Hem Kilolarından Hem De Midesindeki Kitleden Kurtuldu

Diyarbakır’da yaşayan 33 yaşındaki 3 çocuk annesi Gökben Erden, zaman içinde 70 kilodan 110 kiloya ulaştı. Bir anda nefes darlığı şikayetleri ve hayati riskle karşı karşıya kalan Gökben Erden, aynı zamanda midesinde de bir kist olduğunu da öğrendi. Erden, Memorial Diyarbakır Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Erkan Dalbaşı’nın gerçekleştirdiği başarılı operasyonla hem midesindeki kitleden hem de yaşamını tehdit eden 35 kilodan kurtularak sağlıklı bir yaşama yeniden merhaba dedi.

8 yıl boyunca aldığı kiloları veremedi
Yaklaşık 8 yıldır pek çok yöntemle kilo vermeye çalışan 1.66 cm boyundaki Gökben Erden, zamanla 70 kilodan 110 kiloya çıktı. Son bir yılda ise obezite nedeniyle ciddi şekilde yaşam kalitesinin düştüğünü fark etti. Diyet ve spora rağmen bir türlü veremediği kiloların ileride daha ciddi sorunlara neden olacağını öğrendi ve mide küçültme ameliyatıyla ilgili araştırmalarda bulundu. Araştırmaları sonucu ameliyat olmaya karar veren Erden, Memorial Diyarbakır Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Erkan Dalbaşı’na başvurdu. Yapılan tetkiklerde midesinde yaklaşık 2cm büyüklüğünde bir kitleye de rastlandı. Op. Dr. Dalbaşı tarafından gerçekleştirilen operasyonla hem midesi küçültüldü hem de midesindeki kitleden kurtularak sağlıklı yaşam yolundaki ilk adımı attı.

Ameliyattan sonra doktorunun kontrolünde 100’lü rakamlara veda etti
Gökben Erden’in ameliyat sonrasında Op. Dr. Dalbaşı’nın kontrolünde fiziksel görünümü zamanla düzeliyordu. 3 ayın sonunda 35 kilo vererek tartıda 100’lü rakamlara veda etti. 8 yıldır spor ve diyet yapmasına rağmen kilo veremeyen Erden, obezite cerrahisinin ardından, sık sık ve az az her şeyden yemeye başladığı bir hayata adım attı.

Ameliuyat sayesinde çocuklarıma daha çok vakit ayırmaya başladım

Mide küçültme ameliyatından sonra yeme alışkanlıkları değişen ve bunu bir yaşam tarzı olarak kabul eden Erden, birkaç tabak yemek yemesine rağmen doymazken, ameliyattan sonra doktorunun kontrolünde uyguladığı beslenme programıyla nasıl doyacağını öğrendi. “Önceden yemeğe oturduğumda kendimi kontrol edemeyip farkında bile olmadan tabak tabak yemek yiyor, bir restorana gittiğimde yemeğim bitmeden ardından neler söylesem diye düşünüyordum. Şimdilerde ise az çorba içerek doyabiliyorum. Ayrıca yapılan tetkiklerimde midemde bir kitleye de rastlandı, bu ameliyat sayesinde ondan da kurtuldum” diye duygularını ifade eden Erden, “3 çocuğumla artık daha fazla vakit geçiriyor hatta onlarla oyunlar oynamanın mutluluğunu yaşıyorum, çünkü ameliyattan önce çocuklarımla ilgilendiğimde nefes nefese kalıyor, yeteri kadar onlara vakit ayıramıyordum” diye konuştu.

Hastamızın kiloları sağlığını hızla bozuyordu
Gökben Erden’in kendilerine başvurduğunda 110 kilogram olduğunu belirten Op. Dr. Dalbaşı, “Hastamız, uzun süre diyet ve spor yapmasına rağmen kilo verememe, horlama, kaliteli uyku uyuyamama, kısa mesafe yürüyüşlerde bile diz ağrısı yaşadığını anlattı. Detaylı yapmış olduğumuz tetkiklerde Erden’in midesinde 2cm çapında bir kitleye de rastladık. Obezite cerrahisine uygun olan hastamıza yapacağımız ameliyat ile hem midesini küçülteceğimizi hem de var olan kitleyi alabileceğimizi kendisine ilettik. Ameliyatı kabul eden hastamıza yapmış olduğumuz 2 saatlik operasyonla hem midesini küçülttük hem de kitleyi aldık” ifadelerini kullandı.

Ameliyattan sonra hastamız yeni bir yaşama başladı
Op. Dr. Dalbaşı, Obezite cerrahisinin, hastalara hem fiziksel hem de psikolojik yönden iyi geldiğini söyleyerek, “Her şey ameliyat ile bitmiyor, Gökben Hanım ile ameliyattan sonra yaşam tarzını tamamıyla değiştirmesi gerektiğiyle ilgili karşılıklı birbirimize söz verdik. Kontrolümüzde 3 ayın sonunda 35 kilo vererek sözünü tuttu ve yeni bir yaşama yelken açtı. Böyle bir başarıya birlikte imza atmış olmaktan dolayı mutluyuz, gururluyuz” dedi.

 

21 Ağustos 2017