Gülüşü hayatını kurtardı

Ağabeyinin gülüşünden şüphelenerek doktora getirdiği 23 yaşındaki Neslihan Başçifçi’nin beyninde tümör olduğu belirlendi. Gülüşündeki çarpıklık sayesinde ortaya çıkan tümöründen ameliyatla kurtulan Neslihan Başçifçi hayata dört elle sarıldığını söylüyor. Ameliyatı gerçekleştiren ve genç kızı tekrar hayata bağlayan Memorial Şişli / Ataşehir Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi uzmanları, ameliyat olmasaydı Neslihan’ın beynindeki tümörün ileride kansere döneceğini ve vücudunda kalıcı hasarlar bırakabileceğini söyledi.

Neslihan’ın hayatı ağabeyinin gülüşündeki çarpıklığı fark etmesiyle kurtuldu. Bir akşam yemeğinde Neslihan’ın ağabeyi gülüşünün çarpık olduğunu ve doktora gitmesi gerektiğini söyledi. İlk başta doktora gitmek istemese de ağabeyinin ısrarı ile doktora gitti ve soğuklardan yüz felci olduğunu öğrendi. Memorial Şişli / Ataşehir Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümü uzmanlarına muayene olan Neslihan, çektirdiği MR sonucunda beyninde tümör olduğu anlaşıldı. İyi huylu tümör , kötü huyu tümöre dönüşmeden erken teşhir sayesinde başarılı bir ameliyatla alındı. Neslihan artık çok daha sağlıklı gülümsüyor. 

Konya Selçuk Üniversitesi Ayakkabı Tasarımı Bölümü’nü bitiren Neslihan Başçifçi okulunu bitirdikten sonra ailesinin yaşadığı İstanbul’a geri döndü. Mesleği yerine farklı bir sektörde çalışmayı tercih eden Neslihan’ın hayatı ailecek yenilen bir akşam yemeğinde değişti.

Ağabeyi yemekte şüphelendi

Ailecek yenilen akşam yemeğinde ortanca ağabey Erhan (25), kız kardeşinin gülüşünün çarpık olduğunu fark etti. Neslihan’ın bir sorunu olmadığı söylemesi üzerine konunun üzerinde fazla durmayan Erhan, sabah kahvaltısında da kız kardeşinin güldüğü zaman yüzündeki çarpıklığın devam ettiğini gördü. İlk başta doktora gitmek istemeyen Neslihan, ağabeyinin ısrarları sonucu doktora gitmeye karar verdi.

MR’da tümör çıktı

Hastanede kulak burun boğaz doktoruna muayene olan Neslihan’ın soğuklardan dolayı geçici yüz felci geçirdiği belirlendi. Yüz felciyle ilgili ilaçlarını alan Neslihan’ın doktoru, her ihtimale karşı beyin MR’ı çektirmesini de istedi. Çekilen beyin MR sonuçlarında genç kızın beyninin ön tarafında iyi huylu bir tümör olduğu belirlendi. Neslihan’ı korkutmak istemeyen ailesi, beyninde tümör olduğunu saklayarak sadece bir lezyon olduğunu söyledi. 

Yüz felci olmasam öğrenemeyecektim

Tesadüfler sonucu hastalığını öğrenen Neslihan, “Ortanca ağabeyim Erhan’la birbirimize çok düşkünüz. Yemekte annem babam bile gülüşümdeki tuhaflığı hissetmedi ama abimin gözünden kaçmamış. Gülüşüm tümörden değil yüz felcinden dolayı çarpıklaşmış, Yüz felci olmasaydım beynimdeki tümörden bu kadar erken haberim olmayacaktı” dedi.

6 yaşındayken 2 kattan düştüm

Beynindeki tümörün varlığından habersiz Memorial Şişli / Ataşehir Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı’ya muayene olmaya gelen Neslihan’ın burada tekrar MR’ı çekildi. Ameliyattan kısa süre öncesine kadar beyninde tümör değil bir lezyon olduğunu zannettiğini söyleyen Neslihan, “ Doktorum bana küçükken bir kaza geçirip geçirmediğimi sordu. 6 yaşındayken arkadaşımla balkonda oynarken 2. kattan düşmüştüm. Küçükken geçirilen bu tür kazalar neden olabiliyormuş” dedi.

Tümör büyüyünce ameliyata karar verildi

Sürekli kontroller için hastaneye gelen Neslihan’ın beynindeki tümörün büyümediği belirlenince takip edilmesine karar verildi. Yüz felci geçtikten sonra normal hayatına döndüğünü söyleyen Neslihan, “İşe gidip geliyordum. Ailem hala beynimde tümör olduğunu söylememişti. Arada başım ağrıyordu ama hiç beynimdeki rahatsızlıkla ilgili olabileceğini düşünmedim” diyor. 1 sene kontrollere gidip gelen Neslihan’ın son beyin MR’ında tümörün büyümeye başladığı belirlendi. Ameliyata karar verilince Neslihan’a da beyninde tümör olduğu söylendi.

Korkmadım ama saçlarımın kesilmesine üzüldüm

Beyninde tümör olduğunu öğrendiği zaman hiç korkmadığını anlatan Neslihan, “Doktoruma çok güveniyordum. Ameliyat öncesinde de sonrasında da hiç endişe etmedim. Ama saçlarımın kesilmesi beni çok üzdü. Ameliyat öncesi ailemle çok zaman geçirdim. Anne babam benden gizli ağlıyorlardı. Kendim için değil ama onları böyle görmek beni üzüyordu” diyor.

Abim “Kafan açıldı huyun değişti” diye takılıyor

Karar verildikten sonra 10 gün içinde ameliyat olan Neslihan hayata şimdi daha sıkı sarıldığını söylüyor. Ameliyattan sonra gülüşündeki çarpıklığı fark eden ağabeyi Erhan’ın sürekli kendisine takıldığını anlatan Neslihan “ Ağabeyimle çok şakalaşırız. Beni kızdırmak için bazen kafan açıldı huyun değişti diye takılıyor” diyor.

Ameliyat olmasaydı tümör kansere dönebilirdi

Ameliyatını gerçekleştiren Memorial Şişli / Ataşehir Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümü uzmanları, Neslihan’ın beynindeki tümörün düşük dereceli iyi huylu bir tümör olduğunu belirtti. Tümörün büyümesi üzerine alınmasına karar verildiğini ifade eden uzmanlar, “ Tümör alınmasaydı beyne baskı yapmaya başlayacaktı. İyi huylu tümör zaman içinde kötü huylu tümöre yanı kansere dönecekti. Vücudun bir tarafında kısmı felç, görme ve konuşma bozukluğu ya da kaybı yaşanacaktı” dedi.

26 Ekim 2016