GÖTÜRDÜ

Emine Balcı, taşıdığı bulaşıcı Hepatit-C virüsünün siroza döndüğünü bile bile gelin gittiği evde bir yandan ev işleri ve dünyaya getirdiği 2 çocuğuyla bir yandan da kayınvalidesi Rabi Balcı ile uğraştı. Fedakar gelin, annesi kadar sevdiği kayınvalidesini hastaneye kontrollere sürekli kendisi götürdü. Doktorların söylediklerini can kulağı ile dinleyerek annesi kadar sevdiği kayınvalidesinin hem moralini yüksek tuttu hem de ilaçlarını aksatmadan kullanmasını sağladı.

ÇOCUKLARINDAN ÖNCE GÖNÜLLÜ OLDU

Tam 10 yıl Hepatit-C’ye bağlı siroz hastalığı ile yaşamak zorunda kalan Rabia Balcı’nın karaciğeri vücuduna yetmemeğe başladı. Doktorlar, kronik karaciğer yetmezliği nedeniyle hayati tehlike yaşamaya başlayan Rabia Balcı’ya karaciğer naklinden başka çare olmadığını belirttiler. 10 yıldır kayınvalidesinin hastalığının her evresini bilen Emine Balcı, kendisinin karaciğerini vermek istediğini söyledi. Ancak Rabia Balcı’nın eşi ve 2 çocuğu kendilerinin vermesi gerektiğini belirterek hastanede tetkikler yaptırdılar. Ancak eşi rahatsızlığı nedeniyle oğlu Engin damarsal yapısının uygun olmaması nedeniyle kızı Ebru ise karaciğerinin küçük olması nedeniyle nakle uygun görülmedi. Bunun üzerine hemen Emine Balcı’nın tetkikleri yapıldı ve nakil için uygun olduğu belirlendi. Geçtiğimiz hafta Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat’ın başkanlık ettiği ekip Emine Balcı’nın  karaciğerinden aldıkları bir parçayı başarılı bir operasyon ile kayınvalidesi Rabia Balcı’ya nakletti. Geçtiğimiz gün hastaneden taburcu edilen kayınvalide gelin  sağlıklı bir şekilde memleketleri Tokat’a döndü.

BANA 10 SENEDİR BAKIYORDU SONUNDA CANINDAN CAN VERDİ

Hepatit-C’ye bağlı siroz olmasına rağmen gelininin kendisine hiç uzak davranmayarak 10 sene boyunca bir doktor gibi bir evlat gibi kendisi ile ilgilendiğini belirten Rabia Balcı, “Diş tedavimi yaptırırken bu hastalığa yakalandım. Karaciğer yetmezliğine götüren hastalığı tam 10 sene çektim. Bu dönemde gelinim bana kendi öz kızım gibi baktı, doktor gibi tedavi etti. Karaciğerim tamamen iflas edince de canından bir can verdi. Karaciğerinin bir parçası ile beni annem gibi yeniden doğurdu sanki. Allah herkese benim gelinim Emine gibi gelin versin” dedi.

İLK TEŞHİS KONULDUĞU ZAMAN DA VERMEK İSTEDİM

Annesi gibi sevdiği kayınvalidesinin kendisini görüp beğendiğini ve oğlu ile mutlu bir yuva kurmasına aracılık ettiğini belirten Emine Balcı “ilk tanıştığımızda da karaciğer hastası olduğunu biliyordum. Kayınvalidemin 10 yıldır bu hastalık nedeniyle ne sıkıntılar çektiğini gördüm. Hastalığı sırasında elimden gelini yaptım. Hatta ilk teşhis konulduğunda karaciğerimi vermek istedim. Ancak doktorlar, karaciğerinin biraz daha idare edebilecek durumda olduğunu söylemişlerdi. Karaciğeri tamamen iflas edince de ben gönüllü olarak verdi. Bundan sonra daha iyi olması beni çok mutlu etti” dedi.

KARACİĞER YETMEZLİĞİNİN TEK ÇARESİ NAKİL

Karaciğer naklini başarı ile yapan Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat, “Emine Balcı, Hepatit-C virüsüne bağlı siroz hastalığına yakalanmış. Karaciğer yaklaşık 10 yıl bu hastalığa direnmiş. Ama birkaç önce son evresine gelerek karaciğer yetmezliğine neden olmuş. Kronik karaciğer yetmezliğinin tek çaresi karaciğer naklidir. Rabia Balcı’nın gelini Emine Balcı gönüllü olarak verici oldu. Başarılı bir nakil yaptık. Verici Emine Balcı hastanemizden taburcu edildi. Alıcı Rabia Balcı ise birkaç gün sonra taburcu edilecek. Bundan sonra hem alıcı hem verici sağlıklı bir hayat sürebilecek” dedi.

Kolay Randevu Al