Hayatta Kalan Son Çocuğu İle İkinci Hayata Başladı

 

Daha 15 yaşındayken evlenerek 4 çocuk dünyaya getiren 48 yaşındaki Asiye Biberoğlu, 2 oğlunu daha bebekken, hemşire kızı Fatma’yı 27 yaşında polikistik böbrek yetmezliğinden kaybetti. Çocukları gibi kendisi de böbrek yetmezliği hastası olan genç annenin hayatta son çocuğu İngilizce öğretmeni kızı Fatma Altay ile birlikte hayatta kalması için tek şansları böbrek nakli olmalarıydı. Anne kız geçtiğimiz hafta peş peşe Memorial Ataşehir Hastanesi’nde böbrek nakli olarak hayata ikinci kere tutunma şansı yakaladı.

Asiye Biberoğlu daha 15 yaşındayken uzaktan akrabası olan İsmail Biberoğlu ile birbirlerini severek evlendi. 17 yaşında ilk çocuğu Erkan dünyaya geldi. Erkan bebek daha 1,5 yaşındayken polikistik böbrek hastalığının neden olduğu böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetti. Erkan bebek hayatını kaybettikten sonra dünyaya gelen ikinci erkek çocuğuna da aynı ismi vermişti. Ancak Erkan bebek de daha 8 aylıkken adını aldığı abisi gibi polikistik böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetti. İki çocuğunu aynı hastalıktan kaybeden genç anne 1990’da adını Bahar koyduğu kızını 92’de ise Fatma’yı dünyaya getirdi.

'Genç hemşire dayanamadı'

İki erkek çocuğunu böbrek yetmezliğinden kaybeden Asiye Biberoğlu, kızlarına hamileyken her türlü tetkikleri yaptırmıştı. Ancak anne karnında kızlarına herhangi bir teşhis konulamamıştı. Sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdiği kızı Fatma tam 2 yaşına gelene kadar bir çok kere belirti vermesine rağmen anne, bu çocuğunda da aynı hastalığın çıkacağı korkusuyla doktora götürmüyordu. Ancak 2 yaşına gelen Fatma’nın karnında geçmeyen şişliğe daha fazla dayanamayan anne kızını doktora götürdü. Yapılan tetkiklerde Fatma bebeğe daha 2 yaşındayken polikistik böbrek hastalığı teşhisi konuldu. Kızını tedavi ettirmek için yıllarca hastane hastane dolaşan genç anneye de yaşadığı aşırı yorgunluk nedeniyle tetkikler yapıldı. Anneye de böbrek iltihabı(nefrit) teşhisi konuldu. Annesi ile birlikte bir yandan böbrek rahatsızlığı ile mücadele eden Fatma Biberoğlu bir yandan da hemşire olmak için okuluna devam ediyordu. Sonunda hayallerine kavuşan Fatma, 3 yıl önce hemşirelik diplomasını alarak atandığı hastanede kendisi gibi hasta olan insanlara şifa dağıtmaya başlamıştı. Ancak genç hemşire yıllardır mücadele ettiği böbrek yetmezliğinin artık sonuna gelmişti. Son 5 yıldır diyaliz ile hayatını sürdüren genç hemşire, hastalığa daha fazla dayanamayarak geçtiğimiz yıl Mart ayında hayatını kaybetti. 

'Son çocukta da böbrek yetmezliği'

Ailenin en küçük çocuğu Bahar’da hiçbir böbrek yetmezliği belirtisi bulunmuyordu. Bu da Biberoğlu ailesinin en büyük mutluluk kaynağıydı. Bahar’da ablası gibi okuyarak İngilizce öğretmeni olmuş, evlenip mutlu bir yuva kurmuştu. Abileri ve ablasını böbrek yetmezliğinden kaybetmesi annesinin de böbrek hastası olması Bahar öğretmenin kafasında soru işaretleri yarattı. Hemen  Memorial Ataşehir Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Tuncer’e muayeneye gitti. Yapılan tetkiklerde Bahar Altay’a da polikistik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Böbrek yetmezliği son aşamasına geldiği söylenerek hemen nakil olması gerektiği söylendi. Bahar öğretmene eşi Mehmet Altay böbreğini vermek için hemen gönüllü oldu. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cihan Karataş ve ekibi tarafından Mehmet Altay’dan alınan böbrek başarılı bir şekilde eşi Bahar Altay’a nakledildi.

‘3 hafta arayla aynı hastane’

Polikistik böbrek yetmezliğinden 3 çocuğunu kaybeden Asiye Biberoğlu, son çocuğunda da aynı hastalığın çıkması ile başta çok korku yaşadı. Nakil yapılırken kızının başından hiç ayrılmadı refakatçi olarak kaldı. Tam kızını taburcu edip evine sağlıklı bir şekilde dönmenin mutluluğunu yaşamak üzereyken birden bire fenalaştı. Yapılan tetkiklerde, böbrek iltihabının her iki böbreğini de çalışmaz hale getirdiğini ve hemen nakil yapılması gerektiği belirtildi. Hemen kardeşi Ayşe Acar gönüllü oldu. Kızına nakil yapan aynı ekip tarafından kız kardeşinden alınan böbrek başarılı bir şekilde nakledildi.

 "Kızımın kurtulması en güzel anneler günü hediyem oldu" 

Kızının refakatçisiyken ölümle burun buruna gelen anne Biberoğlu, bilgisizlik nedeniyle 3 çocuğunu kaybettiğini belirterek “Çocuklarımdaki hastalığın sebebinin genetik olduğunu bilmiyordu. Böbrek yetmezliğinin tedavisinin de nakil olduğunu hemşire kızımın ölümü ile öğrendik. Kızım Bahar’ın hayata tutunması benim en büyük mutluluğum. Bana böbreğini veren kardeşime ve kızıma böbreğini veren damadıma ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi. Annesinden 3 hafta önce ameliyat olan Bahar ise, organ nakline dikkat çekerek, "Nakil olduktan sonra sağlığıma kavuştum şimdi tek hayalimiz çocuğumuzun olması. Annem gibi bir anne olmak istiyorum. Tek dileğim anne olup, anneme torun sevgisini yaşatmak” dedi.

Prof. Dr. Murat Tuncer ise ailesinin 4 çocuğunda polikistik anne de ise nefrit böbrek rahatsızlığının olduğunu belirterek “Sinsi bir şekilde ilerleyen böbrek yetmezliği ne yazık ki son döneminde farkediliyor. Aile bize geldiğinde nakilden başka çareleri kalmamıştı” dedi. Op. Dr. Cihan Karataş ise böbrek yetmezliğinin tek çaresinin nakil olduğunu belirtti.

 

01 Kasım 2017