Gurbetçi kardeşlere karaciğer

Ailevi yüksek kolesterol hastası olan ve Almanya’da yaşayan iki kardeşin karaciğeri Türkiye’de değiştirildi. Önce 11 yaşındaki Oğuz Çelik’e, sonra 17 yaşındaki ablası Aleyna’ya, annelerinin kuzenlerinden alınan karaciğer parçaları nakledildi.

Almanya’da yaşayan Çelik Ailesi’nin önce ilk çocuğu olan Aleyna’ya 8 yaşındayken, kardeşi Oğuz’a ise 3 yaşındayken çok yüksek düzeydeki kolesterol anlamına gelen ailevi hiperkolesterolemi tanısı kondu. Her ikisinin de eklem yerlerinde büyüyen yağ bezeleri vardı. Doktorlar bu yağ bezelerini yakarak yok ediyor ama üzerinden uzun zaman geçmeden yeniden çıkıyorlardı. Anne ve babalarının da kolesterolü yüksekti. Anne ve babanın kardeş çocukları olması bu genetik temelli hastalığa zemin hazırlamıştı.

Doktorlar ilaç tedavisine başladı ama normalin çok üzerindeki kolesterolün damarlarını tıkayabileceğini bunun da erken kalp krizlerine yol açabileceğini söyledi. Almanya’da sık görülmediği için iyi bilinmeyen hastalık için çözüm arayan anne Tülay Çelik, Türkiye’de bu hastalara karaciğer nakli uygulandığını öğrendi. Önce oğlu Oğuz ile geldi. Memorial Şişli Hastanesi’nde Prof. Dr. Koray Acarlı’nın başında bulunduğu ekip, Ferdi Arslan’dan alınan karaciğeri Oğuz’a nakletti. Oğuz’un yüksek oranda kolesterol üreten hasta karaciğeri ise Hepatit C’ye bağlı karaciğer sirozu gelişen Kiraz Çiftçi’ye nakledildi.

“NAKİLDEN KORKMADIM”

Kısa zaman sonra bu kez Aleyna Almanya’dan geldi. Aynı hastanede, aynı ekip yine akrabaları Kadir Yılmaz’dan alınan karaciğeri taktı. Aleyna’nın da hasta karaciğerinin acil organ bekleyen bir başka hastaya nakli için aile izin verdi. Planlama yapıldı, ancak koşullar uymayınca nakil gerçekleştirilemedi. Çocuklarının ameliyatları için yaklaşık 8 aydır Türkiye’de yaşayan Tülay Çelik, “Nakilden korkmadım. Her gün korkmaktansa, bir gün korkmayı tercih ettim. Kolesterolleri düştü. Şu anda her şey yolunda. Almanya’dan artık kontrollerimiz için geleceğiz” dedi.

ALEYNA SEKİZİNCİ HASTALARI

Operasyonu gerçekleştiren ekibin başındaki Prof. Dr. Koray Acarlı şunları anlattı: “Karaciğer nakli yani sağlam karaciğer hiperkolesterolemiyi belli bir oranda düşürüyor. Ama etkisinin tam olarak ne kadar olacağı bilinmiyor. Ancak hastalığın yol açtığı kalp ve damar komplikasyonları nedeniyle bu hastalar çok ağır tedavilere rağmen, erken yaşta kaybedilebiliyor. Karaciğer nakilleri tedavilerini hafifletiyor, ağır komplikasyonları engelleyebiliyor”

Kolay Randevu Al